جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنجشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۰


گزارشگران بدون مرز : وضعیت روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران دستگیر شده نگران کننده استادامهء مطلب

دوشنبه، ۶ دی ۱۳۸۹


كريسمس و مسلمانان !


ميلاد عيسی مسيح(ع) پيامبر پاك خدا، افتخار و آبروی آدمی، انساني الگو را كه مورد احترام بشريت است، به همه انسان ها، به خصوص پيروان آن پيامبر و به ويژه هموطنان عزيزمسيحي تبريك و تهنيت عرض مي كنم و پيروي راستين از تعاليم توحيدي آن اسوه ايمان و اخلاص را برای بشريتِ درجستجوی حقيقت آرزو مي كند.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۸۹


قوائد رفتار با زندانیان در شرع اسلام از نظر آیت الله صانعی


... بنده معتقدم که اگر وضعیت سلول نامناسب باشد، خلاف شرع است و اگر قصد، تنبیه زندانی است، همان که در زندان باشد کفایت می کند


ادامهء مطلب

شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۸۹


عاشورا، اسطوره هویت


به باور دکتر سروش، امام حسین این روح پاک برای کشته شدن و قیام به سمت کربلا حرکت نکرد، بلکه برای رهایی از مخمصه بیعت با یزید، عزم آن سفر دوران ساز را کرد و بیشتر بنای امر به معروف و نهی از منکر داشت. امتناع او از بیعت با یزید ریشه در سرشت خاص امام حسین داشت که با مشرب برادرش متفاوت بود.


ادامهء مطلب

جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۸۹


كاوشی در معنای ريشه ای “شهادت و شهيد” (۲)ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۹


شهيدان زنده، زنده های شهيد ! (۱)


شهادت در عُرف و فرهنگ ِعامه، با ريخته شدن خون و جان دادن در جبهه جنگ يا كشته شدن به دست دشمنان حق تعريف مي شود. در بمب گذاری ها، موشك باران ها، ترورها، تصادفات، سقوط هواپيما و حوادث مرگباری كه جان باختگان خودی باشند، صرفنظر از اين كه چنين حادثه ای با آگاهی و انتخاب و ميل و رغبت آنان بوده، يا كاملا غير منتظره باشد، عنوان و آمار"شهيد شدگان" اعلام می شود.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۸۹


نقدی در زبان فارسی بر کتاب :L’exception islamique ،(استثنای اسلامی – در زبان فرانسه )


استاد علوم سیاسی دانشگاه تونس ، حمادی ردیسی( Hamadi Redissi ) کتابی در رابطه و دلیل عدم موفقیت جوامع اسلامی در گذر از جوامع سنتی قرون وسطائی ، به جوامع مد نی و شکست نهضت تجدد خواهی(La Renaissance ) در جهان اسلام را ، در کتابی با عنوان :L’exception Islamique – (به فارسی استثنای اسلامی ، یا مستثنی بودن اسلام ) در 256 صفحه در زبان فرانسه ، به قلم تحریر در آورده است ، در اینجا نقد محتوی فکری و استدلالی آنرا از نظر خوانندگان می گذرانیم.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۷ آذر ۱۳۸۹


نسبت اسلام و حقوق بشر در گفت‌وگو با آیت‌الله بیات زنجانی


حقوق انسان از دیدگاه اسلام و شرع مقدس بحثی انفعالی و در حاشیه نیست. این حقوق مبنای توحیدی و الهی دارد. مصادیق اصولی مثل کرامت انسانی، مساوات، برخورداری از امنیت، دفاع مشروع، تعلیم و تربیت، نفی اکراه و اجبار، حمایت از حقوق زنان و کودکان و… که مبنای حقوق بشری دارد، در اسلام بوده است. از منظر اسلام انسان‌ها تابع قوانین کلی خداوند و آفرینش و اراده تکوینی او هستند که در عمل باید از اراده تشریعی خداوند پیروی کنند. اما در عین حال در جایی دیگر گفته می‌شود در اسلام بشر آزاد است و اجبار در عمل چه از ناحیه خداوند و چه از طرف انسان وجود ندارد.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱ آذر ۱۳۸۹


انحطاط و سقوط


یکی از نشانه های سقوط اخلاقی و فرهنگی و در نهایت سیاسی یک جامعه و یک حکومت و یک تمدن رواج انواع فسادها و از جمله ریا و تملق و چاپلوسی و مجیزگویی و رواج القاب برای فرمانروایان و متصدیان امور است. اگر حکومتی دینی و در واقع مدعی دینی بودن هم باشد، این نوع فسادها به مقتضای طبیعت آن بیشتر و جدی تر و عمیق تر خواهد بود.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۸۹


اصلاحات تنها راه نجات جهان اسلام است


حامد عبدالصمد در اثر پژوهشی «سقوط جهان اسلام» خشونت در جوامع اسلامی را به‌شکل ناتوانی مسلمانان در رویارویی با فرهنگ‌های متکامل‌تر ارزیابی می‌کند. او می‌گوید تنها راه نجات جهان اسلام از نابودی، اصلاحات است


ادامهء مطلب

1

2

3

4
نظر شما دربارهء این اندیشه


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این اندیشه