جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۰


سوریه در میانه اصلاحات و انقلاب


نویسنده :سید محمد صدر *


درست است که موج اعتراضاتی که از تونس شروع شد و به مصر و لیبی و دیگر کشورهای عربی کشیده شد، این روزها سوریه را نیز در برگرفته است، اما نباید فراموش کرد که سوریه از یک لحاظ تا حدود زیادی با دیگر کشورهای عربی که دستخوش اعتراضات مردمی‌شده اند متفاوت است و آن فضای بین المللی است که در مورد سوریه وجود دارد و نگاهی که قدرت‌‌های جهانی و منطقه ای نسبت به بشار اسد دارند.


ادامهء مطلب

دوشنبه۵ اردیبهشت ، ۱۳۹۰


اندیشه و برخی نظرات تقی رحمانی


نویسنده :نصرالله لشنی


تقی بنابر تجربه ی انقلاب ها در ایران و دیگر کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده است که انقلاب ره به خشونت و اعمال زور می برد و با دموکراسی و مدنیت میانه ای ندارد. او با انقلاب مخالف است اما با تغییر ریشه ای امور مخالف نیست و در این باره چنین می گوید :" مخالفت با انقلاب در روش به معنی مخالفت با تغییر ریشه ای امور نیست. با حضور میلیونی و مستمر می توان هر تغییری را به انجام رساند، منتها نحوه ی مواجهه مهم است. جا افتادن با جا انداختن فرق می کند. انقلاب جا انداختن است که با جو سازی و اجبار همراه است اما جا افتادن امری ضروری است که رسیدن جامعه به تغییر بدون فشار و اجبار و حرکت احساسی است."


ادامهء مطلب

دوشنبه۵ اردیبهشت ، ۱۳۹۰


مسئول افزایش حوادث شغلی و مرگ کارگران حاکمیت است!


نویسنده :محمد صفوی


با تشدید سرکوب‌ها و ادامه زندانی کردن رهبران و فعالین کارگری و فعالین سیاسی جنبش آزادیخواهانه و جنبش سبز در کشور ما، شرایط کار کارگران و میلیونها مزد بگیر نیز در سالی که گذشت به مراتب بدتر شده است. تصمیمات استبدادی گونه سیاسی و اقتصادی دولت احمدی نژاد که با حمایت کامل بیت رهبری همراه بوده است، شرایط زندگی و کار اکثریت مردم کشور ما را دشوارتر کرده است.


ادامهء مطلب

دوشنبه۵ اردیبهشت ، ۱۳۹۰


جمهوری اسلامی در گرداب فتنه ها


نویسنده :حسین علیزاده*


بروز بحران در هر جامعه ای قابل تصور است. جمهوری اسلامی نیز از آن مستثنی نیست. بدیهی است در هنگام بروز بحران، تمامیت یک نظام سیاسی باید چاره اندیش حل مشکل باشد. تلاش نظام یافته اعضای یک سازمان برای حل بحران یا کاهش بحران را "مدیریت بحران" می نامند.اما، مکانیزم چاره اندیشی در جمهوری اسلامی متفاوت از دیگر کشورهاست. جمهوری اسلامی از نخستین روز های استقرار خود، ادبیات خاص خود را سکه رایج کرده است. استکبار برابر با امپریالسم، مستضعف برابر با فقیر و... نشانده شدنده اند. از آن جمله است "فتنه" که معادل "بحران داخلی" در ادبیات جمهوری اسلامی بکار برده می شود.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰


سوریه در چنگال خاندان اسد – ادامه اعتراضات


نویسنده :رودلف خیملی/حمید بشهتی


برخلاف سایر رهبران عرب که اعلان مواضع خود به مردم را در جوار پرچم و به صورت رسمی عنوان می کنند، بشر الاسد چنین نکرد. وی با لحن نجواگونه و فاقد اهمیتی در مجلس، در حالیکه خود گاهی از شوخی های خویش می خندید، از اصلاحات، به گونه ای انتزاعی نام برد، همانگونه که وی به هنگام بدست گرفتن قدرت در 11 سال پیش نیز کرده بود. اینست که اقدامات مورد نظر وی برای ناراضیان مانند اصلاحاتی آرایشی جلوه گر گشتند. از جمله رفع اجبار از خانم های آموزگار به کشف حجاب و قائل شدن ملیّت سوری برای چند صد هزار کرد فاقد ملیت.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰


اسلام و علوم اجتماعی، یک مسأله‌شناسی دوگانه


نویسنده :دکتر سارا شریعتی*


انتظار می‌رود که ایران در مطالعه واقعیت جامعه‌شناختی اسلام، نقش مهمی ایفا کند، در حالی‌که در این سرفصل ایران در پایین‌ترین سطح مشارکت جهانی قرار دارد و شاید بتوان گفت که مطالعات اجتماعی اسلام، ضعیف‌ترین حلقه مطالعات اسلامی را در ایران تشکیل می‌دهند.


ادامهء مطلب

شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۰


موسوی: این سپاه نمی تواند از منافع ملی دفاع کند


نویسنده :میرحسین موسویادامهء مطلب

شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۰


احمدی‌نژاد نه می‌تواند و نه حق دارد اعتراض کند


نویسنده :آل طاها/کلمه


دلسوزان ملت بار‌ها در این باره هشدار داده‌اند و به یاد بیاوریم که میر حسین موسوی در دوران سکوت ۲۰ سالهٔ خود، یک بار سکوتش را در اعتراض به این قرائت شکست و تمام قد به آن اعتراض کرد و فراموش نکنیم که این حدیث نامکرر، بار‌ها و بار‌ها در سخنان میر حسین آمده است و لب لباب بیانیه‌های اوست. و مگر بازگشت به قانون اساسی و اجرای بدون تنازل آن مگر معنایی غیر از این دارد؟


ادامهء مطلب

جمعه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۰


زلف آشفته ی آیت الله خامنه ای


نویسنده :اکبر گنجی


درست است که رژیم حاکم بر ایران، "نظام سلطانی فقیه سالار" است. اما احمدی نژاد قصد داشت/دارد که از تمامی اختیارات قانونی خود استفاده کند و می کند. او کار قانونی خود را می کند، اگر سلطان اقدام او را با "حکم حکومتی" لغو کرد، فرمان رهبری را به عنوان "فصل الخطاب"- با اکراه- می پذیرد. اما این گونه نیست که از ابتدأ همه ی اختیارات خود را نادیده بگیرد. بدینترتیب، "پدیده ی احمدی نژاد" نافی/مبطل "سلطانی بودن نظام" نیست، بلکه او فقط و فقط از اختیارات قانونی رئیس جمهوری همین "نظام سلطانی فقیه سالار" استفاده می کند تا جایی که سلطان با "ولایت مطلقه ی فقیه"- برساخته ی آیت الله خمینی- اختیارات قانونی او را ابطال نماید.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۰


به مناسبت زادروز مجید دری


نویسنده :آبتین غفاری


ما پنج نفر بودیم، هم اتاقی و هم خرج در اتاق 5 بند 350 زندان اوین: من، جعفر(شاهین)، هادی، علی و مجید... مجید سرآشپز کلونی ما بود. علی به او می گفت: "مادر ترزا" چون همیشه سهم کمتری می خواست و زحمت بیشتری می کشید. من می گفتم: "بداخلاق دوست داشتنی" چون احساساتی بود و جوشی و زود رنج و هر مسئله ی کوچکی می توانست ناراحت یا عصبانی اش کند. ضیا در موردش می گفت: " همیشه در نهایت حق با مجید است. " چون پای کار بود و رفیق... هر چه بود مجید، مجید بود و هست... تبعیدش از بند 350 برای همه دردناک بود و شاید برای ما که به او نزدیک تر بودیم دردناک تر... روزی که می رفت – با این که می دانستیم بالاخره می رود- شوکه شده بودیم. بعد از رفتنش چون نزدیک آمار صبح گاهی بود، همه به هواخوری رفتیم و یک عده شروع کردن به راه رفتن و چرخیدن دور "حیاط کوچک زندان" به عادت هر روز، اما نه با حال و هوای هر روز... نوشته ی زیر شرح حال و هوای آن روز است که فردا شب اش – که هنوز حس اش برایم تازه بود – نوشتم. چیزی ندارم که بتوانم به مناسبت زاد روز مجید و از راه دور به او هدیه کنم... این نوشته پیشکش مجید عزیز که روح بزرگش در هیچ زندانی جای نمی گیرد...


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله