جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیجمعه، ۱۹ آذر ۱۳۸۹


صلح در جهان؛ به مناسبت روز جهانی حقوق بشر


نویسنده :محمد مصطفایی


حاکمان جمهوری اسلامی ایران نمونه بارز بزرگترین ناقضان حقوق بشر و تهدید کننده صلح و امنیت در جهان هستند. به یقین و اطمینان کامل می گویم که از سی ماده مورد پذیرش دولت ایران در منشور حقوق بشر، حاکمان جمهوری اسلامی حتی به یک ماده از مواد منشور حقوق بشر اهمیت نمی دهند. سرزمین ایران را آتشی عظیم از خشونت و ظلم و جور گرفته است که روز به روز توسط حاکمان ناقض حقوق بشر در ایران شعله های آن فزون می گردد. اگر این آتش را مهار نکنیم مطمئنا شعله های آن دامن دیگر کشورهای جهان را نیز خواهد گرفت.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۸۹


تمام مصائب دکتر یزدی


نویسنده :تقی رحمانی


دکتر یزدی و نهضت آزادی و ملی مذهبی ها در بینش و روش سخنانی را به زبان آورده و برای آن هزینه داده اند که بعدها بسیاری که افتخار اصلاح طلبی در حکومت و ارائه دیدگاه رفرم گرا در اپوزیسیون را پیدا کردند این دیدگاه را بدون ذکر تاریخچه بر زبان آورده اند. اما مهم تر این است با وجود عدم امانت داری در سابقه طرح دیدگاه باز هم با استقبال، تائید و همراهی یزدی و چهره های ملی مذهبی مواجه شده اند. چنین ویژگی در عصر ما ایرانی ها چندان شایع نیست.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۸۹


ویکی لیکس به خاطر وجدان


نویسنده :حمید بهشتی


این که روزنامه نگاران و کارمندان اطلاعاتی ریاکاری حکومت گرایان را موضوع کار خود می کنند نشان می دهد که در ارتباط میان کار اطلاعاتی و تصمیم گیری های مبتنی بر آن و مشروعیت دولت در عرصه ی عمومی شکاف عمیقی وجود دارد. و این نشانگر تضادی است که مشروعیت کار اطلاعاتی در خدمت دولت ها را به زیر سئوال می برد .


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۸۹


کینه بازجویان از یک خانواده - آغاز حبس لیلا توسلی


نویسنده :فرزانه بذرپور/جرس


همسر مهندس محمد توسلی خواهر دکتر ابراهیم یزدی است و این نسبت سببی ، بازجویان را به این نتیجه رسانده است که تمام خانواده توسلی را تهدید کنند. ابراهیم یزدی بیش از دو ماه است با هشتاد سال سن در اوین به سر می برد و حتی بیماری او نیز باعث نشد که بازجویان چند روزی مرخصی استعلاجی به این مبارز قدیمی رژیم پهلوی بدهند. 16 آذر ماه قرار است که ابراهیم یزدی در دادگاه محاکمه شود . در روزی که یادآور جنبش دانشجویی است که ابراهیم یزدی و مهدی چمران از بنیانگذارن آن بودند. تقارن تاریخی محاکمه یزدی با روز 16 آذر نشانه تاسف آور کژراهه ای است که نظام می رود و مبارزان قدیمی و بنیانگذاران انقلاب اسلامی را به محاکمه می کشد .


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۸۹


من ازحقوق دکتریزدی دفاع می کنم


نویسنده :حسین جعفری


اگرشما دکتر یزدی را به این بهانه ای که مطرح کرده اید، بازداشت کردید اصلا و ابدا با شما موافق نیستم و تاجان دربدن دارم علیه شما مبارزه خواهم کرد و ازحق و حقوق دکتر یزدی که با نظریات واعتقادات سیاسی او موافقتی هم ندارم دفاع خواهم کرد. زیرا او انسانی است که آزاد است تا عقاید خود را بیان کند ولو این عقاید مخالف سیاست فعلی جمهوری اسلامی باشد.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۸۹


خون مظلوم به هدر نخواهد رفت


نویسنده :حسین زمان


قبل از آنکه شمشیر از نیام بیرون کشی، به این مسئله خوب فکر کن که خون مظلوم به هدر نخواهد رفت.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۸۹


دانشجو ؛ سبزینه حیات جامعه


نویسنده :سید علی صابری


جنبش دانشجویی ایران که در شاخه های مختلف از دهه 20 شمسی فعالیت های آگاهانه و بیدارگرانه خویش را در دانشگاههای کشور آغاز نموده ، روز به روز استوارتر ، آگاهتر و هدفمند تر به راه مقدس آزادی خواهی ادامه خواهد داد و هرگز زیر بار خفت و ذلت ، تملق و چاپلوسی و ابزار دست قدرتها بودن نخواهد رفت و هیچ فشار و زوری هم حرکت این رود خروشان و مواج را متوقف نخواهد ساخت .


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۸۹


از جشن های شاهنشاهی تا بازسازی غدیر


نویسنده :شهروز م.


به دست آوردن مشورعیت تنها یک راه حل دارد و آن بازگشت به مردم و حکومت داری مدبرانه و عادلانه.اینکه تنها برای عده ای خاص مراد و مرشد باشیم و خود را در حلقه یاران نزدیک ببینیم مشروعیت نیست.


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۸۹


چرا اعدام شهلا جاهد یک تصمیم سیاسی بود؟


نویسنده :محمد مصطفایی وکیل دادگستری


خانم شهلا جاهد در روز چهارشنبه دهم آذر ماه، اعدام شد. اعدام شهلا جاهد در حالی صورت گرفت که از چند روز قبل از اجرای حکم، زمزمه اعدام این زندانی زن، توسط برخی از رسانه‌ها به گوش رسید و سه روز قبل از اجرای حکم وکیل مدافع ایشان رسما اعلام کردند که قرار است شهلا جاهد روز چهارشنبه در محوطه زندان اوین اعدام شوند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۲ آذر ۱۳۸۹


۱۶ آذر بر فراز تاریخ


نویسنده :سرمقاله سایت امروز


در کمتر از چهارماه پس از کودتا و درحالیکه کودتاگران همه نفس های مردم را در سینه ها حبس کرده بودند این دانشگاه بود که نفس کشید و دانشجویان دانشگاه تهران ، در اعتراض به ورود « دنیس رایت » کاردار سفارت انگلیس - پس از برقرارب روابط مجدد – و سفر قریب الوقوع « ریچارد نیکسون » معاون ریاست جمهوری آمریکا ، از روز 14 آذر کلاس را تعطیل کرده ، دست به اعتراض زدند . در روز 15 آذر تظاهرات به بیرون دانشگاه کشیده شد و ماموران انتظامی به زد و خورد با دانشجویان پرداختند ، که به مجروح و دستگیر شدن عده ای انجامید .


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله