جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰


اسناد دادگاه کنفرانس برلین (قسمت اول و دوم)


نویسنده :حسن یوسفی اشکوری


در پائیز سال ۷۸ از شماری از روشنفکران و نویسندگان و فعالان سیاسی و جامعه مدنی ایران دعوت شد تا در ماه آوریل در یک کنفرانسی در شهر برلین آلمان شرکت کنند. میزبان بنیاد هانریش بل بود که البته حزب سبزهای آلمان – که تازه در انتخابات پیروزی نسبی به دست آورده و در دولت و پارلمان حضور داشتند. یوشکا فیشر از این گروه به وزارت خارجه رسیده بود. در بهمن ماه (احتمالا) بود که شخصی به نام توماس هارتمن به ایران آمد تا با مهمانان گفتگو کند و آنها را بیشتر در جریان کنفرانس قرار دهد.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰


رفتارهای شيادانه با باورهای دينی مردم تازگی ندارد


نویسنده :دكتر كاوه احمدی علی آبادی


نشانه های ظهور نيز تا موقعی كه برای سوار شدن بر مردم باشد، مورد تأييدند، اما همين كه ظلم ها و جنايت های ايشان را منافی عدالت محوری منجی بشريت معرفی كنند، خبط و انحراف از اسلام است!؟


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰


منشور سبز و مسایل جاری جنبش


نویسنده :فرخ نگهدار


الان وقت خط کشی در درون این جنبش و سهم خواهی و متر کردن و تقسیم قدرت نیست. قدر موقعیت آقایان موسوی و کروبی را بدانیم.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳۰ ,فروردین ۱۳۹۰


برای برادرم مهدی محمودیان / رنج تو به صد گنج مسلم ندهم


نویسنده :یک عضو جبهه مشارکت


مهدی محمودیان، عضو جبهه مشارکت، روزنامه‌نگار و از اعضای دفاع از حقوق زندانیان بود. وی در فردای پس از انتخابات 88 همراه با دیگر اعضای جبهه مشارکت در ساختمان مرکزی این حزب بازداشت و روز بعد آزاد شد. در دستگیری‌های هفته‌های بعد جان سالم به در برد و در ماه‌های تیر و مرداد همان سال به یاری خانواده‌های زندانیان سیاسی و همچنین شرکت فعال در مراسم‌های مختلف من‌جمله دعای کمیل پنج‌شنبه شب‌ها در دارالزهرای ولنجک حضور بسیار فعالی داشت.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۸ ,فروردین ۱۳۹۰


اشرف ویج مجاهدین


نویسنده :حسن یوسفی اشکوری


پیش از هر چیز باید به تأکید گفت که به عنوان یک اصل اساسی دینی و یک اصل بنیادین انسانی، برخورد نظامی و خشن و سرکوبگرانه و نقض حقوق بنیادین شهروندی از سوی دولت عراق با ساکنان اردوگاه اشرف، با هر بهانه ای، نادرست و محکوم است و به جاست که همگان آن را محکوم کرده و دولت عراق را وادار به پاسخگویی و در صورت لزوم جبران مافات کنند. حمله نیمه شب و با سلاح نیمه سنگین و اعمال خشونت غیر متعارف به افراد غیر مسلح و ضرب و جرح و قتل آنان، ولو متخلف، با هیچ معیار انسانی و قانونی و حقوق بشری سازگار نیست. طبق ضرب المثل «گردو را که با بمب ناپالم نمی شکنند».


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۸ ,فروردین ۱۳۹۰


اعدام، مازوخیسم جامعه بشری


نویسنده :آبتین زینالی*


نمی دانم چرا حتماً فردی که اعدام می شود باید فعال سیاسی باشد تا کمپین ها براه بیفتد، داد و فریاد به آسمان برسد، فیس بوک ها و وبلاگ ها و کامنت ها سیاه شود. چرا ریشه را نمی خشکانیم تا دیگر این همه سرگیجه هم نداشته باشیم؟ سرگیجه یعنی؛ حکمی که برای انسانی خلاف است و برای انسانی دیگر جایز. اگر اعدام بد است برای همه افراد نکوهیده است، نه چون زندانی سیاسی فردی است سیاسی و آزاده، پس اعدامش اشتباه است. نه! چرا تمام قیل و قال ها برای افرادی بر پا می شود که او قهرمان سیاسی باشد، یا بشود. به تعبیری قهرمان سیاسی مساوی قربانی است. گویی این اجتماع از قربانی سیاسی بدش هم نمی آید!!! چرا که احساس عمیقی از قربانی بودن در جامعه تنیده می شود، زمانی که فعال سیاسی اعدام می شود. هر کدام از افراد خود را به نوعی قربانی می بینند. البته در زوایای زندگی شخصی خود و آن را در زندگی خویش بازتاب می دهند. برای توده، داشتن قربانی بهتر از فدا شدن می باشد، مزیتی می شود برای پاسخی به نیازهای سرکوب شده در عرصه های مختلف زندگیشان.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۸ ,فروردین ۱۳۹۰


میرحسین موسوی، هیچ نقشی در اعدام های سال67 نداشته است


نویسنده :فرورتیش کردتبار


در زمان اعدام های سال67، مهندس موسوی درگیر مسئله استقراض از کشورهای خارجی بودند و آنقدر بر سر این مسئله با آقای خامنه ای درگیر بودند که اصلا نمی توانستند به موضوعات دیگر بپردازند. ایشان در این مدت به قدری سرگرم حل مشکلات پس از جنگ بودند که دیدارهای خانوادگی شان را لغو کرده بودند. دیدارهای ایشان بامرحوم سید احمد خمینی که قبلا روزی به 4- 5 بار می رسید به یک بار درهفته تقلیل پیدا کرده بود؛ که آن هم برای جلب موافقت امام در انجام کارهای دولتی بوده است.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۷ ,فروردین ۱۳۹۰


آمدند، نشستند و گفتند و رفتند !


نویسنده :عـبـدالسـتـار دوشــوکـی


علیرغم حضور کمرنگ مردم و بخصوص مردم بلوچ و اهل سنت در جلسات و مراسم استقبال احمدی نژاد، دستگاههای تبلیغاتی استان نظیر شبکه هامون خبر از اوج ولایتمداری مردم عمدتا ً سـُنی مذهب استان و از حضور کم نظیر وسرنوشت ساز مردم حماسه ساز بمثابه برگ زرینی در تاریخ تابناک استان شهیدپرور می دهند. وعده های ناپایدار احمدی نژاد مسبوق به سابقه است. ایشان در دو سفر قبلی خود نیز وعده های فراوانی دادند که اکثریت قریب به اتفاق آنها عملی نشدند. در این سفر نیز ۲۲۰ مصوبه جدید به لیست متروکه ۱۷۶ مصوبه دور اول سفر و ۲۵۰ مصوبه دور دوم سفر "پُربرکت ایشان" اضافه شد.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۷ ,فروردین ۱۳۹۰


دو روی يك سكه


نویسنده :عبدالعلی بازرگان


قضيه به همين سادگی ها هم كه تصور می شود نيست، دست هائی اندر كارند تا از آب گل آلود ماهی بگيرند و به مراد خويش كه ايجاد دشمنی و اختلاف ميان مسلمانان و مسيحيان و بدبينی نسبت به اسلام است برسند؛ وگرنه چگونه ممكن است كشيش كليسای بسيار كوچك و بی اهميتی در يك شهر درجه سه آمريكا اهانتی به قرآن بكند و اكثريت مردم روزنامه خوان و معتاد تلويزيون در آمريكا و بلكه ايران از اين خبر مطلع نباشند، آنگاه مردمی درست در نيمكره ديگر، كه اكثرا نه سوادی دارند و نه تلويزيون تماشا می كنند، زودتر مطلع شده و دست به اقدامی انتقامی بزنند وخوشبختانه ! عكاسان و روزنامه نگارانی هم به طور اتفاقی! در محل حاضر و آماده باشند تا به سرعت عكس و اخبار سر بريدن را به همه جهان مخابره نمايند!؟


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ ,فروردین ۱۳۹۰


به جریانی که این جنایت را محکوم نکند اعتماد نکنید!


نویسنده :علی کشتگر


نوع برخورد جریانهای مختلف طیف اپوزیسیون ایران به این جنایت - حمله به اشرف - معیاری است که نشان می دهد ما در دفاع از حقوق بشر تا چه حد پیگیر هستیم و تا کجا از تنگ نظری ها و ملاحظات سیاسی و گروهی فاصله گرفته ایم!


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله