به نام خدا


ارائه ویرایش پنجم مجموعه اسناد نهضت آزادﯼ ایران

سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۸۸

به مناسبت هجدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد مهندس مهدﯼ بازرگان


به مناسبت هجدهمین سالگرد درگذشت دبیركل فقیدش، شادروان مهندس مهدی بازرگان، ویرایش پنجم مجموعه اسناد منتشر شده طی سال‌های ۱۳۴۰ تا آذر ماه ۱۳۸۸ را به صورت لوح فشرده (CD) ـ شامل فایل‌هایی نوشتاری، صوتی و تصویری ـ و با امكانات جستجوی متنی پیشرفته در تمامی اسناد به علاقه‌مندان و محققان تقدیم می‌كند. لازم به یادآوری است كه اسناد جلد دهم مربوط به فعالیت های خارج از کشور بین سالهای ۱۳۴۱تا ۱۳۵۷ در ۹ فصل تنظیم شده و در این مجموعه اسناد را ه یافته‌اند.


در ویرایش چهارم مجموعه اسناد نهضت آزادی ایران دفتر اول جلد ۱۰،شامل ۶۳ شماره نشریه "پیام مجاهد" ارگان نهضت آزادی ایران در خارج کشور که در سال های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ منتشر شده‌اند، در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار گرفت. در این اسناد تاریخی که در فصل دوم ویرایش پنجم در بیش از دو هزار صفحه تدوین شده است، علاوه بر سرمقاله‌های آن كه تحلیل‌های سیاسی و بعضاً اقتصادی آن دوران است، اخبار فعالیت‌های مبارزان سیاسی در ایران، متعلق به جریان ملی ـ اسلامی، اعم از روشنفكران دینی یا روحانیان، منعكس شده است و می‌تواند منبع خوبی برای مطالعات و بررسی‌های پژوهشگران تاریخ باشد. خدای بزرگ را سپاسگزاریم که امکان تکمیل سایر فصول این جلد که مربوط به اسناد دیگر فعالیت‌های نهضت آزادی ایران در خارج کشور است، فراهم آورد و این مجموعه نفیس در ویرایش پنجم حاوی حدود سه هزار صفخه در اختیار عموم قرار گرفت.


این اسناد بازگوکننده بخشی از تاریخ سیاسی ایران در سالهای پیش وپس از انقلاب است و علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند با مطالعه آنها اهداف، برنامه‌ها و عملكرد نهضت آزادﯼ ایران را در این دوره حساس از تاریخ ایران به آسانی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و درباره آنها داورﯼ کنند.


مجموعه یاد شده حاوی تقریباً ۱۲۰۰۰ سند، در حدود ۳۰۰۰۰ صفحه، حدود ۲۰۰۰ عكس و در برگیرنده بیانیه‌ها، تحلیل‌ها و گزارش رویدادهای مهم این دوره ۴۸ ساله و همچنین آثار منتشر شده رهبران و فعالان نهضت به شرح زیر است: 1. اسناد مربوط به تأسیس نهضت آزادﯼ ایران در سال ۱۳۴۰ و محاكمه و مدافعات سران و فعالان آن در دادگاه نظامی رژیم سلطنتی در سال ۱۳۴۲
 2. اسناد همكاری‌های جمعی با دیگر فعالان سیاسی بین سال‌هاﯼ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷
 3. مواضع نهضت در آستانه انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷
 4. مواضع و قعطنامه های ۱۲كنگره گذشته از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۸۴
 5. تحلیل جنگ تحمیلی و ارائه راه‌های برون رفت از آن بر ﭘایه منافع ملی
 6. دفاع از حقوق و آزادی‌های اساسی ملت و از زندانیان سیاسی، مطبوعاتی و دانشجویی
 7. نقد عملكرد مسئولان نظام
 8. تفصیل و تحلیل ولایت مطلقه فقیه و تغییرات قانون اساسی
 9. انتخابات ادواری (ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شوراها
 10. بررسی و نقد جنبش اصلاحات و جنبش دانشجویی
 11. مواضع نهضت درباره رویدادهای منطقه‌ای (فلسطین ،عراق، افغانستان، تركیه و ...) و بین‌المللی
 12. پاسخ به حملات علیه نهضت آزادی ایران
 13. پاسخ به اتهامات دادگاه انقلاب علیه رهبران و فعالان نهضت آزادی ایران و سایر احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی
 14. دعوت به وفاق ملی و همكاری‌های جمعی
 15. مجموعه بیانیه‌ها و مصاحبه‌ها در خصوص عملكرد دولت نهم و مسایل مهم داخلی و بین‌المللی در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸و...


نهضت آزادی ایران، در طول ۵۱ سال گذشته، در داخل كشور و خارج از آن (در سال‌های سلطه اختناق داخلی)، با اصرار بر ایفای نقش «شاهد و واسط» و انجام دادن فریضه دینی و ملی در راستای تحقق مطالبات تاریخی ملت ایران یعنی آزادی، دموكراسی و حقوق اساسی ملت با مواضع منسجم و پیوسته به رسالت آگاهی بخش خود عمل كرده، در حد توان چهره استبداد و مستبدان را به تصویر كشیده و راهكارهای اصلاحی عرضه كرده است تا راه برای اجرای برنامه‌های توسعه، تحقق آرمان‌های عدالت‌خواهانه ملت ایران و حفظ استقلال كشور هموار شود.


البته، نهضت آزادی ایران در این راه ناملایمات و سختی‌های بسیار دیده و چشیده است. حملات مكرر، در سال‌های مختلف، به دفتر مركزی نهضت، در خیابان استاد مطهری تهران، پلاك ۲۳۴، و خانه ها و دفترهای كار اعضا و علاقه‌مندان، بر هم زدن جلسات، ضرب و شتم افراد، غارت یا ضبط اسناد تاریخی، بستن و مهر و موم كردن دفتر مركزی و زندانی كردن جمع زیادی از فعالان نهضت که در پی کودتای انتخاباتی و بروز اعتراضات فراگیر مردمی در سال ۱۳۸۸به نحو بی‌سابقه‌ای تشدید شد و به بازداشت بیش از ۲۰ نفر از اعضای این حزب دیرپای ملی و دینی انجامید و صدور احکام سنگین حبس و ممنوعیت اجتماعی برای دبیرکل، رییس دفتر سیاسی، رییس شاخه جوانان و تعدادی از اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی و شاخه جوانان نهضت آزادی ایران از جمله بحران‌هایی است که مسئولان و اعضای نهضت در این دوره با آنها روبرو بوده‌اند و بحمدالله هر بار با سر افرازی از آنها بیرون رفته، مصمم و کوشا به راهشان ادامه داده‌اند.


در این میان، آن چه متأسفانه از گزند حوادث به دور نمانده و آسیب دیده است اسنادی است كه تمام یا بخشی از آنها از دست رفته است. بسیاری از اسناد در یورش‌های سازمان یافته به دفتر نهضت آزادﯼ ایران غارت شده یا توسط ماموران دادگاه انقلاب از آرشیو نهضت یا خانه‌ها و دفترهای كار اشخاص خارج و ضبط گردیده است. امیدواریم که در آینده، با دستیابی به آنها، موفق به معرفی کامل فعالیت‌های نهضت بشویم.


از همه علاقه‌مندان به تاریخ و مسائل سیاسی ایران نیز در خواست می کنیم كه اگر اسنادی از این دوره را كه در مجموعه حاضر موجود نیست در اختیار دارند، با امانت دادن آنها به نهضت به غنای این مجموعه كمك كنند.


به جهت تشدید فضای سرکوب در داخل ایران و مسدود شدن فعالیت سایت رسمی نهضت آزادی ایران، مجموعه اسناد یاد شده از این پس در برخی سایت های اینترنتی قابل دسترسی بوده و یا علاقه مندان می توانند نسخه ای از آنرا از اعضای نهضت آزادی دریافت کنند


اینك كه در هجدهمین سالگرد درگذشت شادروان مهندس مهدی بازرگان و سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موفق به عرضه ویرایش پنجم مجموعه اسناد مربوط به فعالیت‌های نهضت آزادی ایران به صورت جدید شده‌ایم خداوند متعال را سپاس می ‌گذاریم و از همه كسانی كه در گردآوری و تنظیم ویرایش جدید همكاری و اشتراک مساعی داشته‌اند صمیمانه تشكر و قدردانی می كنیم.اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج از کشور

۳۰ دی ماه ۱۳۹۱

admin@nedayeazadi.org