جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیجمعه، ۱۳ اسفند ۱۳۸۹


به سوی شکستن اراده علی خامنه‌ای


نویسنده :اکبر گنجی


سرنگونی یا فرار سلطان علی خامنه‌ای، لزوماً به معنای گذار به نظام دموکراتیک ملتزم به آزادی و حقوق بشر نیست. برای گذار به چنان نظامی، باید بسیاری از امور تغییر کنند. از جمله تک تک ما. مایی که فرهنگ دموکراتیک نداریم، مایی که مخالف (دگراندیش، دگرباش) را تحمل نمی‌کنیم، مایی که زبانمان، زبان دشنام است، مایی که به راحتی به «دیگری» و «متفاوت»‌ها تهمت می‌زنیم، مایی که قبیله‌ای عمل می‌کنیم، مایی که از دروغ به عنوان ابزاری برای پیشبرد مقاصدمان استفاده می‌کنیم، مایی که یک تحلیل متفاوت را تحمل نمی‌کنیم، مایی که مشابه رژیم حاکم عمل می‌کنیم.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۳ اسفند ۱۳۸۹


خاطرات پروانه فروهر از روز درگذشت دکتر مصدق در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵


نویسنده :پروانه فوهر


خاطره ی آخرین دیدار مصدق با نفس کشیدن های آرام ، در فضای غم آلود اتاق شماره ی ٦٣ بیمارستان نجمیه و نگاه بی امید پزشک جوان و پرستار مهربان که تمامی شب را بر بالینش نگران چشم دوخته بودند ، چه تلخ در ذهنم نشسسته است .


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۳ اسفند ۱۳۸۹


مصلحان هر سرزمینی رنجدیده‌ترین انسان‌های آن سرزمین‌اند


نویسنده :نرگس محمدی


۱۴ اسفند سالگرد ازدواج من و توست. ۱۴ اسفند روز تولد دکتر محمد مصدق است. ۱۴ اسفندهای طولانی تو در زندان بودی و باز ۱۴ اسفندی دیگر، تو در زندانی. به یاد این روز لبخندی بر لب دارم و خدای را سپاسگزارم اما چشم‌هایم در این شادی همراهی‌ام نمی‌کنند و اشک‌ها دل‌نوشته‌ام را بی‌رنگ می‌کنند. از این که باز در حصارها به بند کشیده شدی، دلم می‌سوزد. سهم تو در پرداخت بهای آزادی در این سرزمین چقدر خواهد بود؟ ۱۵ سال زندان و باز هم زندان؟ زندان در دوران دهه ۶۰٫ هنوز کف پاهایت حس کامل ندارد. به یاد می‌آورم خاطره‌ای را که برایم بازگفتی. آنقدر شلاق خورده بودی که کف پاهایت چند برابر شده بود. در سلول، رها شدی. زندانبان در را گشود و شام را کنار داخل سلول گذاشت و رفت. بعد از زمانی طولانی قدری که توانستی برخیزی، برخاستی و کاسه را نزدیک کشیدی و غذا را خوردی. فردا صبح ناباورانه دیدی که پاهای خونین‌ات به کاسه چسبیده بود و خون داخل کاسه و غذایی که شب خورده بودی ریخته بود و تو شام و خون را با هم خورده بودی و بهتر و دقیق‌تر و مهم‌تر از آن را به یاد می‌آورم تا بیاموزم. صمیمانه می‌گفتی «من هیچ کینه‌ای از بازجو و شکنجه‌گرهایم ندارم حتی کسی که کابل را بر تنم می‌کوفت. هیچ حس انتقامی نسبت به آنها ندارم و خداوند از گناهانشان بگذرد. ما باید بتوانیم با هم زندگی کنیم. زندگی کنیم.»


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۳ اسفند ۱۳۸۹


جنبش ملی سبز ایران و خیزش‌های منطقه


نویسنده :سید مصطفی تاجزاده


حرکتی که از انقلاب اسلامی از سی و دو سال پیش در ایران آغاز شد، تا کنون مراحل و نقاط عطف مهمی را پشت سر گذاشته است. حرکت اصلاحی و جنبش سبز از جمله مهمترین این نقاط عطف بوده اند. به رغم این که تحولات سیاسی اجتماعی منطقه یکسال و نیم پس از آغاز جنبش سبز در ایران رخ می دهند و در مطالبات آزادی خواهانه بسیار شبیه به این جنبش هستند، اما تبلیغات رسمی کشور هیچ اشاره ای به این واقعیت ندارند و اساساً هرگونه رابطه ای را میان این جنبش سبز ایران و تحولات مذکور به شدت تکذیب می کنند. تنها اشاره به رابطه میان این دو را می توان در صحبت های اخیر وزیر اطلاعات کشور در برنامه دیروز امروز فردا مشاهده کرد. آقای مصلحی در پاسخ به سؤال مجری برنامه در باره رابطه حوادث اخیر ایران با جنبش های منطقه گفت: حوادث اخیر ایران و برخورد موفق ما با آن، موجب شد آمریکا و غرب از کشورهای منطقه غافل شوند و فرصت کافی برای آغاز نهضت در این کشورها فراهم شود!!!(نقل به مضمون)


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۸۹


آقای شریعتمداری...بخوانید تا بدانید!


نویسنده :شهروز م


آقای شریعتمداری...برای یک بار هم که شده صادقانه بگویید که تمامی شعارهای شما حرف های پوچی است که تنها برای قدرت و...بر طبلش می کوبید.آقای شریعتمداری لطفا دست از سر شهدای ما بردارید.دست از سر انقلاب ما بردارید.دست از سر این کشور بردارید و بگذارید تا ما راه خود را پیدا کنیم.شما به غیر از گمراهی سوغات دیگری ندارید.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۸۹


سرزمين فراعنه


نویسنده :مهدی معتمدی مهر


با عنايت به تاثيري كه مسايل مصر و تونس بر ساير كشورها و از جمله يمن، اردن، بحرين، الجزاير و ليبي داشته و پيش‌بيني مي‌شود كه دامنه‌ي تحولات به كشورهايي مانند سوريه و حتي عربستان سعودي نيز كشيده شود، چنين مي‌توان نتيجه گرفت كه اعتراضات پيش رو، واقعيتي فراتر از يك مساله‌‌ي عربي بوده و در چارچوب موج جديد دمكراسي‌خواهي در كل خاورميانه قابل ارزيابي است. از اين رو به فرض آن كه به زعم رسانه‌هاي محافظه‌كار ايران مانند كيهان و جوان، جنبش سبز را موثر بر وقايع مصر ندانيم، اما بي‌ترديد وقايع مصر بر حركت نوين و طرح مجدد خواستي كه در سال 1388 و در جريان جنبش سبز عنوان شد، موثر خواهد بود.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۸۹


زنده باد موسوی – زنده باد کروبی


نویسنده :فرخ نگهدار


حالا که آقایان موسوی و کروبی در حبس هستند وظیفه حراست از هویت ملی و مردمی جنبش سبز بسیار سنگین تر است. اعتراض علیه حرکتی که جمیز جونزها شروع کرده اند وظیفه سخن گویان جنبش سبز است.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۹ اسفند ۱۳۸۹


در اهمیت راهپیمایی دهم اسفند


نویسنده :مرتضی کاظمیان


چرا راهپیمایی و اعتراض خیابانی سبزها در دهم اسفند مهم است؟ به چه دلایلی تبلور و بروز و ظهور حامیان و همراهان جنبش سبز در خیابان‌ها ضروری به نظر می‌رسد؟ این مکتوب می‌کوشد در فاصله‌ی 24 ساعت تا دهم اسفند، به پرسش‌هایی از این دست و با چنین مضمونی پاسخ دهد.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۹ اسفند ۱۳۸۹


تاجزاده: حزب پادگانی از سایه خودش هم می ترسد


نویسنده : مصطفی تاجزاده


هدف فراانتخاباتی انتخابات 88 این بود که همه چیز «مطلقه» شود که البته نشدنی است چراکه اقتدارگرایان ریزش و سبزها رویش دارند. اینها در اداره کشور بی‌کفایتند و بنابراین به طرف سرکوب بیشتر پیش خواهند رفت. خشونت‌ها و بازداشت‌ها و ظلم‌هایی که شاهدیم همه ناشی از ترس است نه اعتماد به نفس.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۸ اسفند ۱۳۸۹


توطئه نهم اسفند ماه 1331 علیه دکتر مصدق


نویسنده :مهران ادیب


هم میهنان گرامی ؛ بیائید اختلافات را کنار گذاشته دست به دست هم داده و یک پارچه شویم و از جنبش آزادیخواهانه زنان ، جوانان ، کارگران و دانشجویان مبارز حمایت کرده و درکنار آنها بایستیم و تا پیروزی کامل گام برداریم و با برقراری آزادی و دادگری و مهرورزی در سایه نظامی مردمسالار پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان میهن مان را برای هیشه برفراز قله رفیع دماوند به اهتزاز درآوریم.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله