جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنج‌شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۸۹


حوزه علمیه مستقل یا حکومتی؛ کدامیک ؟ (۲)


روحانیت در طول تاریخ خود همیشه سعی کرده بود در کنار مردم باشد و یکی از منتقدان اصلی حکومت های مختلف شاهنشاهی بود اما در جریان انقلاب عده ای از آنان در مسند قدرت نشستند و همانطور که می دانیم قدرت، فساد آور است مگر کسانی که خود ساخته باشند که این افراد هم بسیار اندک هستند ، لذا اقلیتی از روحانیون که به واسطه خوش خدمتی به رهبری ، به برخی مناصب حکومتی رسیدند و سوء استفاده های فروانی انجام دادند که عملکرد آنها به پای همه روحانیت نوشته شد.


ادامهء مطلب

چهارشنبه، ۷ مهر ۱۳۸۹


از کدام منظر؟


مرحوم مهندس بازرگان، هم تلقی روشن و موجهی از سياست و حكومت‌ورزی داشت و هم به قدر طاقت بشری در محقق سازی آنها كوشيد؛ اما موانع مفقود نبودند و بادهای ناموافق بسی بودند.


ادامهء مطلب

شنبه، ۳ مهر ۱۳۸۹


آیا تمدنِ اروپایی به پایانِ عُمرِ خود نزدیک می شود؟


بالندگی و عظمتِ تمدن ها تنها از قدرت مادّی و نظامیِ آن ها سرچشمه نمی گیرد، بلکه به روحیهء مردمانشان نیز بستگی دارد. رابطهء آدمیان با زندگی و مرگ، با عشق و سکس و با کار و آموزش، در شکوهمندی و انحطاط تمدن ها نقشِ تعیین کننده دارد.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۸۹


هویت و مدرنیت


تاریخچه اخیر گفتگو در باره هویت از "غربزدگی" آل احمد آغاز می شود و با "بازگشت به خویش" دکتر علی شریعتی ادامه می یابد. سخن در نیمه دوم قرن بیستم اینست که نمی توان هویت ایرانی را از هویت اسلامی ایرانیان مستغنی دانست.


ادامهء مطلب

سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۸۹


مشهور، اما مهجور


هر جا صحبت از "قدرت"، "هویت" و "من" است، شریعتی بر سر راه ما قرار می‌گیرد، و ما را وا می‌دارد به او بپردازیم. چه در مقام نقاد، چه در جایگاه مخالف، و چه به عنوان دوست‌دار.


ادامهء مطلب

یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۸۹


بـاغ سبـز عشـق!


چندى پيش به ديدارهموطنى هنرمند رفته بودم كه خانه‌اش در ميان جنگلى سبز و خرم، مشرف به درياچه‌اى دل‌انگيز و آرام‌بخش بود.


ادامهء مطلب

پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۸۹


تأملی در حکم « سنگسار » با فقیهان


بی گمان از جنجال اخیر دربارهء صدور حکم قضایی سنگسار ( رجم ) برای یک بانوی ایرانی به اتهام زنای محصنه و بازتاب گستردهء جهانی آن، که فعلا به توقف اجرای حکم منتهی شد، آگاه هستید و احتمالا جوانب اصل حکم و بویژه پیامدهای اجرای آن را بررسی کرده و شاید به یک جمع بندی روشن رسیده باشید.


ادامهء مطلب

شنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۸۹


مصباح یزدی؛ نظریه پرداز مکتب دروغ


پنج سالی می شود که در سرزمین من درهای حکومت همه بر پاشنه دروغ می چرخد. نمونه آخرش دروغهایی است که مصباح یزدی درباره اسلام و حکومت اسلامی ساخته است.


ادامهء مطلب

شنبه، ۶ شهریور ۱۳۸۹


نمی توان گفت که نظامی منتسب به خدااست،اما در آن ظلم وجود دارد


وقتی به عالم نگاه می کنیم، جهان های متعددی در آن به چشم می خورد که در مخلوق خداوند بودن مشترک هستند. گرچه هستی حقیقی یکی بیش نیست که در آیه مشهور “هو الاول و الاخر والظاهر و الباطن” به خوبی به آن اشاره شده است، آنچه هست، همگی تجلیات فیض الهی و اسماء و صفات خداوند است.


ادامهء مطلب

۱۳۸۴


گروه‌های انقلابی ایران و بنیادهای معرفتیِ حذفِ "دگر - بخش سومادامهء مطلب

1

2

3

4
نظر شما دربارهء این اندیشه


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این اندیشه