جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیجمعه، ۲۶ ,فروردین ۱۳۹۰


مراسم ترحیم در دو نظام


نویسنده :اشرف منتظری


در آن زمان با این که پدر و برادرم (شهید محمد) از مخالفین سرسخت رژیم شاه و درحال مبارزه علنی با آن رژیم بودند، با این حال وقتی مادر بزرگم از دنیا رفت، ماموران ساواک اصفهان و نجف آباد، هیچگونه مزاحمتی برای تشییع جنازه و برگزاری مراسم برای آن مرحومه، توسط مردم و بازماندگان ایجاد نکردند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ ,فروردین ۱۳۹۰


افشای معامله میان آمریکا و عربستان سعودی بر سر لیبی و بحرین


نویسنده :بفارسی از حمید بهشتی


دو منبع دیپلماتیک در سازمان ملل، مستقل از یکدیگر تأیید کرده اند که واشنگتن توسط هیلاری کلینتون توافق خود را به عربستان سعودی برای ورود به بحرین و نابودی جنبش دموکراسی طلب در کشور همسایه در عوض تأیید اتحادیه عرب نسبت به کنترل ممنوعیت پرواز بر فراز لیبی که مهمترین دلیل صدور بیانه شماره 1973 سازمان ملل بود، اعلان نموده است.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۵ ,فروردین ۱۳۹۰


رفتارتان با مردم خودتان مسئولانه نيست!


نویسنده :دكتر كاوه احمدی علی آبادی


قيام های مردمی اخير خاورميانه و شمال آفريقا به روشنی نشان داد كه بسياری از حاكمان این كشورها كه خود را ضد استعماری می دانند و ملی گرا و مردمی معرفی می كنند، تا چه حد با شعارهای خود فاصله دارند و رفتارهايی برای سركوب مردم انجام می دهند، كه لااقل امروزه ديگر كشورهای استعمارگر از خود بروز نمی دهند و حتی صدای مردم خويش را نمی شنوند، و آن را عوامل خارجی و فتنه داخلی و اغتشاشگر و حتی كاريكاتور می بينند!!


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۴ ,فروردین ۱۳۹۰


شاهزاده ولایت


نویسنده :محمد رهبر


نه اسفندیارِ رحیم مشایی رفته است و نه حمید بقایی آمده ،همه چیز برسرجای خود است، ورنه، کدام ساده دلی می پذیرد که محمود احمدی نژاد، دل ازمعشوق برداشته و به کمی دورتر رانده باشدش.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۴ ,فروردین ۱۳۹۰


راز این مزرعه را من و تو باید فاش کنیم


نویسنده :هیلا صدیقی


تاریخ را که ورق زدم به انقلاب 57 رسیدم . جایی كه گروه ها و احزاب مختلف دست به دست هم دادند و زنجيری از اتحاد بافتند تا انقلابی بر پا كنند و همراه شدند تا روز پيروزی ... فردای پيروزی اما دسته ها و گروه ها از هم جدا شدند و خط كشی ها آغاز شد . رقابت جای اتحاد را گرفت و تعصب و تنگ نظری به خانواده ها رخنه كرد .برادر به جان برادر افتاد و همسايه با همسايه دشمن شد . تعصب بر ايدئولو‍ژی های مختلف جای سياست ورزی و وطن پرستی را گرفت و مردم را در مقابل هم صف آرايی كرد .آنچه در آن روزهای بحرانی بعد از انقلاب ، بر مردم گذشت نتيجه اش بی اعتمادی و بدبينی شد كه هزينه هايش گريبان نسل ما را گرفت .


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۲ ,فروردین ۱۳۹۰


سخنی دیگر در‌باره مفهوم استقلال


نویسنده :حسین زاهدی


در حالیکه هنوز در بعضی از کشور های جهان در حال رشد ، مردمانی به زندان می افتند، تا سر حد مرگ شکنجه می شوند، برای به دست آوردن آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خود قیام می كنند و كشته می شوند، اما حکومتهای استبدادی به اصطلاح مستقل آنهارا متهم به جاسوسی برای بیگانه و تهدید برای استقلال مملکت (در حقیقت سلطه خود حکومت گران) معرفی و سرکوب و مجازات را توجیه می کنند. این نکته شایان توجه بسیار است که بهانه و ابزار اتهام برای سرکوب "استقلال" است که در کشور استبدادی همان استقلال دولت است. لذا تا مفهوم استقلال معنای واقعی و مناسب زمان خود را در اذهان مردم هر کشوری پیدا نکند این وضع ادامه خواهد داشت. به همین دلیل است که دموکراسی یک ضرورت جهانی شده و دموکراسی جز حاکمیت ملت بر سرنوشت خود معنایی ندارد.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۲ ,فروردین ۱۳۹۰


بررسی «آزار جنسی زنان در محیط کار»


نویسنده :سمانه موسوی


در ایران متاسفانه کمتر به برسی علل و ریشه این مسئله و تبعات آن پرداخته شده است و از آمار و میزان و نحوه آزار جنسی در محیط کار اطلاع چندانی در دست نیست.یکی از دلایل این امر تابو بودن مسائل جنسی برای طرح در حوزه عمومی است که این واقعیت را با تگِ زشت بودن، مخفی نگه میدارد و این خود به ترویج هرچه بیشتر آن می انجامد. چرا که تا این معضل در حوزه عمومی مطرح نشود، نحوه برخورد با آن، فرهنگ سازی و حتی کم و کاستی های قوانین برخورد با مجرمان در این حیطه نمایان نمیشود. در ادامه این نوشتار علاوه بر اشاره به علل و عوامل موثر بر این مقوله، به راهکارهای ناقص قانونی موجود و نیز تدابیر ممکن نگاهی خواهیم داشت.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۲ ,فروردین ۱۳۹۰


بیانیه تحلیلی زندانیان سیاسی: بازداشت خانگی موسوی و کروبی، چشم‌انداز راه‌حل‌های اصلاحی را تیره‌تر کرد


نویسنده :جمعی از زندانیان سیاسی کشور


جمعی از زندانیان سیاسی کشور به مناسبت سال نو پیامی خطاب به مردم ایران نوشته اند . امضا کنندگان این بیانیه ی تحلیلی، اکنون در زندان اوین ( بند ۳۵۰ ، بند ۲- الف تحت اختیار سپاه پاسداران ، بند ۲۰۹ تحت اختیار وزارت اطلاعات و بازداشتگاه تحت اختیار حفاظت اطلاعات زندان اوین )، زندان رجایی شهرکرج و زندان های استان خوزستان به سر می برند . این بیانیه توسط بیست و سه نفر از این زندانیان تهیه و امضا شده است.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۱ ,فروردین ۱۳۹۰


آن ها بدنبال منافع مردم شان هستند، اما شما چطور؟


نویسنده :دكتر كاوه احمدی علی آبادی


تحليلگران آمريكايی به آن واقف بودند و برای بدست آوردن وجهه شان، برنامه هايی داشتند. نخستين مشكل از حضور فيزيكی نيروهای آمريكايی در جلوی انظار مردم بومی منطقه ناشی بود و نكته مهمتر اين كه حتی موقعی كه آنان برای دفاع در مقابل حملات القاعده و ساير تروريست ها دست به اسلحه می بردند، اين از ديد افكار عمومی عمليات نيروهای اشغالگر بر عليه كشورشان تعبير می شد. پس آنان برای زدودن اين عوامل تأثيرگذار از افكار عمومی منطقه، سعی كردند به سرعت نيروهای امنيتی و نظامی كشورهای بومی را آموزش دهند و آنان را وارد معركه كنند و خود از عرصه هايی كه جلوی چشم مردم است، همچون خيابان ها و شهرها عقب بنشينند و درگيری های مستقيم با تروريست ها را به نيروهای كشور بومی بسپارند و خود تنها از آنان پشتيبانی كنند.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۱ ,فروردین ۱۳۹۰


آینده‌ی ایران، از آن ِ جنبش سبز است


نویسنده :علی مزروعی


آینده منطقه خاورمیانه و شمال افریقا با مردمسالاری رقم خواهد خورد و هر کشور و نظامی که بتواند خود را با این تحول همراه کند برنده است وگرنه در قهر تحول خواهی تغییر خواهد کرد.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله