جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۰


بی قالب های آزاد و آگاه


نویسنده :محمد شوری


وقتی بیش از یک قرن پیش در اروپا خط مترو بود،ما دُرشکه داشتیم!و وقتی امروز ما از انرژی هسته ای و نیروگاه های هسته ای حرف می زنیم و خواستار آن هستیم،آنها از برچیدن این نیروگاهها در کشورشان سخن می گویند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۰


آیا کشورهای "جی هشت" از بهار عربی حمایت می کنند یا آنرا به سقوط می کشانند؟


نویسنده :تیم جونز/حمید بهشتی


بیانیه جی 8 محتوی یک رشته درخواست هائی برای ایجاد بازار آزاد در مصر و تونس می باشد. جی 8 از این کشورها می خواهد که از طریق تلفیق، از مزایای جهانی بهره مند گردند. آنها خواهان تلفیق سرمایه گذاری از طریق بهبود شرایط معامله می باشند. (به عبارت دیگر خواهان ایجاد تسهیلات برای کسب منافع شرکت های ما در کشورهای شما و بردن آن به خارج می باشند). رهبران جی 8 می گویند در صورتی از کشورهای منطقه حمایت خواهند کرد که فقط برای رسیدن به دموکراسی فعالیت نکنند، بلکه بازار آزاد را نیز بوجود آورند.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۰


حماسه هدی؛ پیوند شهادت و عدم خشونت


نویسنده :تقی رحمانی


گفته شریعتی تاویل دیگر شد/ به واقعیت خود نزدیک شد/ شهادت به عدم خشونت پیوند خورد/ حسین هم، چنین می خواست، اما هدی چنین کرد


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۰


۳۰ سال پس از آن فاجعه فراموش شده، + عکس


نویسنده :دکتر محمد ملکی


وقتی احسان گفت حالا نماینده سازمان مجاهدین خلق افغانستان پیام می دهد، بمحض گفتن سازمان مجاهدین خلق قبل از آنکه بدنباله آن که افغانستان بود برسد، سنگ و آجری بود که از خیابان جلوی خانه به سوی ساختمان پرتاب می شد. (همراه عکسهای منتشر نشده از این حمله)


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۰


سیلی هایی که از هدی صابر خوردم


نویسنده :آبتین غفاری


م در هدی با لبخند ایستاده. از لابه لای جمعیت به سختی به سمتش می روم. از خوشحالی مثل بچه ها شده. تا به حال این طور ندیده بودمش. نمی داند چه کند. داد می زند. بغلم می کند. پیشانی ام را می بوسد. بعد وقتی اشک های مرا می بیند، می خندد و مرتب با دو دست به صورتم سیلی می زند! هر دو کنترل مان را از دست دادیم. من گریه می کنم و او ول کن نیست. با صدای بلند می خندد و به صورتم می زند و می گوید آزاد شدی... آزادی... من بیشتر گریه می کنم و این آخرین باری ست که می بینمش...


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۰


'قتل' زندانیان سیاسی، بیش از همیشه


نویسنده :مسعود بهنود


هدی صابر در چهارمین روز از اعتصاب غدایی که برای اعتراض به کشته شدن هاله سحابی بدان دست زده بود، درگذشت در حالی که به شهادت دیگر زندانیان سیاسی اوین، بهداری زندان از مداوای وی خودداری کرده و حتی "وی را ضرب و شتم کرده اند". به طور معمول و بنا به سابقه، در زندان های جمهوری اسلامی با اعتصاب غذای زندانیان با شدت و خشونت برخورد می شود، حتی در مورد زندانیان عادی هم اعتصابیون به عنوان "تخلف از مقررات زندان" به سلول های انفرادی منتقل می شوند، جایی که باید باور کنند کسی نگران جانشان نیست و جایی که گاه از آن زنده به در نمی آیند.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۰


تاریخ بی خردی!


نویسنده :سید هاشم هدایتی


فرجام چنین روشی را، آن زمان که کاخ های شان فروریخت، تاکمن چه سنگین و وحشت زا به نمایش می گذارد:”کشیش ها و راهبان و روحانیون با بی رحمی بیشتری قربانی شدند، راهبه ها را به فاحشه خانه ها کشانیدند یا در خیابان ها به سربازان فروختند. کاخ ها را تاراج کردند و آتش زدند. گنجینه های کلیساها و صومعه ها را به یغما بردند، سنگ های قیمتی اشیای مقدس کلیساها را در آوردند و خود اشیاء را زیر پا لگد کردند، مقبره ها را در جست وجوی غنایم بیشتر، گشودند، و واتیکان را (…) اسب های خود ساختند. مراکز اسناد و کتابخانه ها را سوزاندند، محتویات آن ها را پراکندند یا زیر سم اسب ها گستردند…”!


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۰


نامه نسرین ستوده به هاله سحابی: گل زنبقی که از حیاط زندان چیده بودی، پژمرد


نویسنده :نسرین ستوده


تو حال خانواده‌های زندانی را بهتر از هرکس می‌دانستی چرا که غالبا زندانی داشتید. غالبا یکی از شما در زندان به‌سر می‌برد و دست آخر خودت راهی زندان شدی . . . اینگونه بود که خانه‌ی شما غالبا زندانی داشت. زندانیان آزاده.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۰


قیام علیه رژیم اسد در سوریه؛ آیا لیبی دومی تکرار می شود؟


نویسنده :رضوان زیاده/حمید بهشتی


هر دو رژیم، هم رژیم دینی در ایران و هم رژیم نظامی در برمه با به کار گرفتن خشونت کور علیه تظاهر کنندگان و استفاده از تمامی دستگاه های امنیتی ، ارتش و بسیج قادر شدند اعتراضات را سرکوب نمایند. درست از همین مدل رژیم کنونی سوریه استفاده می کند، با استفاده از نهایت خشونت علیه تظاهرکنندگان و بکار بردن اسلحه گرم و هدفگیری دقیق برای سرکوب اعتراضات. تیراندازی های دقیق موجب وحشت تظاهرکنندگان گشته و رفته رفته از شمار آنها می کاهد.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۰


نظامی بی‌ هویت و بی‌ اخلاق


نویسنده :دکتر مهدی نوربخش


ایرانی‌ که بنا بود در آن حتی کمونیستها نیز حق و حقوق حرف زدن و امتیازات اجتماعی داشته باشند، یکباره مالکان آن این حقوق را پایمال شده یافتند. در جامعه ای که بنا بود تمامی‌ مردمش در مقابل قانون از حقوق برابری برخوردار باشند، یک باره طبقه‌ای خود را نماینده خدا دانسته و به کرنش و تسلیم مردم در مقابلش فرمان می‌دهد.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله