جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۸۹


برای ژیلا برای مهسا برای بهاره و هنگامه و همه جوانان این سو و آن سوی دیوارهای ستم


نویسنده :فخر السادات محتشمی پور


و من چه می توانم بگویم از این دردهایی که دیگر تازه نیست و چه می توانم بکنم با این همه اندوه دخترکان دیار سبزم و مردان جوانشان که برسر عقیده و آرمان ایستاده تاوان حق طلبی و آزاداندیشی را مردانه می پردازند و حسرت توبه و ناله و انابه را بر دل حقیرمردمان رب و خدای گم کرده می گذارند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۹ مهر ۱۳۸۹


برای مجید توکلی


نویسنده :آزاده توکلی


پدر با دستانی لرزان شمع‌های روی کیک را روشن کرد،فقط دست‌هایش نبودند که میلرزید در دلش آشوبی بود،پر از بیم و هراس،دل ما هم کمتر از او نبود اما مهر مادری در این روزها غوغا می‌‌کرد.خواستم شمع‌ها را خاموش کنم که صدای پر امید مجید به گوشم رسید:اول آرزو کن بعد فوت کن.دیگر آرزوهایم رنگی‌ نداشت.نگاهم به چشمان بی‌ روح مادرم افتاد که مجید را از زمین و زمان تمنا می‌‌کرد.چشمانم را بستم و آرزو کردم دور هم بودن را در ایرانی‌ آزاد و دموکرات همان طور که مجید و پانزده یارش آرزو دارند.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۸ مهر ۱۳۸۹


کارآمدی در سرکوب، ناکارآمدی در اداره کشور


نویسنده :علی مزروعی


« کارآمدی در سرکوب » اگرچه با توجیهات ایدئولوژیک و استفاده از ایمانیات اقلیتی از مردم می تواند همچنان دستمایه حاکمیت برای ادامه حیات باشد اما با ایجاد ناامنی روانی و روحی و فیزیکی در جامعه و بستن راه های تنفسی جامعه ( مطبوعات آزاد و مستقل و منتقد ، احزاب و نهادهای مدنی و تشکل های صنفی و…) در گذر زمان سرمایه های مادی و انسانی را فراری می دهد و کشور را از سرمایه اجتماعی تهی می سازد و بر فقر و مسکنت و فساد و افزایش رذیلت های اخلاقی و…درجامعه می افزاید.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۸ مهر ۱۳۸۹


نامه ای برای احمدی نژاد


نویسنده :آرش کاوه


یک بار طعم تلخ براندازی را چشیده ایم دیگر حاضر به پرداخت چنین هزینه سنگینی نیستیم. تنها خواسته روشنفکران و تحصیلکرده های داخل و خارج و فعالان حزبی و صنفی آزادی احزاب بصورت واقعی و تشکیل انجمنهای کارگری است.چند صدایی در کشور باعث احساس مسئولیت تمام آحاد جامعه می شود.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۳۸۹


سفر به نیویورک و رسانه های غرب


نویسنده :شهروز مهدی پور


کافی است فقط یک بار به جای یک خبرنگار غربی یک روزنامه نگار یا فعال سیاسی ایرانی مقابل او بنشیند تا بتواند او را در منگنه قرار دهد.در مصاحبه های اخیر او ، وقتی از وی درباره مسائل داخلی ایران می پرسیدند به راحتی منکر همه چیز بود در حالی که کافی بود تا خبرنگار چند اسم و یا چند تصویر به او نشان می داد اما این اتفاق پیش نیامد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۳۸۹


من قاتل سیدعلی موسوی را می شناسم / یاداشت وارده


نویسنده :محمد کاشانی


تصویر این قاتل در ذهن و سینه همه مردم نقش بسته است. چون قاتل همین جاست. در همین پایتخت. در همین شهر بزرگ تهران.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۴ مهر ۱۳۸۹


درس ملی مذهبی های ایران از ملی مذهبی های ترکیه


نویسنده :تقی رحمانی


در سخت ترین شرایط هم باید لحظاتی شاد بود. پس باید برای پیروزی حزب عدالت و توسعه ترکیه شاد بود و آن را تبریک گفت تا مدلی از تعامل اسلام و دموکراسی را به نمایش بگذارد. مدلی که خاورمیانه به آن نیازمند است.


ادامهء مطلب

شنبه، ۳ مهر ۱۳۸۹


فضيلت ِ بازی در نقش دوم؛ به مناسبت تولد هشتاد سالگی معلم اخلاق سياسی


نویسنده :مهدی معتمدی مهر


آنان كه دكتر يزدی را می شناسند، گواهی می دهند كه ايشان به شدت از آن كه كاريزما شود، انزجار داشته و تعمد دارد كه به عنوان يك انسان واقعی نقد كند و مورد نقد قرار گيرد و آن قدر از روحيه‌ء اعتماد به نفس برخوردار است كه می تواند پذيرای نقش دوم باشد.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲ مهر ۱۳۸۹


عباس عبدی: توان نظامی شوروی هم نتوانست جلوی سقوط این رژیم اشباع شده از ستم و دورغ را بگیرد


نویسنده :عباس عبدی


عباس عبدی در واکنش به اظهارات طائب در مورد وی که گفته بود‌: «یکی از کسانی که اطلاعات موشک های دور برد را به بیگانه داده بود عبدی بود» در وبسایت خود نوشت: اگر دستگاه قضایی در شرایطی بود که به اینگونه اتهامات واهی و بی‌پایه، کاملا بی‌طرفانه رسیدگی می‌کرد، در این صورت شاهد چنین اظهاراتی نبودیم.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲ مهر ۱۳۸۹


نوشیدن جام پیروزی


نویسنده :احمد آرین خو


از خود جنگ که شروع کنیم پیش از هر واژه ای دفاع مقدس در برابر نظرمان نقش می بندد و بدین ترتیب راه برای نقد آن از همان ابتدا بسته می شود، چرا که در یک جامعه ی مذهبی و سنتی به محض ملقب شدن یک موضوع به تقدس، بخش عظیمی از اعتراضات و انتقادات فرو خورده می شود.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله