جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۸۹


نگاهی فنی به انتخابات دهم


نویسنده :سراج الدین میردامادی


انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از جمیع جهات دارای ویژگیها و اختصاصات سیاسی ، حقوقی و فنی بود. در خصوص ویژگیهای سیاسی این انتخابات در روزهای قبل و بعد از 22 خرداد بسیار گفته ونوشته شده است اما در باب بررسی فنی و اجرایی این انتخابات کمتر قلم زده شده است.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۸۹


هم کتک زده اند، هم فحش های ناموسی داده اند، و هم کله ی بعضی را در کاسه ی مستراح فرو برده اند


نویسنده :محمد نوری‌زاد


صبح روز شنبه ۱۵/۸/۸۹ ، همچنان از عفونت شدید در ناحیه فک و دندان های خود در رنج بودم که ماموری آمد و گفت: آماده شوید باید برویم دادسرا.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۸۹


رهنورد: زنان سیاسی را در بند متادون نگه ندارید،اعتیادشان را به آزادی و دمکراسی ترک نمی کنند


نویسنده :زهرا رهنورد


قرنطینه متادون در بند زنان زندان اوین نماد همان دیوی است که به دست رستم از پای درمی آید و رستم قهرمان ابدی ملت ماست. او هنوز و همیشه زنده است اگر نه در پیکر رستم بلکه در پیکره هر آزاده ای .


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۸۹


فاطمی یا فدائیان؟


نویسنده :احمد آرین خو


معاون پارلمانی دکتر مصدق، وزیر خارجه ی وقت و یکی از نزدیک ترین یاران نخست وزیر ملی ایران اعدام شد تا به خیال مستبدین وقت، چشم فتنه کور شده و با تدابیر ملوکانه ی شاهنشاهی سران پروژه ی براندازی به سزای عمل خویش برسند و سلطنت پابرجا و استوار بپاید، سلطنتی که بقای خویش را در گرو سرکوب ملت می دانست و نمایندگان واقعی ملت را امثال دکتر فاطمی و مصدق می یافت.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۳۸۹


تقاضانامه عفو نوری‌زاد خطاب به مردم ایران


نویسنده :محمد نوری‌‌زاد


ای همه ایرانیان، از این که امروزه در جهان، آوازه نیکی با شما نیست، شرمنده ام. شرمنده ایم. مرا و ما را ببخشایید. از این که من، ما، زندگی شما را با ریا و تزویر و دروغ و بی عدالتی آلوده ام، آلوده ایم، شرمگینم، شرمگینیم. مرا، و ما را عفو کنید. العفو. العفو. العفو. ای همه ایرانیان، از این که به اسم دین، از دیوار اعتماد شما بالا رفتم، بالا رفتیم، و به اسم دین، ذخایر شما را به باد دادم، به باد دادیم، و به اسم دین، موجبات نفرت شما را از دین فراهم کردم، فراهم کردیم، از شما پوزش می طلبم. من این نوشته را از دو قدمی مرگ برای شما می نویسم. مرگی که فراتر از تمایل من، مرا تعقیب می کند. از اینکه من، ما، جلوی چشم جهان عقل، با شما بی عقلی کردیم، پشیمانیم. مرگ برای ما، و زندگی برای شما. رقص مرگ برای من، برای ما، و رقص زندگی برای شما. دنیا و آینده به کامتان.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۳۸۹


منطق چاقو


نویسنده :احمد جلالی فراهانی


این روزها می توان صدای مام میهن را از زبان مادر قیصر قهرمان فیلمی به همین نام که چهل سال پیش توسط مسعود کیمیایی ساخته شد شنید. آنجا که می گوید: " تقدير من اينكه بچه هام به دست خودشون يكی يكی خودشونو نفله كنن! "


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۶ آبان ۱۳۸۹


روزه ات را بشکن وقت آن است که افطار کنی


نویسنده :مریم شربتدار قدس


آسمان می نالد و زمین در طپش غمبارش هم نوا با نفس باد حزین شکوه از جور و جفا دارد باز


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۸۹


بصیرت سیاسی و ملاک ها و معیار ها


نویسنده :شهروز


چند روز پیش با یکی از همین آدم های عادی جامعه که می دانستم به احمدی نژاد نیز رای داده هم کلام شدم.یک راننده.نگاه جالبی به سفر آقای احمدی نژاد به لبنان و سفرمقام رهبری به قم داشت.می گفت چرا باید این همه پول خرج شود( که از قرار هرینه های میلیاردی داشته ) که مثلا این همه آدم جمع شوند برای استقبال که فرضا ثابت کنند طرفدار زیاد دارند در حالی که کشور و مردم در شرایط بد اقتصادی هستند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۴ آبان ۱۳۸۹


یادداشت های زندان معاون سابق وزارت خارجه:وقتی مدیران نظام را کتک و شلاق می زدند


نویسنده :محسن امین زاده


محسن امین زاده، قائم مقام پیشین وزارت خارجه در خاطرات خود که روز برای نخستین بار آن را منتشر می کند از رنج ها ، شکنجه ها و بی احترامی هائی یاد می کند که در زندان سپاه پاسداران به مقامات پیشین کشور روا داشته می شود. در این یادداشت ها فاش می شود چهره های سرشناس جمهوری اسلامی با سی سال سابقه حضور در مقامات دولتی نه تنها از تعرض ماموران مصون نبودند بلکه بیش تر مورد عتاب قرار می گرفتند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۴ آبان ۱۳۸۹


جنبش سبز و انتخابات آزاد


نویسنده :بیژن حکمت


کنش جمعی مانند تظاهرات، اعتصاب و غیره میتواند به شکل خودجوش یا سازمانیافته به گِرد مطالبات گوناگونی رخ دهد، ابعادی گسترده یا خرد داشته باشد. ولی همیشه هدف آنست که منفعتی عمومی را که خود افراد شرکت کننده قادر به تامین آن نیستند، بمیانجی دولت، کارفرما یا هر نهاد دیگری برآورده سازند. بنابر این در کنش جمعی ما از جمع یا گروهی سخن میگوییم که شاخص آن نه هویت این گروه نه گستره و سازمانیافتگی آنست.ولی آیا میتوان هر کنش جمعی را با این هدف جنبش اجتماعی نامید؟


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله