جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیدوشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۰


عبدالفتاح سلطانی به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد


ندای آزادی : به گزارش منابع حقوق بشری، عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری که هفته گذشته به ۱۸ سال زندان محکوم شده بود، به بند عمومی ۳۵۰ اوین منتقل شد.

عبدالفتاح سلطانی وکیل برجسته و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده بود.

بنوشتهء "جرس" و به گزارش"خانه حقوق بشر ایران" این وکیل سرشناس ایرانی که وکالت بسیاری از فعالین سیاسی و مطبوعاتی را تاکنون برعهده داشته به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است.

حکم ۱۸ سال زندان عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی صادر شده و به وکلای وی ابلاغ شد. بر اساس این حکم وی همچنین به ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شده است.

اتهامات این وکیل دادگستری «تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام» اعلام شده است.

همچنین «تحصیل مال حرام» از طریق دریافت جایزه حقوق بشری نورنبرگ یکی از دیگر از اتهامات سلطانی و مبنای صدور حکم اعلام شده است.

عبدالفتاح سلطانی، برنده جایزه حقوق بشری نورنبرگ شده بود که از سوی شهرداری شهر نورنبرگ آلمان به فعالان حقوق بشری اعطا می شود. همسر او این جایزه را به نیابت از آقای سلطانی دریافت کرد.

عبدالفتاح سلطانی متولد ۱۱ آبان ۱۳۳۲ وکیل دادگستری، عضو کانون مدافعان حقوق بشر، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری است. وی در طول فعالیت خود در حرفه‌ی وکالت سابقه وکالت در بسیاری از پرونده‌هایی که دارای جنبه حقوق بشری بوده از جمله پرونده فعالان سیاسی، دانشجویان، روزنامه نگاران و … را داشته است.

سلطانی پیش‌تر در سال ۱۳۸۴ بازداشت و مدت ۲۱۹ روز را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرده بود. او توسط سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران متهم شد به جاسوسی از طریق افشای اطلاعات پرونده موکلان خود که آنها نیز به جاسوسی متهم شده بودند. وی به خاطر این پرونده در دادگاه بدوی به ۵ سال حبس و ۵ سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم شد. اما دادگاه تجدید نظر وی را پس از ۲۱۹ روز حبس از کلیه اتهامات تبرئه کرد. دستگاه قضایی بدون عذرخواهی و اعاده حیثیت وی را آزاد کرد و تلاش‌های او برای تحت پیگرد قرار دادن مقامات دستگاه قضایی به نتیجه‌ای نرسید.

این وکیل برجسته‌ی دادگستری همچنین بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۸ بازداشت و مدت دو ماه را تا تاریخ پنج شهریور ماه در زندان به سر برد و سپس با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
 

نظر شما دربارهء این خبر


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این خبر