جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰


محمدنوری زاد: عماد بهاور زندانی عصبیت ماست


نویسنده :محمدنوری زاد


عماد بهاور ، نمی تواند خطاکار باشد . او زندانی عصبیت ماست . زندانی ترشرویی ما . مثل این که ادب را در قفس بیاندازیم و درهای تنفس را به رویش ببندیم . عماد ، تمثیل صادقانه ی یک جوان متعهد و روشنفکر ایرانی است . جلال است . جلال آل احمد . که دست پرخاشگر ما ، او را از نیمه راه تجربه به در برده و به زندانش انداخته است


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰


رابطه پر فراز و نشیب دفتر تحکیم وحدت و نهضت آزادی


نویسنده :علی افشاری


بشترين تاثير نهضت آزادی در روند جديد دفتر تحکيم وحدت الهام بخشی از ويژگی های ممتاز شخصيتی و منش اخلاقی چهره های برجسته اين سازمان دينی – سياسی قديمی بوده است.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰


طــنــز ســیــاهادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰


نهضت آزادی، پنجاه سال مبارزه قانونی با استبداد


نویسنده :حمید بهشتی


مبارزه برای ریشه کن ساختن فرهنگ استبدادی بدون کوشش برای تصویه بهداشتی باور به خدا، مبارزه ای سطحی باقی می ماند. تا خدای مستبد را از قلوب و باورهای خویش نزدائیم زندان کشیدن ها و شهید شدن ها برای نیل به آزدای گذرا خواهد بود.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰


ویژگی های منحصر به فرد سحابی


نویسنده :نصرالله لشنی


سحابی آرمانهایش را زیست و با زندگی خویش به نسل های بعد از خود آموخت که رسیدن به آرمانها جز با زندگی کردن آنها ممکن نیست و تنها با زیست در آرمانهاست که می توان به آنها رسید. سحابی بر این باور است و این باور را به واقعیت آورده است که آرمانها در آینده تجلی نمی یابند و در حال می توان آنها را به واقعیت آورد. سحابی آزادی را زیست و در زندگی خویش آنچنان که در نظر، در عمل نیز بدان وفادار بود و امکان آن را در هر جمعی که تشکیل می داد یا حضور داشت فراهم می کرد.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


نهضت آزادی؛ پنجاه سال مبارزه مسالمت آمیز


نویسنده :نادر مرزبان


نهضت آزادی تا پیش از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری علیرغم همه فشارها فعالیت های خود را در قالب محدودی پی گیری می کرد. پیرمردهای سرد و گرم چشیده حزب برای تضمین استمرار حیات آرمانهایشان به تربیت نسلی تازه از جوانان نیز همت گماردند که حاصل آن ایجاد شاخه جوانان و دیده شدن تحرکی بیشتر در این مجموعه بود. نسل تازه نهضت آزادی را مردانی جوان شکل داده اند که همچون اسلاف خود عمدتا فارغ التحصیلان دانشکده های فنی هستند. آنها نیز ابتدا زیر ذره بین حکومت و سپس زیر ضرب حکومت قرار گرفتند و تقریبا برای همه فعالان قرار بازداشت و در دادگاه حکم های سنگین صادر شده است. "عماد بهاور" رییس شاخه جوانان نهضت به 10 سال حبس محکوم شده است و برای "مهدی معتمدی مهر" عضو شاخه جوانان هم حکمی 5 ساله در نظر گرفته اند. روند بازداشت ها تا جایی ادامه پیدا کرده که برخی هواداران نهضت و وابستگان فامیلی چهره های حزب نیز به زندان گرفتار شده اند. بازداشت لیلا توسلی فرزند "محمد توسلی" رییس دفتر سیاسی حزب نمونه بارزی از تلاش حکومت برای وادار کردن نهضت آزادی به دست کشیدن از فعالیت هایش بوده است.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


نگاهی به تجربه نهضت آزادی ایران


نویسنده :حمید مافی


رازماندگاری بلند مدت نهضت آزادی در زمین سفت و سخت ایران که احزاب در آن پای نمی گیرند به عومل متعددی بستگی دارد که دست اندرکاران این نهضت بیش از هرکس دیگر به آن واقف بوده و می توانند آن را برای دیگران برشمارند.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


لیبرالیسم اسلامی و نهضت آزادی ایران، از آغاز تا اکنون


نویسنده :محمود صدری


در شرایط فعلی، این واقعیت که رهبران هر دو رویکرد نهضت آزادی که در ایران به سر می‌برند: دکتر ابراهیم یزدی (دبیر کل فعلی حزب) و مهندس عزت‌الله سحابی به همراه یاران و اعضای خانواده‌شان مشمول مراقبت شدید و محرومیت از همه حقوق سیاسی هستند خود روشن‌ترین دلیل است که خودکامگان تا دندان مسلح ایران خویش را در برابر نهضتی پنجاه‌ساله و مدنی که سرمایه‌ای جز شخصیت رهبران، تاریخ خدمات، و نیروی اندیشه‌هایش ندارد به ‌‌نهایت آسیب‌پذیر می‌بینند.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


ریشه در خاک


نویسنده :امیر خرم


سخن مرحوم بازرگان را همچنان در خاطر سپرده‌ام که به ما گفت راهی را که اینک برگزیدید، راهی است به غایت دشوار. در این راه نه فقط پست و مقام و امکانات دنیوی انتظار شما را نمی‌کشد که سهل است، سلب آسایش و امنیت نیز امری است محتمل. در این راه توکل بر خداوند و ایمان به درستی راهی که در آن پای نهاده‌اید، تنها توشه شماست. پس هیچگاه توشه خود را از دست ندهید تا بتوانید این راه پرمخاطره را تا پایان طی کنید.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


اكنون سكوت كردن، برابر لعنت نسل آينده بر ماست


نویسنده :سارا طهرانيان


در درس انقلاب استاد به ما گفت انقلاب كرديم تا ايران استقلال سياسى و اقتصادى يابد، انقلاب كرديم كه آزاد باشيم، جوانان و انديشمندانمان در زندان نباشند، اجنبى در امور كشور دخالت نكند، سرمايه هاى ملى ما را غرب استثمار نكند، فساد دربار از بين برود، مردم حاكم بر سرنوشت خود باشند، دانشگاهها آزاد باشند، قانون بر اساس اسلام باشد تا از فساد، دروغ، فقر، كلاهبردارى، تبعيض، شكنجه، توهين، سركوب، ظلم، دزدى و... خلاص شويم!! و حالا من از نسل انقلاب سوال دارم؛


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله