جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۰


در جمهوری اسلامی خدا مرده است!


نویسنده :حسن یوسفی اشکوری


در پائیز سال 1360 در پی انتخاب حجه الاسلام سید علی خامنه­ای به ریاست جمهوری آقای مهندس میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر برای اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی شد. در مجلس در مورد ایشان حرف و حدیث­هایی از سوی شماری از نمایندگان از جناح­های مختلف و با انگیزه­های گوناگون مطرح بود. برخی به دلایلی با نخست وزیری موسوی مخالف بودند. چنان که پیش از این با وزارت خارجه ایشان نیز مخالف بودند. این شمار مخالفان، که البته چند نفری بیش نبودند، بزرگترین اتهام موسوی را مصدقی بودن او می­دانستند. زمانی که در دولت رجایی موسوی به عنوان وزیر خارجه به مجلس معرفی شد، این مخالفان سخت به تکاپو افتاده و دست به تبلیغات گسترده­ای بر ضد او زدند و تلاش کردند که او رأی نیاورد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۰


زندان و شکنجه؛ افشاء و تزريق!؟


نویسنده :رضا عليجانی


وضعيت امنيتی – قضايی حاکميت ايران در برخورد با متهمان عقيدتی – سياسی بدتر از آن است که نياز به اغراق داشته باشد. و بر اساس يک تجربه‌ی زيسته فردی بايد تأکيد کنم هر نوع روشن‌گری درباره‌ی وضعيت زندانيان و زندان‌ها بايد بيش‌تر به "قصد" نجات زندانيان و بهبود رنج و مرارت‌های آن‌ها باشد، تا صرفأ افشاگری عليه حاکمان که حناشان بی‌رنگ‌تر از اين حرف‌هاست.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۰


راه خاتمی ؛راه بدون بازگشت


نویسنده :دکتر حمید مهدوی پارسا


چنانچه امروز طرفداران دکتر محمد مصدق بیش از نیم قرن است بابت حمایت از وی در سال 32 به خود می بالند ما نیز به او می بالیم و مشتاق دیدار و ملاقاتش هستیم و معتقدیم صاحبان اصلی انقلاب 57 و حامیان اصلی اراده ملی و جنبش دموکراسی خواهی او و یارانش هستند و ایمان داریم که تنها راه نجات ملی با کمترین هزینه معنوی و مادی اصلاحات اساسی و ساختاری قدرت می باشد کار نیمه تمامی که حاکمیت چاره ای به تسلیم آن نخواهد داشت.


ادامهء مطلب

شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰


بیعت با شیطان


نویسنده :مهدی سحرخیزادامهء مطلب

شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰


بهمن احمدی امویی، از روزنامه نگاری اقتصادی تا بازجویی و زندان


نویسنده :فرناز کمالی(فعال جنبش زنان)


فشارهای پیدا و پنهان بر روزنامه نگاران آنها را به سمت و سویی متمایل ساخت تا برای ادامه مسیر ناگزیر از انتخابی سرنوشت ساز باشند: انتخاب میان " معیشت " و تعهد اخلاقی. انتخابی که اگرچه در توصیف زبانی بسیار جذاب می نماید، اما برای آنها که مجبورند بیشتر ساعات عمر خود را در تحریریه روزنامه های کثیر الانتشار سپری کنند و با کمترین دستمزد بیشترین فشار را به فکر و اعصاب خود وارد کنند نموداری است از رنج زیستن...


ادامهء مطلب

جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰


در دفاع از خاتمی؛ سخنی با معترضان


نویسنده :مرتضی کاظمیان


اغلب مخالفان و شاکیان سخنان اخیر خاتمی، جمله‌ای از اظهارات جدید وی را بهانه‌ی حمله و اعتراض قرار داده و نسبت به تمامیت رویکرد یا کلیت موضع وی، به نوعی سکوت کرده‌اند؛ یا اگر سکوت نکرده‌اند رویکردی «اثباتی» و سخنی «ایجابی» در مورد چگونگی تغییر «وضع موجود» درپیش نگرفته‌اند. مخالفان و شاکیان اظهارات خاتمی باید توضیح دهند که «تغییر» وضع موجود چگونه و از دل کدام «نقشه راه» متحقق می‌شود. بله؛ می‌توان در آن سوی مرزها یا در فضای مجازی نشست و تندترین تعابیر را با اسم حقیقی یا مستعار در مورد نظام غیردموکراتیک حاکم بر ایران به زبان آورد؛ ولی آنچه در متن «واقعیت» تغییر می‌کند، کدامست؟


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰نویسنده :نیره توحیدی


بهمن عزیز، شما را فقط از راه روزنامه نگاریتان ، نوشته های روشنگرانه در زمینه مشکلات اقتصادی و نقد سیاستهای اقتصادی و نیز عکسها و چهره خندان و آرامتان میشناسم. میدانم دانش‌آموخته رشته اقتصاد هستید و با روزنامه‌های حامی اصلاح و بهبود جامعه نظیر جامعه، توس، صبح امروز، نوروز، شرق، وقایع اتفاقیه و سرمایه، همکاری داشته اید.دو کتاب از شما را به نام‌های «اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی» و «مردان جمهوری اسلامی چگونه تکنوکرات شدند» دیده ام و بخش هائی از آنها را خوانده ام.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰


اتهامات ۵۰ ساله


نویسنده :پویان فخرایی


با وقوع کودتای انتخاباتی سال ۱۳۸۸ یورش گسترده به نهضت آزادی شروع شد. در چندین نوبت اعضای نهضت آزادی به خصوص جوانان عضو این حزب بازداشت شدند و چند تن از ایشان به زندانهای طولانی مدت محکوم شدند، که شرح آن از این قرار است: عماد بهاور به ده سال حبس و ده سال محرومیت از فعالیت در احزاب، رسانه‌ها و فضای مجاری، مهندس امیر خرم به هفت سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، رضا تاجیک به شش سال حبس، مهدی معتمدی مهر به پنج سال حبس، مهندس فرید طاهری سه سال حبس قطعی، امیر حسین کاظمی به سه سال حبس قطعی و حکم دو سال حبس قطعی برای لیلا توسلی.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰


نهضت آزادی ایران؛ سرمایه اجتماعی علیه اقتدارگرایی


نویسنده :مرتضی کاظمیان


چه در حوادث ابتدای دهه ۶۰ که «ميزان»، ارگان نهضت آزادی توقيف شد و يا دفتر اين جمعيت مورد هجوم عوامل سرکوب رژيم قرار گرفت، يا شخصيت‌هايی چون مهندس بازرگان و دکتر سحابی _با وجود همه‌ی سابقه‌ی مبارزاتی و جايگاه اجتماعی و علمی و دينی و ملی که داشتند_ هدف توهين و تهديد و خشونت قرار ‌گرفتند و وادار به انزوا و خانه‌نشينی شدند، يا همفکران و اعضای حزب ايشان (ازجمله مهندس هاشم صباغيان، مهندس محمد توسلی،مهندس عبدالعلی بازرگان، دکتر محمدحسين بنی‌اسدی، و خسرو منصوريان) با حبس‌های مکرر و شکنجه مورد آزار و اذيت قرار گرفتند؛ چه در دهه‌ی ۷۰ که نهضت آزادی زير فشار پيوسته دستگاه‌های اطلاعاتی و امنيتی نظام جمهوری اسلامی، مجبور بود خود را در حداقل بروز اجتماعی متبلور سازد؛ و چه حتی دوران رياست‌جمهوری سيدمحمد خاتمی که بازداشت فله‌ای نيروهای ملی_مذهبی در بهار ۸۰ دامن اغلب اعضای ارشد نهضت آزادی (و حتی کهنسال‌ترين کنشگر سياسی امروز ايران، دکتر احمدصدر حاج سيدجوادی) را گرفت، ياران و همفکران بازرگان همواره در معرض تيغ تهديد و سرکوب رژيم اقتدارگرا بوده‌اند. احضاز و بازجويی و بازداشت مکرر دکتر ابراهيم يزدی، دبيرکل کنونی نهضت آزادی ايران در هشتمين دهه زندگی‌اش در دو سال اخير، در کنار بازداشت فله‌ای نيروهای جوان‌تر اين جمعيت، آشکارا نشان داد که هنوز حاکميت جمهوری اسلامی مايل نيست «قدر» اين «سرمايه اجتماعی» را بداند و جايگاه و کارويژه‌های احزاب «ملی» و «اصلاح‌طلب» را پاس دارد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰


به مناسبت پنجاه سالگی نهضت آزادی


نویسنده :فرخ نگهدار


نهضت آزادی ایران در ایام نزدیک به انقلاب و پس از آن در موارد بسیار از سوی سازمان های چپ و نیز از سوی اسلام گرایان تند رو به نرمش و سازش با امریکا و انگلیس متهم شده است. اما تاریخ ثابت کرد این اتهامات پایه واقعی نداشته است. در اسناد بدست آمده از سفارت امریکا البته گزارش های مفصل در باره نهضت مندرج است. اما این نه تنها هیچ یک از ادعاها علیه نهضت را تائید نمی کند، بلکه نشان می دهند که سران نهضت منافع کشور را همواره مقدم داشته و هرگز به قدرت های جهانی برای پیشبرد امر خود اتکاء نکرده اند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله