جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیچهارشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۰


تاثیر منش اخلاقی در مشی سیاسی


نویسنده :رضا علیجانیادامهء مطلب

دوشنبه، ۶ تیر ۱۳۹۰


درباره «شهادت های مرگ گونه»


نویسنده :احسان شریعتی


و اما در این ایام و در این خرداد بیرحم، آشکارترین نمونه که در برابر چشم همگان رخ داد و توسط ده‌ها دوربینِ فیلم برداری از همه سو ضبط شد (و نه پخش)، "شهادتِ مرگ گونۀ" هاله سحابی بود. باز مشاجرۀ قضایی رفت پیرامون اینکه آیا مشاهدۀ یورش، پرت شدن جنازه مهندس به زمین و پرتاب شدنش به درون آمبولانس، چنگ زدن و پاره شدن تصویرش موجبِ رنجشِ قلبی هاله شد یا آرنجِ مأموری معذور به پهلوی این پیرو زهرای مظلوم؟


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۵ تیر ۱۳۹۰


ربط من چیست؟ - بخش اول


نویسنده :سهیلا شاکرین


ربط من چیست؟ در گذشته جواب این سوال اکثرا توسط سنت، فرهنگ یا زور و قدرت و دولت و طبیعت تعیین میشد. هر کسی بودیم، مرد یا زن،رئیس، کارمند یا کشاورز نقش و ارتباطمان با جامعه و دنیا، یعنی اساس و نتیجه وجودیمان، برای ما توسط دیگران مشخص شده بود.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۵ تیر ۱۳۹۰


مجموعه مقالات و بیانیه ها بمناسبت درگذشت مهندس عزت الله سحابی و شهادت هاله سحابی و هدی صابر - بخش پنجم(آخرین)


نویسنده :گوناگونادامهء مطلب

شنبه، ۴ تیر ۱۳۹۰


گفت می‌دانم این سفر آخر من است/ ناگفته‌های علی اصغر غروی از شهید چمران


نویسنده :علی اصغر غروی


ظاهرا در این سفر اخیر چمران دست‌نوشته‌هایی را هم در ماشین می‌نویسد که بعد‌ها چاپ شدند. خود چمران می‌گفت از نامردمی‌ها و نابخردی‌ها، نفاق‌ها و دورویی‌ها خسته شده است. لفظ "نامردمی‌ها" مخصوص خود چمران بود. شاید دل چمران تا حدی سوخته بود و مشتاق وصال یار بود که دعای او مستجاب شد. چمران دقیقا اطمینان داشت که "این سفر آخر من است و من باید بروم". و این اتفاق هم افتاد.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۰


این احمدی نژاد که تو برگزیدی!


نویسنده :شهروز


اگر آن روز سخنرانی مقام رهبری گونه ای دیگر بود ( آن گونه که آقای نوری زاد در نامه شان اشاره کردند)...اگر فردای آن روز نـــدا ها و ســهــراب های ما بر سنگفرش خیابان در خون خود غوطه نمی خوردند...اگر معترضین میلیونی ؛ فریبخورده و دست نشانده شمرده نمی شدند...اگر فرصتی به معترضان در صدا و سیما برای بیان نظرات خود داده می شد...اگر نیروی های نظامی و انتظامی و امنیتی مقابل مردم نمی ایستادند... اگر زندان ها خالی از شایسته ترین فرزندان این سرزمین می بود...و اگر های بسیار؛.شاید می شد به روز دیگری امید وار بود.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۰


همين جمهوری اما بدون ولايت فقيه


نویسنده :مزدک ليماکشی


بازگشت به قانون اساسی پيشنهادی دولت مهندس بازرگان که همين قانونی اساسی موجود بدون حضور ولی فقيه است و حذف ولايت فقيه از قانون اساسی و برگزاری يک انتخابات آزاد در چهارچوب قانون اساسی بدون ولايت فقيه، می تواند همه گروه ها از اصول گرايان، احمدی نژاد، رفسنجانی، خاتمی، موسوی، کروبی، گروه های ملی، دمکرات، چپ، اقليت های ملی ، مذهبی و همه ايرانيان را به هم نزديک کند و روح تازه ای به ايران و ايرانی بدهد.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۰


قصه پر غصه اسلامی کردن و هجمه اسلامیست های حکومتی


نویسنده :مهدی رود


از هر منظر اگر به طرح بنگریم می توان نوعی ضدیت با جنس زن را در آن یافت . به هر حال ما با جامعه ای روبه رو هستیم که در آن نادیده گرفتن ارزشها و سرکوب استعدادهای جنس مؤنث و جفا به این قشر سرشار از انرژی، امری کاملا بدیهی است . در اینجا لازم می دانم واضح تر مطلب را بیان کنم , همانگونه که عیان است در این حکومت ولایت فقیه اگر بنا باشد طرح و یا دستورالعملی بر اساس موازین و در واقع ایدئولوژی اسلامی پیاده شود ابتدا از طریق مبلغان حکومتی و تریبون های رژیم , به خصوص نماز جمعه علنی می گردد .


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱ تیر ۱۳۹۰


خداوند زيباترين تراژدی را برای مرگت نوشت


نویسنده :شریف صابــر


پدر عزیزم در پزشکی قانونی به جای دلجویی، از ما بازجویی به عمل آمد و انتهای بازجویی را به اینجا کشاندند که «ما پیکر هاله را دیدیم، اصلا جای مشتی روی بدنش نبود. اون نباید به خاطر مرگ طبیعی هاله اعتصاب غذا می‌‏کرد.»


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱ تیر ۱۳۹۰


آیا دکتر شریعتی برای زن امروز، حرفی برای گفتن دارد؟


نویسنده :فاطمه صادقی


رجوع به شریعتی و برقراری گفتگوی انتقادی با او نه تنها هنوز هم به سهولت امکانپذیر است، بلکه ضروری به نظر می رسد؛ زیرا امروز ما را از خود متأثر کرده است؛ خواه او را رد یا تأئید کنیم. شریعتی با ما نسبت دارد و از او گریزی نیست.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله