جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۸۹


شعبان‌ بی‌مخ‌های امنیتی در زدن عبدالله مومنی روی ساواک را سفید کردند


نویسنده :محمد نوری‌زاد


خدایا با من به تماشای یک مظلوم بیا که ” آه ” اش، ظاهراً، باطن ارکان آفرینش تو را می لرزاند. با من به تماشای ”عبدالله مؤمنی” بیا که این روزها، در بند ۳۵۰ زندان اوین زندانی است. اطمینان دارم با من هم عقیده ای که جمال بعضی از بهشتیان تو را می شود در همین دنیا تماشا کرد. مردمانی که فزونی جمعیتشان بسیار قلیل است، اما همین قلّت شان، ابر رحمتی است بر سر کثیری دیگر. خدایا بیا به تماشای بهشت تو در همین دنیا برویم.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۸۹


علی مطهری نزدیک در خروجی نظام


نویسنده :محمد رهبر، روز آنلاین


علی مطهری فرزند شیخ ناکام انقلاب در همان اردیبهشت ماه 58و بعد از کشته شدن پدر، مکانیک دانشگاه علم و صنعت را رها کرد و برای آنچه خودش فهم آثار پدر عنوان می کند، رشته فلسفه و الهیات اسلامی را از دوره لیسانس شروع کرد. کار دیگر علی مطهری در همه سالهای پیش از ورود به سیاست، گرداندن انتشارات صدرا بود که ناشر انحصاری کتابهای مرتضی مطهری به شمار می رفت.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۳ آذر ۱۳۸۹


تکه‌پاره‌های زندگی ؛ یادداشت‌های ضیاء نبوی در زندان


نویسنده :ضیاء نبوی


خواندن دست‌نوشته‌های یک زندانی سیاسی، به خودی خود کار جذابی است. اما اگر این دست‌نوشته‌ها تازه و ناظر به رخدادها و مسائل سیاسی و اجتماعی اخیر باشد، جذابیت آن دوچندان می‌شود. ضیاء نبوی در یادداشت‌هایی با عنوان «تکه‌پاره‌های زندگی» که با دستخط خود او از زندان کارون اهواز به بیرون راه یافته و برای انتشار به کلمه سپرده شده است، در بیست صفحه به مباحث مختلفی، از خاطرات شخصی تا روایت سرگرمی‌های زندانیان در اوین و از تحلیلهای سیاسی تا دیدگاههای شخصی، پرداخته است.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲ آذر ۱۳۸۹


سيمای قانونی خشونت


نویسنده :عبدالکريم لاهيجی


قصد ما در اين بررسی تذکار اين واقعيت است که وقتی قانون مظهر خشونت و شقاوت و قساوت باشد و سياست جزايی دولت هم در راستای توليد و ترويج ترس و ارعاب در جامعه برای تثبيت اقتدار از دست رفته‌اش باشد، شگفت‌آور نيست که آمار جرم و جنايت هر ساله و هر ماهه در ايران رو به افزايش می‌رود.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲ آذر ۱۳۸۹


آقای رییس جمهور محاسبه می دانید چیست؟


نویسنده :شهروز م.


شما یک درسی را مرور می کنید که سال ها پیش نازی ها و استالینی هاو غربی ها در برابر مردم خویش و دنیا به کار می بردند و آن این که هر چه دورغ بزرگ تر باورش راحت تر!.باور کنید هم این روش قدیمی شده هم سرنوشت کسانی که این روش ها را به کار می بردند معلوم.آن چه شما بیان داشته اید نمونه کوچکی از روش مدیریتی شماست.و این محاسبه های جاهلانه سرنوشت های شوم و تاریکی برای کشور در بر دارد.حال مدیریت جهانی پیش کشتان باد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲ آذر ۱۳۸۹


یادداشت مادر نازنین خسروانی برای فرزند زندانی‌اش


نویسنده :اعظم افشاریان


نازنینم به زندانبانت بگو در پشت درهای بسته زندان اوین، مادری برای سوالاتش جوابی ندارد و پروانه وار بال در آتش می سوزد و حتی اجازه لحظه ای دیدار را نمی دهند تا در آغوشت کشم و دردنامه فراقت را در گوشت نجوا کنم.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۸۹


به یاد دکتر کاظم سامی


نویسنده :دکتر حبیب الله پیمان


با اتمام دوره تحصیلات دبیرستانی، من از شیراز و کاظم سامی از مشهد تقریبا همزمان وارد دانشگاه تهران شدیم . نخستین دیدار و آشنایی ما در خانه نخشب بود. در آن لحظه میان ما پیوندی از همفکری و دوستی پدید آمد که نه فقط تا زنده بود، بلکه بعد از شهادت وی و تا به امروز ادامه یافته است. ابتدا افق مشترک فکری و سیاسی بود که ما را به هم نزدیک و همراه ساخت . اما این رابطه به برکت خصائل انسانی و صفای باطن، صمیمیت و مهربانی فوق العاده سامی ابتدا به یک دوستی عمیق و سپس به سطح یک پیوند و تفاهم و تعامل وجودی همه جانبه ارتقاء پیدا کرد.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۸۹


اگر ذره‌ای انصاف در قله‌ی بلند آیت‌اللهی خود سراغ دارید،به شکایت قربانیان خاموش وزارت اطلاعات رسیدگی فرمای


نویسنده :محمد نوری‌زاد


پیشنهاد می‌کنم هروقت جلوی آینه، به زلف مبارکتان شانه زدید و بر خود عطر افشاندید، به سرهای فروشده‌ی عده‌ای از زندانیان سیاسی کشورتان در مستراح سلولشان بیندیشید. نمی‌دانم آیا کسی به زیر گوش حضرت شما سیلی پی در پی نواخته است؟ و با کفش به سینه و پشت نازنین شما کوفته است؟ و با پا به صورت شما لگد زده است؟ و به میان ابروان و چشمان شما تف کرده است؟


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۸۹


بیاد شهید آرمان‌گرا، دکتر مجید شریف


نویسنده :ع.رهنما


دکتر مجید شریف، در ایامی به شهادت رسید که سلسه قتل‌های زنجیره‌ای در ایران، افکار و اذهان عمومی و جهانی را بخود معطوف ساخته بود و اهمیت وجود چنین شخصیت‌هایی بود که امروزه بسیاری از اقشار آگاه جامعه‌ي ایرانی را برآن داشته که حقیقتا چرا و به چه دلیل اصلی و اساسی، تنی چند از روشنفکران – نویسندگان – صاحب‌نظران و فعالان مدنی و اجتماعی در این کشور به شیوه‌های غیراخلاقی و غیرانسانی و کاملا غیر مسئولانه از بین رفتند و تا به امروز نیز هیچ نهاد حقوقی – قضایی – امنیتی و سیاسی نیز پاسخگوی این اعمال به اصطلاح خودسرانه نبوده‌اند !؟


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۸ آبان ۱۳۸۹


ابلاغ محاكمه دكتر يزدى در ۱۶ آذر، روز دانشجو!


نویسنده :عبدالعلی بازرگان


سرانجام پس از ۴۰ روز كه از بازداشت مجدد دكتر ابراهيم يزدى مى‌گذرد، اجازه ملاقاتى از پشت كابين و در حضور مأموران امنيتى به همسر ايشان، كه به رغم شرايط سنى و بيمارى به تنهائى زندگى مى‌كند، داده شد. برحسب اطلاعات رسيده، فشارهاى شديد روحى و جسمى، دبيركل نهضت آزادى را كه اخيراً مجبور به عمل قلب باز شده است، در شرايط عدم دسترسى به پزشك معالج متخصص، در موقعيتى بحرانى قرار داده است.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله