جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنجشنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۲


شاه حسینی: خانه او مرکز آزادیخواهان و حرکت او در کنار آزاداندیشان بود


مصاحبه با :حسین شاه حسینی


مصاحبه از :فرزانه بذرپور


ندای آزادی : به مناسبت درگذشت دکتر صدر حاج سید جوادی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران و از فعالان سیاسی و فرهنگی دیرپای ایران با تنی چند از شخصیت های سیاسی و همرزمان و دوستان ایشان گفتگویی کردیم تا یاد و یادمانی باشد درباره آن فقید :

آنچه می خوانید حاصل گفتگو با آقای حسین شاه حسینی از یاران دکتر مصدق و عضو جبهه ملی ایران که درباره شخصیت و منزلت دکتر صدر حاج سید جوادی برای ما سخن گفتند.

دکتر صدر چنان مقامشان بالاست که هرچه بگوییم کم گفته ایم و هر چه بدانیم کم دانسته ایم. ایشان شخصیت بسیار والایی است که با معیارهای ما قابل اندازه گیری نیست. ایشان سیدی والامقام و ارزشمند بود. مصداق این بیت که:

از شمار دو چیز، یک تن کم – و از شمار خرد هزاران بیش

تا آخرین لحظه در خدمت مردم

ایشان انسان بزرگوار، ارزشمند، آزادمرد و فرزانه ای بودند. انسانی که نسبت به آنچه می گفت متعهد بود و عمل می کرد.

خانه او مرکز آزادیخواهان و حرکت او در کنار آزاداندیشان بود، مسلمان معتقد به اصول اسلام و مجری به احکام اسلام، ایران دوستی والا و ارزشمند که در هر شرایطی نسبت به ایران و مردم ایران زمین اظهار علاقه و فداکاری داشت. در راه مبارزه خانه ایشان از سالها قبل از انقلاب و در زمانی که تازه شادروان دکتر مصدق در اثر کودتا خانه نشین شده بود مرکز ملیون بود.

دکتر صدر در کنار آیت الله زنجانی و فتح الله بنی صدر سازمان حقوقدانان جبهه ملی را تاسیس کرد و در عین حال برای اینکه دفاعیات دکتر مصدق تنظیم شود و وکلایی برای دفاع دکتر مصدق اعلام آمادگی کنند آقای صدر حاج سید جوادی بسیار کوشش کرد. او در راه نهضت ملی ایران و در راه اهداف دکتر مصدق که آرمان های ملت ایران در آن نهفته بود چنان فداکاری می کرد که حدی در آن نبود. در طبقه قضات و اندیشمندان آن دوران مرحوم دکتر صدر یگانه ای بود کم نظیر و مورد اعتماد خاص و عام. ایشان در هر شرایطی فداکاری می کرد .

خانه او مرکز رتق و فتق ارتباط با روحانیت آن روز بود و بسیاری از خطیبان در خانه ایشان راهنمایی می گرفتند. او در انقلاب ایران نقش بسیار موثری داشت و در تدوین قانون اساسی آنچنان بزرگواری کرد که حدی بر آن مترتب نبود .

کم توقع، پرکار، مقاوم و سرسخت بود و تا آخرین لحظات جسم و روحش در خدمت مردم بود.

ده روز قبل از پایان سال نود و یک افتخار این را داشتم که در خدمت مرحوم دکتر صدر در هیات متولیان قلعه احمدآباد بودم. ایشان با وجود بیماری همچنان برای نظارت و حفظ این قلعه و گسترش اندیشه های دکتر مصدق تلاش می کرد.

تا همین روزهای آخر حیاتشان با اینکه گوش سنگین شده بود و با لکنت صحبت می کرد ولی با بزرگواری نشسته و ما را راهنمایی می کرد و اکثر جلسات متولیان قلعه احمد آباد با ذوق و سلیقه ایشان تنظیم می شد و در این دوران بازنشستگی تا همین اواخر برای انجام این کار همت می گماشت.

اعلامیه ای برای جمهوریت

روز فوت ایشان مصادف شد با روزی که در یازدهم فروردین ماه ۵۸ روزی که دکتر صدر اعلامیه جمهوریت در ایران را قرائت کرد. با آن نامه ای که همین اواخر عمرش نوشت و اظهار کرد که ما کوشش کردیم به جمهوریت با آنچه با قانون اساسی ما منطبق بود برسیم ولی متاسفانه در حین راه دچار مشکلاتی شدیم که هنوز به آن اهداف نرسیدیم و در اثر عدم مدیریت صحیح دچار اشکال شدیم و از خدا خواست که عاملین این کار در جهت خیر و صلاح حرکت کنند و در اداره و رسیدن اهداف جمهوری اسلامی که آن همه کوشش و خون ها برایش ریخته شده دقت کنند تا جلوی انحرافاتشان گرفته شود .

در جمعیت دفاع از قانون اساسی و سالها بعد از اتمام نمایندگی مجلس در جمع دفاع از حاکمیت ملی عضو ارشد بود و سلسه مطالبی را که ذکر می کرد در دفاع از حقوق مردم بسیار ارزشمند بود .

میراث دار مصدق و طالقانی

در نودمین سال تولد دکتر صدر مراسمی در حسینیه ارشاد برای بزرگداشت ایشان برگزار شد و از شخصیت های سیاسی و مذهبی آن دوران دعوت شد و چنان جمعیتی در حسیسنه جمع شده بودند که تمام سالن و محوطه بیرونی مملو از حضو مردم بود. چون من ریش و سنی داشتم قرار شد یابود ها از طرف من به ایشان تقدیم شود.

عصایی از مرحوم آیت الله طالقانی بود که از طرف خانم اعظم طالقانی آن عصا به مرحوم سید جوادی تقدیم شد و من عبایی را که حضرت آیت الله سید رضای زنجانی به من داده بودند به آقای صدر تقدیم کردم
و ایشان هر دو این یادبودها را به آرامگاه دکتر مصدق تقدیم کرد و ارادت خودش و علاقمندی به اندیشه دکتر مصدق و یاد این شخصیت کم نظیر تاریخ ایران را به این وسیله گرامی داشت.

مرحوم صدر الگوی میهن دوستی، آزادیخواهی و حق طلبی بود. این مرد هم معتقد بود و هم مجری، تحت تاثیر مواهب دنیا به هیچ وجه نبود و تمام امکاناتی که در اختیار داشت وفق مبارزه در راه آزادی و حقوق مردم کرد.

خدایی فکر می کرد و ملی قدم برمی داشت و در جهت حاکمیت ملی و منافع مردم قدم برداشت.

عاش سعیدا و مات سعیدا

خدایش بیامرزد و راهش پررهرو باد
 

نظر شما دربارهء این مصاحبه


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این مصاحبه