جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادییکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


باید از بهمن ها و مجید ها نوشت


نویسنده :میلاد فدایی اصل


می خواهم از بهمن احمدی امویی بنویسم. از کسی که گرچه در شرایط ویژه ای مثل زندان با او بودم، ولی تاثیر خودش را در نگاه من به برخی مسائل اجتماعی خوب گذارده است. نخستین دیدار من و بهمن باز می گردد به روزی که در دومین ماه بازداشتم به بند عمومی ۳۵۰ منتقل شدم و در شرایطی که احساس می کردم اینجا پایان خط خواهد بود، به اطاق پنج منتقل شدم که عمدتا روزنامه نگارها و دانشجوها زندانی بودند. اگر این شرایط را تجربه کرده باشید، می دانید که دوست دارید یک نفر آشنا بیابید و با او حرف بزنید. بی اختیار چشمم افتاد به بالای تخت و دیدم مجید دری و یک نفر که چهره اش بسیار آشناست مشغول درست کردن عروسکهای مشهور زندان اوین هستند، شنیدم که بهمن آهسته به مجید گفت که چند لحظه صبر کند تا باب آشنایی با من را باز کنند. مجید دری با لبخند جذابی گفت:« من مجید دری، دانشجوی زندانی بین المللی و ایشون آقای احمدی امویی روزنامه نگار.»


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰


به یاد کیوان صمیمی و آرمان چهل ساله اش


نویسنده :بهار یکتا/جــــــرس


او که افتخار حبس در دوران شاهنشاهی و ولایت را در پرونده خود دارد، خیلی پیشترها که بازجو ها بدنیا آمده باشند، در تظاهراتی علیه سفر نیکسون به تهران، بازداشت شده و طعم شکنجه و زندان را کشیده بود. شاید باورش نبود باز مهمان همان زندان باشد در حالی که موهایش به سپیدی گراییده و سنی از او می گذرد. اما گویی این بار مقاومتر از جوان تریش ایستادگی می کند و زبان سرخش امان از زندانبانان بریده است.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰


نهضت آزادی ایران: پنجاه سال سیاست و اخلاق


نویسنده :محمد برقعی


پایه گذاران نهضت آزادی چنان شرافتمندانه زیستند که با همه سرکوب ها و بی مروتی ها و تلاش ها برای بدنام کردنشان نسل بعدی خود را تولید کردند که هرچند اندک اما با همان خصلت و مرام. اگر بر تاریخ غمبار ایران،بویژه در دو سده گذشته نگاهی بیندازیم جمعی بدین پاکی حکم کیمیا دارد. از مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی، دکتر سحابی، احمد علی بابایی، رحیم عطایی و یاران معدود دیگرشان تا نسل بعد و بزرگانی چون دکتر ابراهیم یزدی، هاشم صباغیان، عبدالعلی بازرگان، مهندس محمد توسلی و مهندس عزت الله سحابی و تا نسل کنونیشان که همان راه را می پیمایند چون عماد بهاور و فرید طاهری به انگیزه همین پاکی و شرافت است که عشق به وطن و سربلندی کشور را همیشه و همه جا از راه آزادی و دموکراسی می طلبند- فرزندان خلف دکتر محمد مصدق.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۰


به راستی چه کسی بی بصــیرت بود، میرحسین یا …؟


نویسنده :کلمه/گروه سیاسی


آیا میرحسین موسوی بی بصیرت بود که سه سال پیش گفت: آمده ام تا عقلانیت را جایگزین دروغ و رمالی و کف بینی کنم یا آنهایی که در نماز جمعه ۲۹ خرداد افکار احمدی نژاد را به خود نزدیکتر دانستند و به منتقدان دولت رمال ها، بی مهابا تاختند؟ میرحسین موسوی بی بصیرت بود یا آنهایی که امروز از تریبون های رسمی افتخار خود را دستگیری جن گیرها رمال ها و… می دانند؟ وقتی امروز اسدالله بادامچیان از نااطمینانی اصول گرایان از تقلب در انتخابات آتی سخن به میان می آورد آیا ذره ای شرافت و صداقت در میان بازجویان و قاضیان و پرونده سازانی که فرزندان صادق این ملت را با آن همه شواهد و قرائنی که وجود داشت به جرم بر ملا کردن این تقلب خفت بار، آماج شکنجه، حبس، تجاوز و قتل قرار دادند، جوابی به پیشگاه ملت ایران می توانند ارائه کنند؟


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۰


پنجاه سال در تکاپوی آزادی


نویسنده :حسن یوسفی اشکوری


نهضت آزادی حزبی است که در طول نیم قرن پر ماجرا و پر التهاب و زیستن اجتماعی و کنش سیاسی در دو نظام سیاسی متفاوت و از جهاتی متضاد، در حد توان و امکان از آرمانها و مرامنامه نخستین و الگوهای فکری و اخلاقی رهبران و بنیانگذارانش فاصله نگرفته و همواره در شرایط مختلف و در شدائد و ابتلائات جانکاه و چه بسا خرد کننده بر صراط حق و در مسیر درست ملی و انسانی و اخلاقی و دینی خود سلوک کرده است.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۰


تنهایی‌های بهمن


نویسنده :کیان امانی


بهمن را معمولن در نشست‌ها یا برنامه‌هایی که مادران صلح ایران یا دیگر تشکل‌های مدافع حقوق زنان برگزار می‌کردند می‌‌دیدم. آن‌روز هم از معدود مردانی بود که در آن تجمع حاضر بودند و معمولن هم مردان و زنان حاضر در این تجمع ‌ها دست خالی از تجمع باز نمی‌گشتند. توهین، ناسزا، خشونت و گاهی چند روزی بازداشت جزو برخوردهای همیشگی بود اما بعد از چند روز بازداشت وقتی می‌دیدی عزیز بازداشت شده آزاد شده است و موقع آزادی چشم بند یا وسیله دیگری را از اوین با خود به هم‌راه دارد ( بخوانید کش رفته‌) و روحی‌اش از قبل بهتر است خوشحال می‌شدی و چند عکس با چشم بند کذایی یا وسایل دیگر چاشنی طنز آن‌روز می‌شد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰


در ذهـن بمبگذار انتحاری بلوچ چه میگذرد؟


نویسنده :عـبـدالـسـتـار دوشــوکـی


در منطقه ما چهار نظام "جمهوری اسلامی" موجودند که عبارتند از جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی عراق. اکثریت قاطع کشتارهای مرگبار انتحاری و یا "عملیات استشهادی" یا در این چهار کشور رخ می دهد و یا به تحریک و تشویق آنها در کشورهای دیگر نظیر دخالت پاکستان در افغانستان و هندوستان و یا دخالت و تشویق ایران در لبنان و فلسطین (نوار غزه) صورت می گیرد. آمار منتشر شده توسط پایگاه داده های تروریسم جهانی (Global Terrorism Database) نیز دال بر این واقعیت است.بمبگذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا و سربازان فرانسوی در بیروت در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ میلادی آغاز بدیـُمنی بود در تاریخچه عملیات انتحاری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا. رژیم جمهوری اسلامی و پیروان آن نظیر حزب الله در لبنان، جهاد اسلامی و حماس در فلسطین به ترویج و اسطوره سازی "عملیات استشهادی" روی آوردند. داوطلب شدن برای عملیات بمبگذاری توسط انتحاریون فلسطینی تبدیل به یک "ارزش" شد. تحقیقات علمی و پژوهشی فراوانی در زمینه ریشه یابی انگیزه و علل "عملیات استشهادی" و یا بعبارتی "تروریسم انتحاری" بخصوص در فلسطین اشغالی و اسرائیل و اخیرا در پاکستان، عراق، افغانستان، چچن،اندونزی و دیگر کشورهای اسلامی و غربی صورت گرفته است.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰


نوشتهء بیژن صف سری برای همکار دربندش بهمن احمدی امویی/ هم قبیله ای از تبار عیاران


نویسنده :بیژن صف سری


اولین بار او را در تحریریه روز نامه صبح امروز دیدم ، بلند بالا و چهار شانه ، با چهر ه ای مهربان و خصلتی پهلوان گونه . مگوی و سر بزیر، اما مصمم و نکته بین ، و قتی گزارشی می نوشت آنقدر دقیق به موضوع می پرداخت که جایی هیچ شک و شبه ای را در ذهن خواننده گزارش باقی نمی گذاشت.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰


مقاومت چیست؟


نویسنده :شاهین نصیری و پژمان سلیم


برقراری هژمونی حاکمیت همگام با تسلط نظامی سپاه پاسداران و سازمان های پوششی آن، هم در کشور و هم در منطقه اعمال می‌شود. علاوه بر آن طبقه حاکم، کنترل انحصاری خود را بر صنایع کلیدی و تمامی نیازمندی های اقتصادی که برای زندگی شهروندان تعیین کننده اند اعمال می‌کند. در ادامه باید کنترل همه جانبه بر رسانه های کلان، تبدیل رسانه به ماشین پروپاگاندا و نیز کنترل سرکوبگرانه حوزه خصوصی را افزود. این واقعیت‌ها حکومت اسلامی را در زمره یکی از خشن‌ترین اشکال حاکمیت در عصر مدرن قرار می‌دهد. با این همه چنین حاکمیتی امروزه در وضعیت بسیار بحرانی بسر می‌برد.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰


حکومت های فراقانونی


نویسنده :برگردان بفارسی حمید بهشتی


کای آمبوس، قاضی و استاد حقوق دانشگاه گوتینگن در موضع گیری اخیر خود اعلام نمود، هیچ مشروعیتی برای قتل اسامه بن لادن که با برنامه ریزی صورت گرفته است نمی تواند وجود داشته و تروریست ها نیز دارای حق محاکمه شدن مطابق مقررات می باشند. به تأکید وی آنها در صورت اثبات تقصیرشان محکوم گشته و در آمریکا احتمالا مجازات آنها اعدام خواهد بود. اما "اعدام بدون دادرسی" به منزله "اعدام غیرقانونی" می باشد و مراجع حقوق بشر به این خاطر حکومت های قانون شکن را به محاکمه می کشند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله