جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیشنبه، ۱۱ دی ۱۳۸۹


دولت فرهنگی، فرهنگ دولتی


نویسنده :شهروز م.


بدون شک یکی از مشکلات اساسی و ساختاری جامعه ایرانی در حال حاضر همین مقوله فرهنگ است.جامعه ای که فاقد یک فرهنگ سیاسی _ اجتماعی مدرن با زیر ساختهای صحیح می باشد.گرچه اغلب اندیشه های سیاسی در جامعه ما به آزمون گذاشته شد اما با توجه به این که این اندیشه ها ی وارداتی بدون شناخت صحیح مبانی آن و عدم تطبیق با جامعه ایرانی ما اجرا می شده غالبا با شکست مواجه و گاه با ترکیبی از چند دیدگاه سیاسی متضاد عرضه می گردید.


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۱ دی ۱۳۸۹


این سه قاضی


نویسنده :سارا پردیس/کلمه


سه شعبه دادگاه انقلاب به ریاست سه قاضی مشخص واقع در خیابان معلم تهران رسیدگی به اتهامات افرادی را که به جرایم سیاسی در کشور دستگیر می شوند، بر عهده دارند . این در حالی است که در همین دادگاه قضات بی طرفی هستند که اگر این پرونده ها به آنها ارجاع شود طور دیگری برخورد می کنند. اما نهادهای امنیتی با انحصاری کردن این پرونده ها و ارجاع آنها به این سه شعبه حکم هایی را که می خواهند از قاضی های این شعبه ها برای متهمانشان می گیرند .


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۱ دی ۱۳۸۹


چرا شاه نتوانست جلوی انقلاب و سقوط خود را بگیرد؟


نویسنده :علی مزروعی


شاه که در نقطه کانونی اداره کشور نشسته بود و سرنخ همه امور بدو باز می گشت و همه اطلاعات امنیتی و نظامی و اقتصادی و اداری در اختیار او قرار می گرفت خود را دانای کل می دانست و به نظر هرکس غیرخود ، حتی نزدیکترین کارگزارانش مثل علم توجه چندانی نداشت و به نظرات کارشناسی کارشناسان کمتر وقعی نمی نهاد . اینگونه بود که او مسیر اداره کشور را بی اشکال در راه رسیدن به تمدن بزرگ می دید و از اینکه افرادی هستند که از عملکرد رژیم انتقاد یا با آن مخالفت می کنند تعجب می کرد؟ و نمی توانست دلیلی براین انتقاد و مخالفت بیابد .


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۱ دی ۱۳۸۹


دستگاه قضایی حکم شرعی جعل می کند


نویسنده :ندای سبز آزادی


از کنار اظهارات اخیر آیت الله وحید خراسانی در باب غیر شرعی بودن استناد به اعترافات متهم تحت شکنجه نباید به سادگی گذشت. گرچه پیش از او مراجعی نظیر آیات عظام منتظری و صانعی و دستغیب و بیات و ... در این باره اظهار نظر کرده بودند، اما این بار این اظهارات توسط مرجعی مطرح می شود که دامادش رئیس قوه قضائیه ای است که در 18 ماه گذشته برپا کننده دادگاههای فرمایشی و استالینی بوده است که تمام آبروی عدالت محوری قوه قضائیه ایران را به باد فنا داده است.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۸ دی ۱۳۸۹


بگذارید امروز درباره فروغ بنویسیم


نویسنده :سیمین بهبهانی


بگذارید امروز را درباره زنی بنویسم که یکی از پیشگامان تحول در شعر ایران بود و امروز 76 سال از سالگرد تولدش می گذرد ، فروغ فرخزاد را می گویم: زنی که شاعر متولد شده بود، بی آن که در محیط شاعرانه رشد کرده یا به دانشکده ادبیات رفته باشد.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۸ دی ۱۳۸۹


نامه آرزو عابدینی به مریم شربتدار قدس


نویسنده :آرزو عابدینی


ز دست کوته خود زیر بارم که از بالابلندان شرمسارم مگر زنجیر مویی گیردم دست وگر نه سر به شیدایی برآرم ز چشم من بپرس اوضاع گردون که شب تا روز اختر می‌شمارم بدین شکرانه می‌بوسم لب جام که کرد آگه ز راز روزگارم اگر گفتم دعای می فروشان چه باشد حق نعمت می‌گزارم من از بازوی خود دارم بسی شکر که زور مردم آزاری ندارم سری دارم چو حافظ مست لیکن به لطف آن سری امیدوارم


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۶ دی ۱۳۸۹


تقلب استبدادی در هدفمند سازی یارانه ها


نویسنده :حمید بهشتی


بنا بر محاسبه یک ایرانی دردمند بنام بهمن در سایت "میرویم کانادا" درآمد هر ایرانی سالانه دستکم معادل 1600 و ماهانه 133 دلار در سال 2008 بوده است.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۶ دی ۱۳۸۹


شهلا جاهد قربانی عشق، هوس یا توطئه؟


نویسنده :حسن يوسفی اشکوری


آیا به راستی حکم قصاص شرعا و عقلا نمی تواند جانشینی داشته باشد؟ و آیا نمی توان مجرم را به گونه انسانی تر و خداپسندانه تر مجازات کرد؟ به ویژه چیزی که بیشتر موجب تأسف است، قربانی شدن دو زن و به طور کلی آسیب دیدن دو خانواده به دلیل هوسرانی یک مرد است. متأسفانه در نظام دینی ما هر روز بر آمار این قربانیان افزوده می شود.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۵ دی ۱۳۸۹


فوتبال و سیاست و ایران


نویسنده :شهروز م.


در کشور هایی از جنس کشور ما ایران، ورزش به شدت سیاسی همراه با طبعات اجتماعی است و برای حاکمیت نقش تعیین کننده ای دارد.هر اتفاقی در ورزش بوی توطئه می دهد و هر شکست و پیروزی پیامد خاص خود را به دنبال دارد.


ادامهء مطلب

جمعه، ۳ دی ۱۳۸۹


حسین زمان: بهتر نبود حکم اعدام جعفر پناهی را صادر می کردند؟


نویسنده :حسین زمان


امروز سکوت جامعه هنری در مقابل این هنرکشی و هنر ستیزی بعنوان یک ننگ در تاریخ هنر این کشور ثبت خواهد شد. مطمئن باشید اگر امروز از جعفر پناهی دفاع نشود فردا و فرداهای دیگر بجای هنرنمایی بایستی مانند عروسک های خیمه شب بازی منتظر بمانیم تا نخ های دست و پایمان را بکشند و به حرکتمان در آورند.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله