جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۸۹


مناسبات خارجی ایران در سال 2010 وامانده در آمریکای لاتین، رانده از آفریقا


نویسنده :رضا تقی زاده


برکناری منوچهر متکی دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی در فاصله انجام دو ماموریت سیاسی ناموفق در آفریقا، نشانه دهنده عمق شکست دیپلماسی تهران و بی نتیجه ماندن کامل تلاشهای دولت دهم برای پرهیز از انزوای بیش از پیش در جامعه جهانی است. بمنظور جبران انزوا در بقیه نقاط جهان، جمهوری اسلامی، هم سنگ با آمریکای جنوبی، برای یافتن جای پایی در قاره سیاه نیز سرمایه گذاری سنگینی را تدارک دیده بود.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۸۹


گناهش گلوله بود


نویسنده :احمد جلالی فراهانی


گلوله سوم خیابان غرق ستاره بود. جمعیت هروله می کرد. مرتضی گفت: " این خود عاشوراست! " زمین ضجه می زد و آسمان سرفه می کرد. ما که رسیدیم، سر حسین (ع) را بالای نیزه ها می برند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۹


مباد کار به عاشورا برسد


نویسنده :سلمان سیما


تا حال دکتر چند بار اعتصاب غذا داشته است و هر بار هم در دستیابی به خواسته اش موفق بوده است و تا پای جان ایستاده است. بسیار نگرانم؛ نگران از اینکه خیلی زود دیر شود. هم اکنون به اندازه کافی نحیف و لاغر شده است. او گفته است:«من از روز بیست آذر (شنبه، پنجم محرم) به اعتصاب غذای خشک دست خواهم زد؛ در اعتراض به قانونی که نیست؛ عدالتی که نیست و ظلمی که هست. علت این که روز بیستم را برای شروع اعتصاب انتخاب کرده ام این است که می خواهم درست روز عاشورا، جنازه ام رابر سر اینها بکوبم.»


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۸۹


به مناسبت میلاد لیلا توسلی در بیست و یکم آذرماه


نویسنده :فخرالسادات محتشمی پور


عزیزم، مولود بیست ویکم آذر! تو تنها مولود این روز نیستی. تو مولود همه روزهای آذر بلکه همه روزهای سالی. تو مانند یک گل زیبا و خوش بو، هر روز از خاک پاک این دیار می رویی و عطرافشانی می کنی. تو جوانیت را و شور زندگیت را درست در شیرین ترین روزهای زندگی و ماه عسلت فدیه صداقت کردی نوعروس پاک و نیک بخت و فدیه شهادتی افشاگر ظلم فاحش در روزی روشن. ظهر عاشورا! تو خورشید حقیقت را از پشت پرده های ضخیم دروغ و نیرنگ، شجاعانه بیرون کشیدی. تو مریم گون پاکی را به نسل خود ارزانی داشتی و زینب وار پیام عاشورای ۸۸ را به آزادگان جهان رساندی که «اگر دین ندارید، لااقل ازاده باشید»


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۸۹


ننگ عاشورای 88 و کج راهه هایی که فرومایگان می روند


نویسنده :ندای سبز آزادی


استبداد جان و توانش را همواره از فرومایگی کسانی طلب می کند که جیفه دنیا را به خورشید حقیقت ترجیح می دهند. فرومایگانی که در منجلابی از دروغ و توهم و فریب دست و پا می زنند و چون معتادی ناتوان از ترک اعتیاد هر روز بیشتر از دیروز در این منجلاب فرو می روند.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۸۹


منتظری یک عمر بی انتظار قدرت


نویسنده :محمد رهبر/روز آنلاین


اعدامهای سال ۶۷، جایی بود که صراحت منتظری در نامه های مستقیم به بنیانگذار را جلایی خطر ناک می داد. شیخ گفته بود که حاضر است با آیت الله خمینی تا هر جا برود اما نه تا جهنم. گفته بود که نمی گوید که خمینی از شاه بدتر است اما این را می گوید که وزارت اطلاعات از ساواک بدتر است.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۹


ویکی لیکس ، ایران ، اعراب و امریکا


نویسنده :شهروز م.


نتیجه آن چه بیشتر از بیش از این اسناد به دست می آید نگاه پر هراس و خصمانه کشور های منطقه به ایران است. کشور هایی که برخی جمعیتی کمتر از یک شهر و یا استان ما دارند این گونه برای ما در عرصه بین الملل گربه رقصانی می کنند و بعد ما حرف از اقتدار و قدرت اول منطقه بودن می زنیم. و نکته مهم تر ا دراین ماجرا، گویا امریکایی ها دشمنی دوست تر بودند تا این کشور های دوست و برادر!


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۰ آذر ۱۳۸۹


بر ماست که کاری زینبی کنیم


نویسنده :میرحسین موسوی


بر ماست که در این دوران بحران‌زده، کاری زینبی کنیم و پیام راستین دین را با چهره‌ی فطرت‌پسندانه‌ی آن به تشنگان حقیقت برسانیم. بر ماست که یاد بگیریم و به دیگران نیز یاد بدهیم که عمل نادرست مدعیان دینداری به حساب دین گذاشته نشود. بر ماست که ماجرای راستین انقلابی را که در این دیار به نام دین برپا شد، برای نسلی که آنچه می‌داند یا از طریق رسانه‌های تحریف‌گر رسمی و یا از طریق روایت‌گران ناهمدل با آن است، بازگو کنیم و در این بازگویی، از نقد منصفانه‌ی گذشته نهراسیم و در عین حال، از نفی دستاوردهای بزرگ آن پرهیز کنیم. بر ماست که همچون زینب (س) با بازگویی حقیقت، ملات کاخ دروغ را زائل کنیم.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۹ آذر ۱۳۸۹


نامه عماد بهاور به همسرش


نویسنده :عماد بهاور


بگذار از «تجربه اي ناب» برای تو سخن بگويم .بازجويان، زندانی را در دو حالت تحت فشار روانی قرار می دهند: اول، حالتی است كه از «گذشته» سخن می گويند و از اشتباهاتی كه به زعم آن ها رخ داده و فرصت هايی كه از دست رفته است؛ آزادی در روزهای خوش گذشته را به رخت می كشند. دوم، حالتی است كه تصويری از «آينده» ای تاريك در پيش روی تو ترسيم می كنند؛ آينده ای مملو از بدبختی، تباهی، فقر، حقارت، تنهايی، اسارت و عمر هدر رفته... آنگاه اولين تجربه های «ترس» را در وجودت مشاهده می كنی. ترس هدر رفتن تمام اندوخته های گذشته و ترس ازدست دادن تمام فرصت های آينده ... اينجاست كه وقتی تو را پر می كنند از «گذشته و آينده»، تو ديگر در وضعيت آگاهی در «لحظه اكنون» نخواهی بود. اكنون تو ديگر در اين جا نيستی؛ سرگردانی در ميان گذشته و آينده، كه هر دو، توهم است و وجود ندارند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۹ آذر ۱۳۸۹


نامهء خانوادهء دکتر ابراهیم یزدی به بیت آیت الله منتظری


نویسنده :خانواده دکتر ابراهیم یزدی


ما امروز با افتخار به زندگی‌ مبارزاتی پدر خود نگاه میکنیم. او‌ را اهل اصول، دیانت، و پایبندی به اعتقادات‌ای عمیق و ایمان به مردم این سرزمین می‌یابیم. به او‌ افتخار می‌کنیم که لحظه‌ای بعد از این انقلاب طرف قدرت را بزیان عدالت نگرفت. از ابتدای انقلاب و در طول این سی‌ سال گذشته فریاد اعتراض خودرا زمانی‌ بتنهایی و با گروه خود و زمانی‌ با گروهی که بعد‌ها همفکر او‌ شدند سرداد. از یاران بعدی که ابتدا به او‌ جفا نموده بودند غصّه‌ای بدل نگرفت. اعتقاد عمیق او‌ به راهش بخشیدن و گذشت را برای او‌ ساده نموده بود. هرگز در خود یأس راه نمیداد.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله