جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیجمعه، ۱۹ شهریور ۱۳۸۹


من "زهرا رهنورد" مدعلی العموم این ملت هستم!


نویسنده :دکتر زهرا رهنورد


شعبان بی مخیسم گویی روش ثابت نهادهای امنیتی و قضایی در این یکساله اخیر بوده که به اشکالی مختلف عمل می کند.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۹ شهریور ۱۳۸۹


آموزه‌های علی (ع)، شاکله وجودی طالقانی


نویسنده :اعظم طالقانی


چون طالقانی تربیت شده مکتب انسان ساز علی بود آموزه های علی را نیز به جان گرفته و عوامل مستعد ژنی و محیطی او در هم آمیخته و در شاکله او منش و روشی علی گونه رخ نموده بود. او هیچ گاه از بدگویان خود گله نکرد و با بزرگواری از عیب جویان و رفتار زشت کج اندیشان عبور می نمود.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۹ شهریور ۱۳۸۹


از یک نسل سومی به سردار سپاه


نویسنده :یک نسل سومی


جنگ هشت ساله ایران و عراق بود و من در همان روزها به دنیا آمدم، از وقتی یادم است اسم کوچه‌ای که در آن زندگی می‌کردم "شهید علی رحیمی" بود.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۸۹


افسانه «مرد مقتدر/ زن خانه دار» را به چالش بکشیم


نویسنده :فاطمه بیرانوند


تفکیک و رده بندی مشاغل امری است که در جهان، معمولا به سود مردان و یا به ضرر زنان صورت گرفته است، بدین صورت که کارهای با منزلت اجتماعی پائین تر و درآمد کمتر غالبا به عنوان شغل های زنانه معرفی شده اند و کارهای برتر چون تجارت، مدیریت و امثالهم را به عنوان شغل های مردانه تعریف کرده اند.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۸۹


هدی صابر نه حکمی دارد، نه حبسی بدهکار است


نویسنده :تقی رحمانی - رضا علیجانی


در هنگام دستگیری در جلوی «محل کارش» به او گفته بودند که علت دستگیری‌اش زندگی در اختفا بوده است! در انفرادی 2 الف هم به او گفته‌اند تحمل کیفرت به خاطر حکم ملی - مذهبی‌هاست. اما باز در همان بازجویی گفته‌اند اگر احضار تلفنی می کردیم، می‌آمدی دستگیر نمی‌شدی!


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۸۹


شب احیای من و کروبی شیردل


نویسنده : تقی رحمانی


سالهاست که با درد هر آزاده و مبارز و سخت کوشی گریسته ام. فرقی نمی کند ظلم و ظالم کجا باشد . هر جا مظلومی هست دلمان می لرزد . در غزه وقتی که دولت اسرائیل ظلم می کند اندوهگین می شویم، زمانی که به دارفور نظر می کنیم غمگین می شویم. ظلم در همه جهان است.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۸۹


سانسور و سكولاريسم!


نویسنده :مهندس عبدالعلی بازرگان


خدا رحمت كند شادروان "احمدعلی بابائی" را!... نسل امروز شايد نام او را هم نشنيده باشند، اما از نسل قبل، كسی اگر از دورهم دستی بر آتش داشته، بسيار بعيد است با اين نام، كه حدود چهل سال در متن مبارزات مردمی بود، آشنائی نداشته باشد.


ادامهء مطلب

جمعه، ۱۲ شهریور ۱۳۸۹


از طرف یک سبز برای برادر فلسطینیِِ؛ اکنون می فهمم تو چه می گویی


نویسنده :حمزه غالبی


الان می فهمیم کتک خوردن در حد مرگ یعنی چه. الان می فهمم چطور کمک کردن به آسیب دیده هم جرم است. حتی شاید دعا کردن برایشان هم ! الان می فهمم چطور ممکن است حتی جنازه عزیزانمان را به ما بر نگردانند. قبلا حتی اگر هم می شنیدم نمی توانستم درک کنیم پشت دیوارهای زندان چه می گذرد.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۸ شهریور ۱۳۸۹


جمهوری اسلامی و تنوع دولتهای پس از انقلاب


نویسنده :فرزانه بذرپور


هشت شهریور ماه سالروز ترور محمد علی رجايی و محمد جواد باهنر به نام هفته دولت نامگذاری شده است. گذشت سی و دو سال از انقلاب سال پنجاه و هفت و رفت و آمد دولتهای مستعجل و پايدار آنچنان با تغيير و تحول و نشيب و فراز بوده است كه از نگاه يك ناظر بيرونی، تاريخ دولت های جمهوری اسلامی بعضا آنچنان بی ربط با هم است كه گويا در هر دولتی حكومتی دگرگون گشته و انقلابی صورت گرفته است. به همین مناسبت نگاهی داریم به دولتهای جمهوری اسلامی در سی و دو سال گذشته...


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۸ شهریور ۱۳۸۹


نامه ای به یک دوست شاعر


نویسنده :سید ابراهیم نبوی


دیدمت که در محفل آقا نشسته بودی و شاعر در شاعر، ریش در ریش دوستان بی ریشه ای که خوب می شناسیشان کنارت. آقا هم لبخند از لبش لحظه ای ترک نمی شد و جمعی شاد بودید و من یاد روزی افتادم که آقای شعردوست شعر فهم شاعرنواز، در نماز جمعه دستور تیر به بچه های این مملکت داد و فردایش چهل پنجاه نفر از بهترین بچه های این مملکت را که در سکوت کامل فقط حق شان را می خواستند کشتند و حتی جسدهاشان را به مادران شان تحویل ندادند و حتی از یک سوگواری هم دریغ کردند برای مادری که دختر یا پسرش را از دست داده بود.


ادامهء مطلب

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93
نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله