جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۰


برای سحابی فرزند ایران


نویسنده :حسین میرزانیا


از سحابی می توان هم چنان گفت و گفت و او و زندگی او برای همگان چه یاران و دوستانش و چه رقیبان و دشمنانش آموزنده هست . رقیبان و دشمنانی که در برابر عظمت و بزرگی او سر فرود می اورند و نمی توانند از حکم قلبی خود نافرمانی کنند که سحابی هم وطنی و یا رقیبی مهربان و دوست داشتنی بود که نمی توانی در برابر خوبی هایش تعظیم نکنی .او منتقدی دل سوز و پدری دردمند بود که فرزندش را با تمام عیب هایش دوست داشت .


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۰


خداحافظ عزت سرزمين من


نویسنده :مهدی عربشاهی


تو بی‌هيچ اغراقی آن‌قدر پاک زيسته بودی که حتا دشمنان‌ات هم به احترام تو کلاه از سر بر می‌داشتند... تو امروز برای هميشه از کنار ما رفتی .


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۰


تظلم و رنجنامه خطاب به مردم و حکومت ایران


نویسنده :عزت الله سحابی


ای خدای بزرگ،‌ای تغییر دهنده قلب‌ها و فکر‌ها، یا حال و روز ما را دگرگون کن یا مرگ مرا برسان.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۰


آخرین نفس های سحابی نزدیک اوین


نویسنده :رضا علیجانی


سحابی به فردا پیوست. ایران فردای ما همچنان به آموزه‌ها ی او و به مشی و منش او نیازمند است. او کوله بار درس و تجربه و اخلاقش را در پای دیواره و کوهپایه اوین زمین گذاشت و حال نوبت همه ماست که این کوله بار را به دوش کشیم و در این قلعه شوم را بگشاییم. پرنده‌های قفس را‌‌ رها کنیم و همگی ره بسپاریم به قله ایران فردا. ایرانی که در آن همه با هم برابرند بی‌هیچ تبعیضی. زن و مرد؛ فارس و کرد و ترک و بلوچ؛ مسلمان و مسیحی و یهودی و...؛ مذهبی و غیر مذهبی و... یادمان نرود که یکی از آخرین و مهم‌ترین تجارب سحابی این بود محور اتحاد ملی ما نه زبان است و نه مذهب و تنها عشق به این سرزمین و آزادی و آبادانی و رفاه و سربلندی مردم‌اش؛ مبنا و محور یکپارچگی و همسویی ماست. و هیچ کس از دیگری ایرانی‌تر نیست.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۰


مشائی در لباس راسپوتین یا قربانی بازی بزرگ؟!


نویسنده :شهروز


سال ها پیش، قبل از انتخابات شورای شهر دوم آقای احمدی نژاد در دفتر کار خود نشسته بود که آقای مشائی وارد شده خودرامعرفی می کند و به او( احمدی نژاد ) وعده می دهد رییس جمهور آینده ایران می شود و به مدت هشت سال ریاست خواهد کرد دلیلی محکتر از این برای چنین رابطه ای !


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۰


نسرین ستوده، نماد ماندگار «مبارزۀ پرهیز از خشونت»


نویسنده :ناهید کشاورز


۹ خرداد سالروز تولد نسرین ستوده، وکیل و فعال جنبش زنان است. نسرین ستوده وکالت بسیاری از زندانیان عقیدتی و سیاسی را برعهده داشته است. وی پس از تحمل بیش از ۸ ماه زندان انفرادی، در زندان اوین ناگزیر به دور از فرزندان و خانوداه‌اش سالروز تولد ۴۸ سالگی‌اش را در کنار همبندانش می‌گذراند.


ادامهء مطلب

شنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۰


لیبی: قوام نکرومه فتح مجدد افریقا توسط غرب را پیش بینی کرده بود


نویسنده :بفارسی از حمید بهشتی


یاکوب زوما، رئیس جمهور افریقای جنوبی در معیت هیئتی از رهبران افریقا به قصد واسطه شدن برای برقراری آتش بس به تریپولی سفر نمود. پیشنهاد صلح افریقا برقراری آتش بس و ایجاد کریدوری برای کمک رسانی به غیر نظامیان و گفتگو در باره ایجاد قانون اساسی جدید و انجام انتخابات بود. اما پیشنهاد مزبور هنوز تولد یافته، به هنگام رسیدن آن هیئت به لیبی وفات نمود. اگرچه در تریپولی از آنها استقبال گرمی بعمل آمد، اما ناتو و بلندگوی آن در بنغازی پیشنهاد اتحادیه افریقا را رد کردند.


ادامهء مطلب

شنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۰


تاریکخانه‌های جمهوری اسلامی


نویسنده :مرتضی کاظمیان


هنوز فریادها و توهین‌ها و لعن و نفرین‌های احمد توکلی در مجلس اول بر سر مهندس بازرگان، در آرشیو روزنامه‌ها ضبط و ثبت است؛ چنان‌که ادعاهای غریب و لبخندهای فریبنده‌ی محمدجواد لاریجانی در مورد وضع حقوق بشر در ایران؛ این هر دو و بسیاری دیگر چون ایشان، صاحبان قدرت و همراهان ولایت مطلقه فقیه در حاکمیت جمهوری اسلامی، پیش از آنکه دیر شود و خود طعم «تاریکخانه»های نظام استبدادی را بچشند، ناگزیرند از منظری «منفعت‌طلبانه» هم که شده، وضع حقوق اساسی شهروندان ایران را مورد نقد جدی‌تر قرار دهند و به تلاش برای تغییر وضع موجود همت گمارند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۶ خرداد ۱۳۹۰


آدولف آيشمن، دژخيمی زاده نظام بوروکراتیک


نویسنده :رضا کاظم زاده (روانشناس)


آيشمن هيچکدام از اتهامات دادستان را در دادگاه اورشليم نپذيرفت. چنين اقدامی از سوی وی نه از سر تعصب و پافشاری بر ايدئولوژی نازيسم بلکه به دليل سيستم دفاعی ای بود که برای خود برگزيده بود. تقريبا هيچکدام از سران عاليرتبه ی نازی که پس از جنگ در دادگاه های کشورهای گوناگون محاکمه شده بودند، از نازيسم، لااقل به شکلی علنی، دفاع نکردند. روبر سرواتيوس، وکيل آلمانی آيشمن، برای توضيح موضع آيشمن در برابر خبرنگاران اعلام کرده بود:"آيشمن خود را تنها در برابر خدا گناهکار می داند و نه در برابر قانون."


ادامهء مطلب

جمعه، ۶ خرداد ۱۳۹۰


جوانان، زنان و امروز نهضت آزادی


نویسنده :فرزانه پذرپور


مرامنامه نهضت آزادی، تفسيری از اسلام محمدی ارائه می داد که حتی از منشور حقوق بشر فرانسه هم مترقی تر می نمود. نگاه حذفی هيچ گاه در فرهنگ نهضت آزادی جايی نداشته است و رويه مهندس مهدی بازرگان و آيت الله سيد محمود طالقانی گواه بزرگی است. در نهضت آزادی زنان هم همچون مردان حق اظهار نظر و فعاليت سياسی را داشتند و در مقاطعی زنان فعالی در نهضت رشد کردند و در تشکيلات نهضت جايگاه های موثری نيز يافتند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله