جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنجشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۰


فردای لیبی


نویسنده :احسان شریعتی


آيا مردم ليبي و عراق حق ندارند بدانند: رژيمي كه با چنين سرعت خيره‌كننده‌اي برچيده شد، چگونه توانسته بود طي چهار دهه‌ بر آن خطه حكومت كند؟ چرا چندي پيش همين آقا، با همه ادا و اطوارهايش، ميهمان ويژه پايتخت‌هاي اروپا بود؟


ادامهء مطلب

سه شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۰


بهانه ای برای کتک زدن فرزند یک زندانی


نویسنده :ژیلا بنی یعقوب


اغلب کسانی که برای ملاقات می آیند و اینجا کارت های شان را پر می کنند، زنان هستند، آنها وقتی خم می شوند تا کارتشان را پر کنند، پشت به جمعیتی که پشت سرشان ایستاده اند، خم می شوند. خب خم شدن شان می تواند برای برخی از مردان که در پشت سر آنها ایستاده اند، خوشایند باشد...


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۰


همه قذافی در یک عکس


نویسنده :فرزانه روستايی


دارنده خیمه های عظیم عربی در پارکهای پاریس و نیویورک به جای گلوله یا طناب دار با مشت و لگد جوانان مسلح عصبانی کشته شده باشد عاقبتی دردناک و عبرتی بس آموزنده برای چند دیکتاتور باقی مانده خاورمیانه است که باور ندارند هیچ قدرت و اختیارات فوق العاده ای در خاورمیانه مسلمان و شمال آفریقا با قدرت و اختیارات بلامنازع نظامی، اقتصادی، و امنیتی قذافی در 42 سال گذشته قابل مقایسه نبود، اما امروز جوانان با جنازه خونین مالین و کتک خورده و بی احترام او عکس یادگاری میگیرند.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۰


حقوق بشر یا پیاده نظام آمریکا؟


نویسنده :اکبر گنجی


من به صراحت همیشه گفته ام که مخالف اپوزیسییون سازی توسط دولت آمریکا و دول غربی هستم. منظورم چیزی است که در عراق و خصوصاً لیبی روی داد. این که دول غربی مخالفان را گرد هم جمع کنند، و از آنها در پروژه هایی چون پروژه ی لیبی استفاده کنند، بد و خطرناک است. گذار ایران از نظام استبدادی سرکوبگر به نظام دموکراتیک ملتزم به آزادی و دموکراسی، وظیفه ی ایرانیان است، نه دولت آمریکا یا دیگر دول غربی. من موافق تشکیل "جبهه ی مستقل دموکراسی خواهان ایران که پایبند به حقوق بشرند"، هستم، اما صد در صد مخالف تبدیل ایرانیان مخالف به "پیاده نظام" پروژه های آمریکایی و دول غربی هستم.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۸ آبان ۱۳۹۰


رسا باید بماند


نویسنده :بهار یکتا/جرس


سهراب و ندا، اشکان و شبنم،محمد و نادر، یعقوب و پریسا، بهمن و صانع و .... هر روز به ما می گویند که نگذارید خونمان به هدر برود. رسا که هر شب به خانه مان می آمد. کورسوی امیدی بود که جنبش زنده است و دارد برای رسیدن به اهدافش تلاش می کند. نشان می داد که ما تنها نیستیم. پراکنده ایم اما هستیم. از شرق و غرب. شمال و جنوب.


ادامهء مطلب

شنبه، ۷ آبان ۱۳۹۰


تبلیغ علیه نظام


نویسنده :محمد نوری زاد


ما علیه این نظام تبلیغ می کنیم یا رییس بی سواد دستگاه قضا که در هر سخنش خدا و خوبی ها را در زیر پای هیولایی به اسم بی عدالتی ذبح می کند؟ همو که به ضرب یک حکم شتاب زده، بی آنکه تجربه ی یک بازپرسی ساده را داشته باشد، و بی آنکه چیزی به اسم استقلال قاضی را فهم کرده باشد، ننشسته برمسند ویرانه ای به اسم دستگاه قضا، خود می گوید و خود حکم می کند و خود در خفا به محاسن شریف عدالت می خندد و با امضای احکام عهد عتیق، هنر نداشته اش را به رخ ما می کشد؟


ادامهء مطلب

شنبه، ۷ آبان ۱۳۹۰


جوجه‌های بهار عربی را آخر پاییز بشماریم


نویسنده :فرهاد میثمیادامهء مطلب

شنبه، ۷ آبان ۱۳۹۰


آیا ساختارشکنی دیگر جرم نیست؟


نویسنده :حسین ناصری نیا/کلمه


مشکل فقط دولت فعلی و رئیس آن نیست و به نگرانی‌های بیشتر درباره‌ی آینده برمی‌گردد، که اینطور هم به نظر می‌رسد، تغییر قانون اساسی جرم که نیست هیچ، شاید ضروری هم باشد. اما نظام جمهوری اسلامی در شرایط امروز بیش از آنکه به تغییرات حقوقی نیاز داشته باشد، نیازمند تغییرات حقیقی است.


ادامهء مطلب

شنبه، ۷ آبان ۱۳۹۰


مصاحبه اخیر کلینتون سند افتخار موسوی، کروبی و خیزش سبز


نویسنده :وبلاگ فردا دیره


چیزی که امروز در کشورهای منطقه روی ‌می‌دهد 30 سال پیش در ایران رخ داده است. درد ایران امروز رفتن این آمدن ان دیگری نیست ایرانی امروز هرچند دردمند است و در فراغ آزادی می‌سوزد ولی شعور ایرانی به افقهایی بس عظیمتر می‌نگرد به آمدن آن آزادی که به بودن و رفتن کسی بستگی نداشته باشد. دلیل این ادعای من تحول شخص میرحسین با همه ارزشهای فردی در فرایند این جنبش بوده است.


ادامهء مطلب

جمعه، ۶ آبان ۱۳۹۰


بهار عربی یا سزارین دموکراسی؟


نویسنده :نازی متانی


دیکتاتور لیبی مسئول مرگ هزاران نفر با شرایط غیرانسانی است که بدون محاکمه اعدام شدند؛ و حالا او خود قربانی جدید اعدام بدون محاکمه است. و این البته شروعی دمکراتیک برای دولت جایگزین نبود. این خون بازی بیشتر به انتقام های قبیله ای می برد تا محاکمه ی دیکتاتوری که گفت و گویی در خونریز بودنش نیست. انتقامی که با بهار ادعایی فاصله ی زیادی دارد.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله