جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیچهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۸۹


افراطی گری ناهنجاری بزرگ جامعه ما


نویسنده :محسن دعاگو


در كشوری كه اكثریت قاطع ملت به نظام رسمی و قانون اساسی جمهوری اسلامی و منافع و مصالح ملی پایبند و وفادارند، هیچ گزینه‌ای جز گفت‌و‌گوی منطقی و اصلاح مناسبات اجتماعی(‌ذات‌البین) برمبنای برادری ایمانی و قانونمداری حقیقی، راهكار منازعات سیاسی نیست. مگر درگیری‌های انتخاباتی از جنگ ایران و عراق كه به هشت سال دفاع مقدس، هویت بخشید دشوارتر است كه برای حل آن، راه‌حل منطقی و سیاسی نتوان یافت؟


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۸۹


بیانیه همبستگی زنان برای استقلال عراق متحد


نویسنده :بفارسی از حمید بهشتی


ندای تظاهرکنندگان ندای آزادی و عزت ملت عراق است، ندای زنان با شهامت عراقی است که می کوشند نقش پیشاهنگی خود را در مبارزه ملت عراق برای بازیابی آزادی، برابری و حق تعیین سرنوشت ایفا نمایند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۸۹


بهار در راه است…


نویسنده :عارفه تاجزاده


مادرم دیگر تنها نیست. حالا دارد در همان هوایی نفس می کشد که تمام فرزندان دربندش تنفس می کنند. حالا لااقل خیالش راحت شده که خیلی دور نیست از نسرین ها و هاله ها و لیلاها و مهساها و همه کسانی که این مدت برایشان به آب و آتش میزد خودش را.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۸۹


شعرگونه ای تقدیم به همهء زنان سرزمینم


نویسنده :محمد صابرادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۸۹


دختران نوجوان : شهروندی در ایران و چالش جنسیت و جوانی


نویسنده :سپیده یوسف زاده و مهسا شکرل


قانون اساسی ایران خانواده را به عنوان واحد جامعه تلقی کرده و ساختارهای پدرسالارانه را در چارچوب خانواده تقویت می کند. بر این اساس ماهیت طبقه ای و سلسله مراتبی خانواده در چارچوب بزرگتر و در سیستم قانونی جامعه نیز پیاده شده است. لذا درچارچوب قانونی ایران، دختران نوجوان برای ایفای نقش فعالانه شهروندی - به واسطه جنسیت و سن خود - از محرومیت مضاعف برخوردارند. با این حال بهبود برخی شاخص های اجتماعی، پیچیدگی جایگاه و وضعیت زنان و دختران را در جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد. به عنوان مثال امکان جابجایی اجتماعی، شاخص های آموزش و بهداشت، و حداقل سن ازدواج در بین زنان و دختران در طی سی سال گذشته به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است. در واقع دختران نوجوان در برخی از شاخص های اجتماعی مسیر پیشرفت را طی کرده اند و در برخی شاخص های قانونی به شدت محدود شده اند. این محدودیت ها به ویژه در قانون خانواده و در زمینه سن قانوی و سن بلوغ اعمال شده است.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۸۹


برای طالقانی و مصدق


نویسنده :وحید میرزاده


چهاردهم اسفند ماه یاد روز دو شخصیت تاریخ معاصر ایران است. از سویی سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق و همچنین یکصدمین سال تولد آیت الله سید محمود طالقانی است. تاثیر گذاری اصلی این دو شخصیت، هرچند در دو دوره زمانی متفاوت به وقوع پیوسته، اما جهت گیری و هدف گذاری مشی سیاسی شان ترقی و سربلندی ایران را نشانه رفته است. مرحوم طالقانی همواره خود را وفادار به راه مصدق می دانست و اوج تاثیر گذاری او در سپهر سیاسی ایران، سال ها پس از خاموشی دکتر مصدق بود.


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۸۹


موسوی در قتلگاه حمام فين يا در تبعیدگاه احمد آباد؟


نویسنده :حسین علیزاده


قتل میرزا ابوالقاسم قائم مقام به دستور محمد شاه، رگ زدن میرزا تقی خان امير كبير در حمام فين به دستور ناصرالدين شاه و حبس خانگی محمد مصدق در تبعيدگاه احمد آباد به دستور محمدرضا شاه، مثال هایی است که نویسنده با عنوان نخبه کُشی در تاریخ معاصر ایران از آن یاد می کند. این نخست وزیران (صدراعظم) برجسته تاريخ معاصر ايران كسانی هستند که نام و خدماتشان از يك سو و بی مهری روزگار از سوی ديگر هرگز از يادها زدوده نمی شود.


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۸۹


نسرین ستوده : هيچ خواسته شخصی ندارم


نیمای نسرین امروز سه ساله شد، بی حضور مادر و بی بوسه ای که او برگونه اش بنشاند. امروز نه تنها نسرین ستوده اجازه نداشت در جشن تولد سه سالگی پسرش حضور یابد، بلکه حتی حق گفتگویی کوتاه با کودک خود را نیز نیافت!...


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۸۹


علی اکبرصالحی، تجلی ماکیاولیسم سیاسی دولت کودتا!


نویسنده :فرزاد فرهنگیان


ارائه ی تحلیلی کاملاً خلاف واقع از واقعیات کنونی جامعه متشنج ایران و بروز اعتراضاتی که حداقل از زمان انتخابات مهندسی شده دوره دهم ریاست جمهوری تاکنون همچنان ادامه دارد، نشان از آن دارد که دکترصالحی متخصص امور هسته ای ، به خوبی توانسته ولو دراین مدت زمان اندک درس های نظام ماکیاولی را درجهت وارونه جلوه دادن حقیقت و بهره برداری از ابزارهای شناخته شده درعالم سیاست و در یک کلام استفاده از راه و روشی که ماکیاولی چندصدسال قبل برای تحمیق و تحمیل شهریار بر مردم پیش بینی و مدون نمود، درصحنه تعامل با رسانه های جمعی مورد بهره برداری قرار دهد!


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۸۹


گشتاپو: چماقداران رایش سوم


نویسنده :اسکندر آبادی


وقتی از سازمان‌های سرکوبگر سخن می‌گوییم، نام گشتاپو هم به میان می‌آید. سالها پيش سريالی به نام "ارتش سری" از تلويزيون ایران پخش شد كه توجه بسياری را به نام گشتاپو جلب كرد. ببینیم که اين مفهوم چه بوده و از كجا آمده است؟


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله