جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۸۹


زمینخواری – پخوم های عصر جدید


نویسنده :یو هورینگ/حمید بهشتی


در داستان "انسان چقدر به زمین نیاز دارد" که نویسنده روسی زبان لئو تولستئی در تمثیلی در باره طمع انسان نوشت، دهقانی بنام پخوم Pachom با زمینداران بشکورتستان Baschkortestanقرار گذاشت که عرض یک روز، از طلوع خورشید تا هنگام غروب هر چقدر زمین را از فلات حاصلخیز که بتواند دور بزند، به وی تعلق خواهد یافت. این است که او به راه افتاد و با شتاب تمام مساحت زیادی را دور زد که تا حد امکان اراضی بیشتری را مالک شود. به هنگام غروب که وی بازگشت نقش بر زمین گشت و جان داد. بدین ترتیب او سرانجام فقط به دو متر مربع زمین بیشتر نیاز نداشت.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۸۹


دومینوی حذف به مهره ی آخر نزدیک می شود...!


نویسنده :شهروز م


تاریخ دروغ نمی گوید به خصوص در سرنوشت آدم های مشابه.تا دیر نشده حد الامکان این دومینو را بر گردانید تا به شکل واقعی اهداف و ارزش های انقلاب نزدیک تر شود.با معماری و طراحی جدید.امروز این مردم توان بخشش دارند اما فردا، شاید دیر شده باشد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۸۹


به مناسبت چهارشنبه سوری و سالگردشهادت کریمپور شیرازی


" ای مدیر روزنامۀ شورش بدان و آگاه باش که اگر دست از مبارزه با اشرف پهلوی بر نداری ، عاقبت وخیمی در پیش داری . دیدی چگونه محمد مسعود میخواست علیه ما مبارزه کند ، به حیات او خاتمه دادیم ؟ و باز هم می گوییم اگر دست از مبارزه با ما برنداری ، در همین روزها منتظر سرنوشت مسعود باش . "


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۸۹


من از آن روز كه در بند توام، آزادم


"عشقت را جاری كن تا سرشار از عشق شوی. عشق تنها چيزی است كه بخشيدنش به افزايش آن می انجامد. دشمنت را دوست بدار! آن كس كه تو را به حبس می كشد، آن كس كه تو را شكنجه می كند، آن كس كه تو را بی كار و از ادامه تحصيل منع كرده است، ظالم را و عادل را، ديكتاتور را و آزادی خواه را، مذهبی را و ملحد را، صادق را و كاذب را، همه را دوست بدار! و اين گونه اعترافی جز "ابراز عشق" در محضر بازجويان و قضات عزيز در چنته نخواهم داشت. "من از آن روز كه در بند توام، آزادم ..."


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۸۹


ترور، اصلاحات را متوقف نکرد


نویسنده :آرش حسینی پژوه


سال 78 در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران یکی از بحرانی ترین سال هاست. در این سال پس از وقایع 18 تیر و انتخابات مجلس، اتفاقی توجه همه ی رسانه های داخلی و خارجی را به خود جلب کرد. روز یکشنبه 22/12/78 ساعت 8:35 مردی که درباره ی مشخصات ظاهریش، اجماعی وجود ندارد، به طرف سعید حجاریان می آید و از فاصله ی کوتاهی، مغز اصلاحات را نشانه میرود. اما دست وی می لرزد و صورت حجاریان را مورد اصابت قرار میدهد و سپس به کمک موتور هوندای هزار سی سی – که در ایران به موتور هزار معروف است - فرار میکند.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۸۹


دختران بی ناموس


نویسنده :ناهید میرحاج


مدتهاست که من هم به عنوان عضوی از جامعه با روند رو به افزایش این دختران در سرچهارراه ها و گذرها به هراس افتاده ام و سخت نگرانم. مدتهای مدیدی می شود که هربار با دیدن دختران کار و خیابان که در سرما و گرمای زمستان و تابستان در سر هر کوی و برزنی و سرهرچهارراهی به دنبال لقمه نانی به پیاده و سواره التماس می کنند تا متاع شان را بفروشند، با خود می گویم، چرا جامعه چشمهایش را برروی این فاجعه بسته است؟


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۸۹


دیکتاتوری و دکتر یزدی


نویسنده :مرتضی کاظمیان


بر مبنای خبری که در رسانه‌ها منتشر شده، قرار بود که دادگاه دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران امروز 22 اسفندماه 1389 برگزار شود. اما قاضی دادگاه انقلاب، بار دیگر و به بهانه‌ی «نقص تحقیقات» پرونده‌ را بازگردانده است. مهر آینده که فرا رسد، سیاستمدار کهنه‌کار ایران، هشتاد سالگی خود را جشن خواهد گرفت. وی با وجود کهولت سن و ابتلا به سرطان، در بازداشت نظام خودکامه است. گمان نمی‌رود که هیچ‌یک از بازداشت‌شدگان، شرایط ویژه و شأن پیر آزادی‌خواه را _که بیش از شش دهه است پیوسته و مستدام برای نیل به آزادی و دموکراسی و پیشرفت ایران‌زمین می‌کوشد_ مورد تأیید و همدلی قرار ندهند. ضمن این‌که بس محسوس است که دکتر یزدی، هم‌زمان هزینه‌ی کنش سیاسی و جایگاه اجتماعی دو شخصیت را پرداخت می‌کند: شخصیت حقیقی خود، و شخصیت حقوقی‌اش در مقام دبیرکل نهضت آزادی ایران.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۸۹


اولین نشانه سقوط دیکتاتور


نویسنده :عباس عبدی


قذافی خیلی چیزها را فراموش کرد که بگوید و همین فراموشی نشان از آشفتگی گفتاری او بود. او فراموش کرد که بگوید پس از چهل سال حکومت بر مردم لیبی و با وجود یک رژیم کاملاً بسته و امنیتی، و تحت رهبری فرهنگی جناب قذافی، چطور القاعده و مواد مخدر تا این حد در میان مردم نفوذ کرده است؟ آیا در این صورت چیزی جز بی کفایتی سیاسی خود را فریاد زده است؟ او فراموش کرد که بگوید اگر قدرت در دست مردم است، پس این همه معترضین از کجا آمده‌اند؟


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۸۹


اقتدارگرایان حاکم و رفتار "فرقه ای "


نویسنده :علی مزروعی


در فلسفه سیاسی شیعه و جمهوری اسلامی، رهبری قابل نقد است و مردم موظفند بر او نظارت کرده و او را امر به معروف و نهی از منکر نمایند و هرگز اطاعت کورکورانه از"ولایت فقیه" تحقق نمی یابد.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۸۹


لباس شخصی‌ها


نویسنده :محمد رهبر


شعبان جعفری مذهبی بود و انقلاب ۵۷ هم اسلامی، اگر بختش را به کودتای سال۳۲ نمی‌بست و اگر تقدیر، تولدش را به بعد از سالِ ۳۲ حواله می‌داد. بیراه نبود اگر فرض بگیریم که سر از کمیته‌های انقلاب اسلامی در می‌آورد و شاید امروز به هوش اقتصادی که داشت، به جای «صادق محصولی» می‌نشست و از سرداران جنگ ندیده سپاه و از مال داران کار نکرده و ارزشی به حساب می‌آمد.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله