جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیچهارشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۰


نامه سرگشاده به فراکسیون حزب سبزها در پارلمان آلمان فدرال


نویسنده :محسن مسرت ، بهمن نیرومندادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۰


برتری‌طلبی‌ نژادی در بین برخی از ایرانی‌ها از چیست؟


نویسنده :بهروز ورزندهادامهء مطلب

دوشنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۰


توصیه ای به فعالان حقوق بشر


نویسنده :رضا نصری


حقیقت این است که دادخواهی و پیگیری موارد نقض حقوق بشر بدون تعامل و «درگیر سازی» عامل اصلی آن میسر نیست و در عمل نمی‌شود هم فعال سیاسی بود (یعنی رقیب)، هم فعال حقوق بشر – به معنی استاندارد کلمه. نمی‌شود از یک طرف پا فرا‌تر از سازمان‌های امنیتی کشورهای رقیب گذاشت و توصیه به توقف کامل غنی سازی اورانیوم داد و از طرف دیگر پروندهٔ یک قربانی نقض حقوق بشر را با هدف اخذ نتیجه (و نه تبلیغ) عهده دار شد. نمی‌شود هم بیانیهٔ سیاسی صادر کرد و انتخابات را تحریم کرد، هم امضاء پای نامه به رئیس قوهٔ قضاییه زد یا با او وارد مذاکره شد که فلان زندانی را آزاد کنید. نمی‌شود بدون کوچک‌ترین آشنایی با مفاهیم و تعاریف دقیق حقوقی، سرکوب سیاسی و محدودیت‌های اجتماعی در ایران را «نسل کشی» و «جنایت علیه بشریت» لقب داد و برای برپایی دادگاه بین المللی برای محاکمهٔ سران جمهوری اسلامی طومار جمع کرد و از سوی دیگر کمپین برای اصلاح فلان قانون و تصویب فلان لایحه توسط مجلس در حمایت از حقوق زنان راه انداخت.


ادامهء مطلب

دوشنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۰


مداخله بشردوستانه؟‌ کمی اصولی‌تر صحبت کنیم


نویسنده :رضا نصری


تحلیل‌گرانی که می‌کوشند تا حمله‌ی نظامی را به عنوان راهگشای مسائل حقوق بشر در ایران معرفی کنند، یا به شدت شیفته‌ و متاثر از باورهای جزمی ایدئولوژیک خود هستند یا منافعی غیر از منافع ایران را دبنال می‌کنند.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۰


تفکر و انديشه قابل حصر نيست


نویسنده :علی کلائیادامهء مطلب

شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۰


نامه مادران صلح ایران به بان کی مون


نویسنده :مادران صلح ایران


عالیجنابان با نگاهی به تاریخ و فرهنگ ایران زمین به زودی در خواهید یافت که مردم ایران هر اندازه از سیاست و سوء مدیریت‌های دولتمردان داخلی ناراضی باشند، باز هم مسئولیت تغییر وضعیت موجود به وضع مطلوب را وظیفه ملی و میهنی خود می‌دانند و مخالف هرگونه دخالت خارجی هستند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۰ آبان ۱۳۹۰


مطمئن ترین عامل بازدارنده - مطمئن ترین عامل پیش برنده


نویسنده :فرخ نگهدار


مخالفت با جنگ و تهاجم خارجی پاسخ گویی به یک خواست و مطالبه عمومی و ملی است. هیچ کس، چه موافق حکومت و چه مخالف آن، مجاز نیست صلح و امنیت کشور را گروگان مطالبات سیاسی و گروهی خود قرار دهد. اقشار اجتماعی ایرانی اگر بخواهند در صلح زندگی کنند باید مسوولیت مشترک در قبال سرنوشت کشور بر عهده گیرند. مخالفان و موافقان جمهوری اسلامی هر دو شهروندان ایرانند. هر دو کشورشان را دوست دارند و در اداره امور آن حق دارند سهیم باشند. معترضان به حکومت شهروندان کشور ثالث نیستند که در جنگ میان طرفداران جمهوری اسلامی و مهاجمان "بیطرف" باشند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۰ آبان ۱۳۹۰


حکومت مردمسالار راهکار مبارزه با فساد


نویسنده :علی مزروعی


تجربه های جهانی به اندازه کافی درس آموز است و نگاه به کشورهایی که در انتهای رتبه بندی « شاخص فساد » قرار گرفته اند بخوبی همبستگی فساد اقتصادی با استبداد سیاسی را نشان می دهد و اینکه در نظام های استبدادی هیچ امیدی به مبارزه با فساد نمی توان داشت .


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۰ آبان ۱۳۹۰


ملت ها را دریابید


نویسنده :محمود آخوندی


ملت يكسويه عمل نمي‌كند. پير و جوان، زن و مرد، مسلمان و مسيحي، زرتشتي و كليمي را يكسان مي‌داند. به همه انسان‌هاي اين مرز و بوم و شايد به همه جهانيان، بدون توجه به رنگ پوست، زبان و باورهاي سياسي، اجتماعي و عقيدتي به ديده احترام مي‌نگرد.


ادامهء مطلب

پنجشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۰


آن‌که از این آزمون و بازداشت، روسیاه بیرون می‌آید، محمد توسلی نیست


نویسنده :مرتضی کاظمیان


اگر مسئولان امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی این روزها مهندس توسلی و بسیاری از همفکرانش را «ممنوع الخروج» می کنند، مرد آزاده بیش از چهار دهه پیش از سوی نهادهای امنیتی رژیم شاهنشاهی «ممنوع الخروج» شد. این چنین اگر در سال 1350 مهندس توسلی، شاگرد مکتب طالقانی و بازرگان و شریعتی در زندان شاه تاوان مبارزه با نظام اقتدارگرای متکی به شخص را می‌داد، بسیاری از مدعیان امروزین اسلام حکومتی در ایران، از امضای بیانیه‌ای انتقادی علیه شاه و اقدامات‌سرکوبگرانه نظام شاهنشاهی،‌ در هراس بودند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله