جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادییکشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲


منافع شخصی و حزبی یا منافع ملی


نویسنده :فرید منعمی


در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ ، بدنه ی جوان احزاب اصلاح طلب آنچنان در بیان مطالبات خود رادیکال عمل نمودند که بزرگان جبهه اصلاح طلب و کاندیدای اصلاح طلبان را نیز مجبور به موضع گیریهاي تندی همچون مخالفت با حکم حکومتی نمودند تا بزرگترین خطای استراتژیک سیاسی اصلاح طلبان در آن انتخابات رقم بخورد و موجبات واگذاری آسوده ی کرسی ریاست جمهوری به کاندیدای رهبری و محافظه کاران فراهم شود.

البته تندرور های پیش از آن را نیز نباید فراموش کرد. حذف هاشمی٬ توسط بخشی از اصلاح طلبان تند رو در دوران شعف از پیروزی در عرصه ریاست جمهوری دوم خرداد و سناریوی ایجاد اختلاف بین بخشی از مدیران دوران سازندگی و جبهه اصلاحات نیز، که در انتخابات مجلس هفتم اوج گرفت و سرانجام اسباب جدایی خاتمی٫ کروبی و اصلاح طلبان و تعدد کاندیداها در سال ۸۴ شد.

به این معنا، می شود گفت پروژه عملی حذف اصلاح طلبان از قدرت و حاکمیت، از مجلس ششم آغاز شد. یعنی اصلاح طلبان بیش از محافظه کاران، خود زمینه های عملی این حذف و دوری از قدرت را برای رقیب تدارک دیدند.

امروز اما و پس از اعلام کاندیداتوری هاشمی٬ به وضوح می توان دید که بدنه جوان تر اصلاحات و جنبش سبز بعضاً پخته تر از برخی تصمیم گیران جنبش و اصلاحات عمل می کنند. این بدنه ی فعال، بدون آنکه از مطالبات موسوی و کروبی و آزادی زندانیان سیاسی دست بکشند به انتخابات پیش رو و عنصر اصلی آن٬ به شکل کاملا استراتژیک نگاه میکنند و بخوبی درک میکنند که راه رسیدن به مطالبات نباید به شکل فاجعه ای برای جامعه اتفاق بیافتد.


و این تکرار همان معناست که مهندس موسوی نیز در بیانیه خود پس از روز قدس ۸۸ از همراهان خود درخواست کرد که «راه سبز امید را زندگی باید کرد.»

با این اوصاف، می توان به نکته اصلي رسید. یعنی در «حمايت يا عدم حمايت» از هاشمي، باید «گوشه چشمی» به اولويت هاي شخصي، گروهي و بعضاً حزبي داشت و «نگاهی عمیق» به منافع ملي. سرانجام آنچه استراتژی حمایت یا عدم حمایت را میسر می کند و قابل دفاع و اخلاقی میداند پرهیز از تقابلی است که ممکن است میان منافع کلان ملت ایران با منافع شخصی و گروهی ایجاد می شود.

از خود بپرسیم : براستي در حمايت و يا عدم حمايت از هاشمي ما به دنبال كدام منافع هستيم؟ با کدام استراتژی زندگی در آینده ی ایران میسر می شود؟

منبع : جرس
 

نظر شما دربارهء این مقاله


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مقاله