جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۳۸۹


مدارای احمدی نژاد


نویسنده :حمید بهشتی


هر که مقاله ی " 25000 یهودی در ایران زندگی می کنند" را بخواند، این برداشت را خواهد کرد که رئیس جمهور ایران اهل مدارا می باشد.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۳۸۹


درکنار مردم بمانید


نویسنده :مجید توکلی


دانشگاه موتور محرکه ی حرکت های مردم و همیشه پویا و زنده بوده است. اهمیت دانشگاه به دانشجویان و جنبش همیشه پرسش گر و روشن گر دانشجویی بوده است. جنبش دانشجویی زنده و زاینده است. زنده مانده است تا زاینده باشد و زاینده بودن آن ضامن زندگی و پویایی آن بوده است. خوشبختی است که در زمانه ای و در میان نسلی ممتاز قرار گرفته ایم.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۸۹


دروغ چـرا!؟


نویسنده :عبدالعلی بازرگان


كسى كه دولتمرد ديگرى را دعوت مى‌كند كه بيائيد "مرد و مردانه"! با هم گفتگو كنيم، چرا مرد و مردانه از عملكرد حاكميتى كه نماينده آنست دفاع نمى‌كند و با شيوه‌اى كه تحقير و تمسخر ديگران را برمى‌انگيزد، از آن فرار مى‌كند!؟ .... به سادگى مى‌تواند بگويد دولت در كار دستگاه قضا دخالت نمى‌كند و اين حكم برخى فقيهان ماست و من فقيه نيستم؟


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۸۹


آغاز جنگ یا پایان آزادی؟


نویسنده :احمد آرین خو


جنگ هشت ساله ی ایران و عراق برای ما ایرانیان تنها دفتری از خاطرات نیست، بلکه میراثی است که آحاد ساکنین این سرزمین هر روز آن را با گوشت و پوست خود لمس می کنند. نام شهیدانی که بر هر کوی برزن جای گرفته است، جانبازانی که هریک از ما در نزدیکی خویش با یکی از آنها و به تبع آن با دشواری های زندگی آنان آشناییم، آسایشگاه هایی که میزبان تن و روان دردمند رزمندگان اند و خلاصه موارد بسیاری که حتی اشاره ی به آنها فرصت بسیار زیادی را طلب می کند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۸۹


نظرات دکتر مصدق در مورد بانوان


نویسنده :حمید رضا مسیبیان


امروزه بحث دفاع از حقوق زنان در بخش¬ عمده¬ای از زنان و مردان روشنفکر ایرانی گسترده شده و روز به روز هم در حال پیشرفت است. فعالان این حوزه هم در جنبش¬هائی از قبیل «کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان» و ... مشغول فعالیت هستند. که خدمات آنها بسیار قابل ستایش است. البته روشن است که مشکل اصلی ایران بحث آزادی و دموکراسی بوده و اصل مهم تلاش برای آن است. و سایر مسائل از قبیل حقوق زنان، حقوق اقلیت¬ها، حقوق کودکان و حتی خود حقوق بشر هم(بدون دیدگاه سیاسی) و ... تنها مسائلی در زیر مجموعۀ آزادی و دموکراسی هستند. که به این ترتیب نیاز به همگرائی بیش از پیش بین همه فعالان مدنی و آزادی¬خواهان ایران و از جمله فعالان حقوق زنان، وجود دارد.


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۸۹


تعجب نکن شیوا ! ما هم مبهوتیم…


نویسنده :مریم شربتدار قدس


قبل از آن شب ، خیلی نمی شناختمت . همان شب غمبار که در فضایی اندوهناک راهی قم شدیم تا برای آخرین بار با پیکر مرجع عالیقدرمان وداع کنیم . چه سریع اتفاق افتاد آنگاه که خودرو متوقف شد و مأمورانی بسیار معذور ، شتابزده بالا پریدند و گویی مجرمان و قاتلانی خطرناک را یافته اند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ شهریور ۱۳۸۹


مثل همیشه استوار و ایستاده باشید پدر


نویسنده :نزدیکان یک زندانی سیاسی


یکی از نزدیکان یک زندانی سیاسی در ایران ،به مناسبت روز پدرنامه ای خطاب به میرحسین موسوی نوشت و برای وی ارسال کرد.این نامه پس از چند ماه اکنون در اختیار وب سایت «رای ما کجاست » قرار گرفته است .نام و مشخصات نویسنده نامه به درخواست وی درنزد این سایت محفوظ می ماند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ شهریور ۱۳۸۹


در مظلومیت معلم مبارزه دکتر ابراهیم یزدی


نویسنده :مهدی نوربخش


دکتر ابراهیم یزدی است که از ۱۶ سالگی وارد مبارزات سیاسی و عقیدتی بر ضد رژیم شاهنشاهی و خودکامه پهلوی گردید. در زمان مبارزات صنعت ملی شدن نفت به رهبری رهبر فقید ملی ایران، دکتر محمد مصدق، از فعالترین دانشجویان جنبش ملی و بعدها به عنوان مسئول کمیته نهضت مقاومت ملی در دانشگاه تهران انتخاب گردید.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ شهریور ۱۳۸۹


کوروش تو دوباره بخواب


نویسنده :آرش غفوری


برای انقلابیون ایران، آوردن نام کوروش یادآور جشن‌های دو هزارساله پادشاهی در اواسط دهه پنجاه شمسی است که شاه پیشین ایران در تخت جمشید برگزار کرده بود و با ایران‌گرایی افراطی همراه بود.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ شهریور ۱۳۸۹


اصلاح طلبی که اصول را گم نمی کند


نویسنده :آل طاها


روزی که میر حسین کاندیداتوری خود را برای ریاست جمهوری دهم اعلام کرد و به خصوص از روزی که سید محمد خاتمی در حمایت از او کنار کشید و انصراف داد، اضطراب عجیبی بر جبهه ی تحول خواه و هواداران اصطلاحات حاکم شد. تصویری خاکستری و کم رنگ که از آخرین نخست وزیر در اذهان به جا مانده بود، برای سبز شدن ذهن جوانان اصلاح طلب و تحول خواه پیشرو کافی نبود.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله