جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیسه‌شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۸۹


سکولاریسم و مدارا : تفاوت دیدگاه کنشگران داخل و خارج از کشور


در حوادث اخیر ایران، به دفعات شاهد بوده ایم که نگاه و قضاوت اغلب فعالان جنبش سبز داخل کشور با نگاه بسیاری از ایرانیانی که حوادث را از خارج از کشور دنبال می‌کنند تفاوت محسوسی دارد. ایرانیان داخل کشور معمولا علاقه چندانی به تعریف کردن جنبش بر حسب مقولات و مفاهیم کلی‌ از قبیل «سکولار» یا «اسلامی» ندارند و جنبش را در تقابل با سکولاریسم یا اسلام معنا نمی‌کنند. درحالی که بسیاری از روشنفکران و فعالان خارج از کشور (همچنین سایر روشنفکرانی که به ماجرا علاقمندند) ترجیح می‌دهند این جنبش دموکراتیک را ذیل یکی از این دو مقوله طبقه‌بندی کنند.


ادامهء مطلب

دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۸۹


تقدیر نامه های آقایان احمد منتظری، مهندس سحابی و دکتر احمد صدر حاج سید جوادی از مراسم کلنادامهء مطلب

یکشنبه، ۹ آبان ۱۳۸۹


اخلاق و سیاست - قسمت دوم


سخنرانی دکتر سروش در مراسم بزرگداشت آیت الله منتظری و مهندس بازرگان کلن- فوریه 2010 قسمت دوم


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۹ آبان ۱۳۸۹


اخلاق و سیاست - قسمت اول


سخنرانی دکتر سروش در مراسم بزرگداشت آیت الله منتظری و مهندس بازرگان کلن- فوریه 2010 قسمت اول


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۵ آبان ۱۳۸۹


هر ثبات نسبی و هر سکون گورستانی دور از شأن و کرامت انسانی را نمی توان وضعیت صلح آمیز خواند


سید محمد خاتمی با ارسال متن سخنرانی خود برای سمپوزیوم بین المللی دین و صلح جهانی، تاکید کرد: صلح واقعی هنگامی پدید خواهد آمد که بر زندگی انسان ها عدالت،‌ آزادی و محبت حاکم گردد. صلح در سطح یک ملت و میان مردم یک کشور هنگامی برقرار می شود و نظم اجتماعی وقتی شایسته صلح است که مبتنی بر آزادی و عدالت و محبت باشد وگرنه هر ثبات نسبی و هر سکون گورستانی دور از شأن و کرامت و فضیلت انسانی را نمی توان وضعیت صلح آمیز خواند.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۸۹


فاجعه خاموش (قتل های ناموسی)


شيدا زن 16 ساله مريوانی كه يك كودك 2ساله نيز داشت در روز 11/7/88 با ضربات چاقوی برادرش مهدی در خيابان جان سپرد. او كه همسری معتاد داشت، در حال حرف زدن با مردی در خيابان توسط برادرش به قتل رسيد.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲ آبان ۱۳۸۹


کلاف سردرگم مرجعیت


نمایندگان آیت‌الله خامنه ای در قم و در پی ملاقات با آیت‌الله شبیری زنجانی و اصرار آنها برای صدور اجازه اجتهاد سید مجتبی خامنه ای، آیت‌الله شبیری زنجانی گفته است: "اجازه اجتهاد آقا سید مجتبی را می خواهید یا پدرش را !؟"


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۸۹


نامه حميد دباشی، احمد صدری و محمود صدری به يورگن هابرماس


هدف ما در نگاشتن اين نامه اين بود که شهادت دهيم آرامش دوستدار نه از سوی ايرانيان بلکه تنها از سوی خويش سخن می‌گويد و آن‌چه می‌گويد تنها نمايان‌گر ابتذال تخيلات شخص اوست .


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۸۹


برقع، زندان زن بر روی گاری


قانون ممنوعیت برقع در چند کشور اروپایی ازجمله فرانسه برای ما نیز دارای اهمیت است. در واقع اشتراکاتی میان مسایل ما و چیستی قانون برقع وجود دارد که مارا به این قانون حساس می‌سازد.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۸۹


حوزه علمیه مستقل یا حکومتی؛ کدامیک؟


عده ای که شاید مرجعیت آنان و با اغماض و فشارهای سیاسی بعد از رحلت امام خمینی به ناچار و با توجیه « مصلحت » از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مرجعیت رسیدند و بیش از آنکه یک مرجع دینی محسوب شوند تبدیل به مرجعیت حکومتی شدند چرا که از لحاظ مالی و برای حفظ خود در میان طلاب هوادار از سوی حکومت حمایت می شدند .


ادامهء مطلب

1

2

3

4
نظر شما دربارهء این اندیشه


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این اندیشه