جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیچهارشنبه، ۵ آبان ۱۳۸۹


از تبار بیدارگران


نویسنده :مهندس محمد توسلی


نسیم بیداری در دو قرن اخیر در کشور ما نیز وزیدن داشته و بیدارگران فراوانی چراغ آگاهی بخشی را روشنایی بخشیده‌اند. قائم مقام‌ها، میرزا تقی امیرکبیر و محمد مصدق بذرهای اصلاح طلبی را در جامعه استبداد زده ایران افشانده‌اند و افرادی چون میرزا ملکم‌خان ناظم الدوله، میرزا فتعلی آخوندزاده، سید جمال‌الدین اسدآبادی، میرزا حسن شیرازی، آخوند ملا کاظم خراسانی و شیخ محمد حسین نائینی، سید حسن مدرس و ... از جمله بیدارگران دو قرن اخیر هستند که هر یک به نو به خود فرآیند بیدارگری را در جامعه ما قوت بخشیده‌اند.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۵ آبان ۱۳۸۹


اعتراف تلویزیونی، عقب‌ماندگی سیاسی را نمایش می‌دهد


نویسنده :کلمه – گروه اجتماعی


در ایران اعتراف گیری تلویزیونی در زمان محمد رضا شاه پهلوی در اوایل دهه ۵۰ آغاز شد. بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ تعدادی از فعالان سیاسی و نویسندگان مخالف رژیم پهلوی در تلویزیون اعتراف کردند. این اعترافها در همان زمان با اعتراض نهادهای بین المللی مواجه شد. شاه سابق علاقه زیادی در به کارگیرى این روش علیه مخالفانش داشت. او مخالفان خود را مشتى مزدور، خودفروخته، منحرف و وابسته به بیگانگان مى‏دانست که فریب خورده بودند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۸۹


جنگ نرم پهلوان پنبه ها علیه سفره خالی مردم


نویسنده :داریوش محمدی


استاد، شیطان را بنیان گذار و مبتکر ِجنگ نرم تفسیر می کند و شاگرد خلف او علوم انسانی را منشاء جنگ نرم می خواند. یکی «در غذاخوردن مردم هم جنگ نرم را می بیند» و دیگری «اجتهاد فلان مجتهد را مصداق جنگ نرم» می داند و سومی می گوید «یکی از اهداف جنگ نرم می‌تواند هدفمند کردن یارانه‌ها باشد». یا للعجب!! سرداران جنگ نرم! چرا دمی نمی اندیشند؟ مگر جنگ نرم جنگ اندیشه ها نیست؟ مگر پهلوان پنبه ها نمی دانند از سفره های خالی « شورش نان » می خیزد نه جنگ نرم؟ پهلوان پنبه های جنگ نرم، نرمکی بیاندیشند و پاسخ دهند: آیا این همه بصیرت از فرط ِ سیری نیست؟


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۸۹


شورای انقلاب فرهنگی، قانونی نیست


نویسنده :دکتر بهمن کشاورز


شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجعی است خاص و استثنایی که از آن در قانون اساسی نامی به میان نیامده است و از دیدگاه قانون اساسی مرجع قانون گذاری صرفا مجلس شورای اسلامی است.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲ آبان ۱۳۸۹


چه شد که سر از این‌جا در آوردیم؟


نویسنده :اسلاووی ژیژک/ش. فرهمندراد


پس از فروپاشی رژیم‌های کمونیستی در سال ۱۹۹۰ وارد دورانی شدیم که در آن دستگاهی متشکل از متخصصان غیر سیاسی و هماهنگ‌کننده‌ی منافع گروه‌های گوناگون در رأس قدرت دولتی قرار گرفتند. تنها راه دمیدن شور در این نوع از سیاست، تنها راه بسیج فعالانه‌ی مردم در آن، عبارت است از ایجاد وحشت: وحشت از مهاجران، وحشت از تبهکاری، وحشت از دگرباشی جنسی بی‌دینانه، وحشت از دولتی با دستگاه عریض و طویل (با یوغ مالیات‌های کلان و اعمال کنترل)، وحشت از فاجعه‌های زیست‌بومی، و نیز وحشت از آزار و مزاحمت (بی‌عیبی سیاسی خود شکلی نمونه‌وار از سیاست لیبرال مبتنی بر وحشت است).


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲ آبان ۱۳۸۹


آئینه تاریخ


نویسنده :علی مزروعی


تاریخ ما ایرانیان انبان تلخ و درد و غم بار ناشی از استبداد مطلقه جاری براین سرزمین است ، و تلاش ها و تکاپوهای عالمان و مجاهدان و نخبگان قرن معاصر نیز نتوانسته است براین استبداد ریشه دار فائق آید . و بجای آنکه این نیروی عظیم فکری و توانمند در خدمت سازندگی ورشد ایرانزمین بکار گرفته شود یک جریان دائمی نخبه کشی برتاریخ ما غالب گشته و بهترین استعدادهارا بلعیده است .


ادامهء مطلب

شنبه، ۱ آبان ۱۳۸۹


امسال مهر سردتر بود


نویسنده :احمد آرین خو


مهر ماه به پایان رسید اما پنداری سنتی دیرین در این دیار ریشه دوانده تا نگذارد این ماه با نام خویش عجین شود و گرمای مهر در آغاز سرمای پاییزی توشه ی زمستان سرد پیش رو باشد.


ادامهء مطلب

جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۸۹


اخلاق و ادبیات فرعونی


نویسنده :علی حقجو


برای اینکه معلوم شود اکثریت مردم چقدر با سیاست ها و رفتار حاکمیت کنونی همراه و همساز هستند فقط یک همه پرسی لازم است و آنگاه ایشان درخواهد یافت که " میکروب " واقعی کیست؟


ادامهء مطلب

جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۸۹


از قلم تا زندگی/ به یاد قلم زدنهای دکتر احمد صدر حاج سید جوادی


نویسنده :یسنا نورانی


در آن روزها در دایره المعارف تشیع مقاله می نوشتیم. بنیان گذار آن دایره المعارف کهن سال زنی مهربان بود که مادر و همسر شهید بود. همسرش از اولین خلبانهای جنگ بود که همان اوایل به شهادت رسیده بود و پسرش هم با شروع جنگ درس را رها کرده، به ایران آمده و به شهادت رسیده بود.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۸۹نویسنده :مزدک موسوی


من زنده‌ام برادر خونی! قسم به شعر! هر چند حس و حال قسم را گرفته‌اند وقتی غزل سرودی و یک شعرِ ِ تر شدی در چشم من ببین: نفسم را گرفته‌اند


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله