جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۹ ,فروردین ۱۳۹۰


چشم‌انداز تغییرات آینده ایران


نویسنده :دکتر پیمان


در این واقعیت تردید نیست که طبق آمار رسمی مراجع دولتی در انتخابات خرداد 88 ، سیزده میلیون نفر از افراد دارای شرایط رأی‌دادن، چون به نحوه برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن معترض بودند، عملاً از حقوق اجتماعی و سیاسی (قانونی) مثل آزادی عقیده و بیان، حق مشارکت سیاسی و انتشار روزنامه و یا تأسیس حزب و انجمن، محروم نگاه داشته شده‌اند. با احتساب آن تعداد از ناراضیان و معترضانی که رأی ندادند و یا بعدها به صف منتقدان افزوده شده‌اند، معترضان به وضع موجود در خوشبینانه‌ترین حالت، دست‌کم حدود نیمی از جمعیت بالغ کشور را شامل می‌شوند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۹ ,فروردین ۱۳۹۰


خارج کردن مجاهدین خلق از لیست سازمانهای تروریستی بلائی برای جنبش سبز


نویسنده :محسن کدیور، احمد صدری


سازمان مجاهدین خلق فاقد پایگاه سیاسی و یا حمایت مردمی قابل اعتنا در داخل ایران است، چرا که سالها در عراق از حمایت صدام حسین بهره مند بود. این گروه آخرین بارقه های احترام را در حالی از دست داد که در سالهای پسین جنگ ایران و عراق (۱۳۶۷-۱۳۵۹) بنفع نیروهای دشمن وارد جنگ شدند. از اینروست که شایسته است سیاستمداران آمریکا لاف لابی گردانان مجاهدین را در مورد محبوبیت این گروه در ایران را به گوش تردید بشنوند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۵ ,فروردین ۱۳۹۰


خزعلی: سلول انفرادی، سخت ترین شکنجه هاست


نویسنده :دکتر مهدی خزعلی


می گویند انفرادی نداریم! راست می گویند، در انفرادی هم خدا با ماست! رهبری فرموده است که هر روز انفرادی را معادل ده روز حبس محاسبه نمایند، البته که کم است، هر روز انفرادی معادل صد روز است ! اما چرا انفرادی – این خلوت تنهایی – سخت است؟ تنهایی دردناکترین شکنجه بشر است، حتی اگر در میان جمع تنها باشی!


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲ ,فروردین ۱۳۹۰


در ستايش زوج سياسی، تقی رحمانی و نرگس محمدی


نویسنده :علی افشاری


از دوران بازجويی به خوبی ياد می‌آورم که تندخويان امنيتی چقدر نسبت به تقی رحمانی بغض و کينه داشتند و هر آن مترصد بودند تا طناب دار را بر گردن وی بيندازند. افسوس می‌خوردند چرا در دهه شصت کار او و همراهان‌اش نظير رضا علیجانی و هدی صابر را يک‌سره نساختند. رنج و مرارتی که امروز تقی رحمانی و همسرش می‌کشند به‌خاطر آن است که چرا سکوت پيشه نمی‌کنند و سر در گريبان عافيت و محافظه‌کاری نمی‌کشند.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۸۹


پيام موسوی ( منسوب به حضرت موسی )


نویسنده :مهدی معتمدی مهر


ما بارها با چشم‌های داوري ِ تاريخ، ديده‌‌ايم كه فرعون افسانه نيست. كم نبوده و كم نيستند ديوانگانی كه يكی خود را سايه‌ی خدا بر زمين خوانده و ديگری خدا را نايب خويش در آسمان. [و البته، آن‌چه در اين ميان هرگز دغدغه‌ای نبوده،خدا بوده است، خدا. ]


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۸۹


بیست و نهم اسفند ، سالگرد ملی کردن صنعت نفت


نویسنده :مهران ادیب


«اگر ملی شدن صنعت نفت خدمت بزرگی است که بمملکت شده است باید از آن کسی که در اول این پیشنهاد را نمود سپاسگزاری گردد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است .»


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۸۹


مژدگانی که گربه تائب شد زاهد وعابد ومسلمانا


نویسنده :عبدالله موحد


بیشتری یافته بود، در محفلی خارج از مجلس که ملاقاتی بین آقای مهندس بازرگان و آقای رفسنجانی رخ میدهد، ضمن مذاکرات آقای بازرگان من باب هشدار و عبرت، یاد آورسرنوشت شوم شاه میشود و پاسخ آقای رفسنجانی چنین است : تنها عبرتی که از سرنوشت شاه باید گرفت اینکه اشتباه او را نباید مرتکب شد که در برابر مخالفین کوتاه آمد والا دچار همان سرنوشت خواهیم شد و...


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۷ اسفند ۱۳۸۹


سقط جنین های زیرزمینی زیرسایۀ مرگ


نویسنده :دلبر توکلی


هیچ آماررسمی ازسقط جنین های غیرقانونی درایران وجود ندارد، اما براساس برآوردهای موجود روزانه دویست سقط غیرقانونی درکشورانجام می‌گیرد. اگرچه این عمل هولناک زنان زیادی را به کام مرگ می کشاند اما با این حال، چرخش اقتصادی سقط جنین زیرزمینی، حدود دویست میلیون تومان درماه تخمین زده می‌شود.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۸۹


مارکسیست های وفادار به طبقه کارگر؟!


نویسنده :ن.نوری زاده


یکی از دلائل عمده عدم اعتناء و اعتبار به مکتب مارکسیسم لنینیسم در ایران آنست که گفتمان این مکتب ضمن عدم سنخیت و همخوانی با تاریخ، فرهنگ، زبان و باورهای توده مردم، مدافعانی دارد که یا با عدم علم و آگاهی نسبت به مفاهیم اندیشه مارکسیستی و درک شرایط عینی جامعه ایران فراافکنی میکنند و با ذهنیت آرمان گرایانه و راکد خود به کژراهه تحلیل مسائل اجتماعی، سیاسی و حتی تاریخی می افتند و یا برعکس مدافعانی دارد که با وجود شناخت مارکسیسم لنینیسم و فهم همه جانبهء شرایط عینی جامعه، با وابستگی مفرط خود، همین مسیر را طی میکنند. مثال بارز این دو نوع بینش از طرفی سازمانهای چریکی با انواع و اقسام شاخ و برگ ها و انشعابات آنان، مانند سازمان چریک های فدائی خلق، پیکار، راه کارگر و ... در دهه پنجاه و از طرف دیگر احزاب استخوان دار و با تجربه ای مانند حزب توده میباشند که از سالهای بیست به بعد در تغییر و تحولات سیاسی ایران کما بیش نقش داشتند.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۸۹


شمشیر سیاست بر حلقوم دانش


نویسنده :حسین زمان


نگاهی به رتبه دانشگاه ها و مراکز علمی ایران در جهان بیاندازید و ببینید جایگاهمان کجاست؟ با شعار دادن های واهی و ادعاهای صد من یه غاز رتبه علمی ما بالا نمیرود. دانشگاه های ما امروز حتی به پای دانشگاه های مالزی نمیرسند. لازم نیست با دیگر کشورها مقایسه کنید با همین مالزی مقایسه کنید، با هند مقایسه کنید که امروز برخی از دانشگاه های هند دارای بالاترین رتبه های جهانی هستند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله