جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیچهارشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۰


آیا ما ایران چند ملیتی را برسمیت می شناسیم؟


نویسنده :دکتر گلمراد مرادی


آرزو دارم روزی ما همه سرعقل بیائیم و کمتر برای به کرسی نشاندن "ناحق خود" توی سر هم بزنیم و راه حل درست و منطقی بعد از سرنگونی حکومت جهل و نادانی، برای جامعه چند ملیتی ایران بیابیم.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۰


شهروند - رهبر سبز مثل آریا آرام نژاد


نویسنده :مرتضی کاظمیان


«آزاده»های سبز، بس پرشمارند؛ اگر آن‌هایی که از زندان بیانیه می‌دهند و همچنان بر سخن منطقی و قانونی و حق انسانی خود ایستاده‌اند، تبلوری از جنبش همچنان زنده‌ی مردم ایران محسوب می‌شوند، آزادگانی چون آریا آرام‌نژاد نیز مصادیقی دیگرند که «امید» آفرین‌اند و بی‌ادعا.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۰


پیامد بی توجهی حاکمیت به شروط انتخاباتی اصلاح طلبان


نویسنده :ابوالفضل رحیمی شاد


آقای خاتمی و چهره های سرشناس و گروه های اصلاح طلب علاوه بر بیان شروط شرکت و یا عدم شرکت به تغییرات اساسی و استحاله ی ناگزیر در محتوای اصلاح طلبی و هزینه ها و پیامدهای آن بر نظام البته نه از باب تهدید بلکه از باب روشنگری و اتمام حجت اشاره نمایند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۰


ربط مـا چیست؟ - بخش دوم


نویسنده :سهیلا شاکرین


انقلاب صنعتی؛ به این ترتیب بود که انقلاب صنعتی ( Industrial Revolution1800-1600) اروپا (و بعد امریکا) با سرمایه و قدرت باور نکردنی شکل گرفت. با پیش رفتن انقلاب صنعتی در کشورهای اروپائی ابزارهای دستی و روشها و دستگاههای ابتدائی و بومی، کارگاههای کوچک و خانگی تبدیل به ابزار، ماشینها و کارخانه های سریع صنعتی شدند و نتیجتا پیشرفت بسیار سریع شد.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۰


عشق دو روزنامه نگار قدرتمندتر از سرکوب


نویسنده :ب. ماکوئی و گ. گلشیری


بهمن عزیزم، چرا آنها من را آزاد کردند ولی تو را نه؟ من احساس گناه می کنم، به خودم میگویم شاید در بازجویی پس دادنم اشتباه کرده ام.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۰


آشتی ملی و بخشش


نویسنده :رامین جهانبگلو


"تاريکی نمی تواند بر تاريکی غلبه کند. تنها روشنی می تواند آن را انجام دهد، نفرت، نمی تواند بر نفرت غلبه کند، تنها عشق می تواند آن را انجام دهد... . بخشش عملی يکباره نيست، بخشش روشی است برای زندگی."


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۰


وقتی بیمار روانی در جایگاه معلم می‌نشیند


نویسنده :شیرزاد عبدالهی


رواج خشونت و به خصوص تنبیه بدنی در مدارس نشان می‌دهد که تربیت و استخدام معلم، گزینش، آموزش‌های ضمن خدمت و سیستم نظارتی در آموزش و پرورش از ضعف‌های اساسی رنج می‌برند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۰


چهل روز پس از آن شب


نویسنده :سوسن شریعتی


هاله سحابی در آستانه میان‌سالگی همزمان با پدر کهنسالش مهندس سحابی به خاک سپرده شد. این تنها لحظه‌ای بود که در مقام یک آقازاده حاضر شد و خود را برد زیر سایه پدر. تا قبل از آن هرچه بود، خودش بود و در تلاش برای فراهم آوردن اندوخته‌هایی مختص به خود، مختص نسل خود، همان نسلی که جوانی‌اش با انقلاب پیوند خورد : فعال دانشجویی از نوع ستاره‌دارش، دانشجوی اخراجی در آستانه انقلاب، تجربه کوتاه تبعید و پیوستن به صفوف اپوزیسیون خارج از کشور در سال ۵۷، بازگشت به ایران درست پس از انقلاب و اینبار سر درآوردن از جبهه‌های جنگ، تجربه کوتاه حصر، تشکیل زندگی و خانواده و اینبار در هیئت مادری قادر به فداکاری و در تلاش برای فراموش نکردن رویاهای جوانی، به دنبالش از سر گرفتن پژوهش و نیز ورود دوباره به عرصه‌ای که عمومی‌اش می‌خوانند همچون شهروند، همچون فعال حقوق زنان و قربانیان خشونت. گام به گام شبیه بسیاری از هم‌نسلی‌هایش عمل کرد تا شد میان‌ساله.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۰


«هاله خانم» و «آقا مجتبا»


نویسنده :مرتضی کاظمیان


در دبستان رضوی مشهد به من و مجتبی می‌آموختند، «اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید»؛ «آقا مجتبی» چقدر از درس‌های دبستان رضوی را به‌یاد دارد؟


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۰


هستی هاله


نویسنده :مینو مرتاضی لنگرودی


آنگاه که ملتی آهنگ زیستن کند، سرنوشت به ناگزیر در برابرش سر خم می‌کند. آنگاه بر شب است که به روز بینجامد و بر زنجیرهاست که پاره شوند آن کس که شوق در آغوش کشیدن زندگی را ندارد چون دود به آسمان می‌رود و گم می‌شود وای بر کسی که شور زندگی او را از چنبره هماره پیروز نیستی نرهاند. آن‌گاه که آهنگ رویای خویشتن کردم بر گرده سمند خیال جستم و از خطر حذر نکردم در این راه از عریانی دشت‌ها و فروزانی آتش‌ها نهراسیدم آن کس که دلیری راه سپردن تا چکاد کوه‌ها را ندارد تا ابد اسیر دام چاله تقدیر می‌ماند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله