جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیپنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲


صدور قطعنامه علیه رژیم سوریه در مجمع عمومی سازمان ملل


ندای آزادی : مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای علیه حکومت بشار اسد، خواهان "گذار سیاسی" در دمشق شده است. این دومین بار است که مجمع عمومی در مورد سوریه قطعنامه صادر می کند.

به گزارش بی بی سی، جمهوری اسلامی ایران به این قطعنامه که آمریکا و متحدانش از آن حمایت کرده اند رای منفی دادند.

این قطعنامه با ۱۳۳ رای موافق در برابر ۱۲ رای مخالف و ۳۱ رای ممتنع تصویب شده است.

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، حکومت سوریه را به خاطر استفاده از تسلیحات سنگین علیه غیرنظامیان و آنچه "نقص سیستماتیک حقوق بشر" خوانده، به شدت محکوم کرده است.

این سند همچنین از توسل احتمالی به سلاح های شیمیایی در سوریه ابراز نگرانی کرده و خواهان ورود بازرسان بین المللی به سوریه و تحقیقات جامع در این زمینه شده است.

بشار جعفری، نماینده سوریه در مقر سازمان ملل متحد،گفته است این قطعنامه "بحران را تشدید می کند، خشونت ها را در سوریه افزایش می دهد و رویه بین المللی خطرناکی برجای خواهد گذاشت."

به گفته این نماینده حکومت سوریه، "این سند به مسلح کردن گروه های تروریستی در سوریه مشروعیت می بخشد و یک جناح مخالف خارجی را غیرقانونی نماینده برحق مردم سوریه می خواند و به رسمیت می شناسد."

محمد خزائی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد هم از اشاره نکردن این قطعنامه به حمله اخیر اسرائیل به مرکز نظامی ای در حومه دمشق انتقاد کرده است.

او در عین حال از برگزاری یک نشست بین المللی برای حل بحران سوریه حمایت کرده است.

آمریکا و روسیه توافق کرده اند که برای رسیدن به راه حلی برای بحران سوریه، کنفرانسی برگزار شود که مکان و زمان آن هنوز اعلام نشده است.

سازمان ملل می گوید تلفات جنگ داخلی سوریه به ۸۰ هزار نفر رسیده است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است فقط در سال میلادی جاری، یعنی در چهار ماه و نیم گذشته، ۲۰ هزار نفر در سوریه کشته شده اند.

هشدار اسرائیل به امکان حمله هوایی‌ به اهداف نظامی در سوریه

اسرائیل در هشداری آشکار به سوریه گفته است «بشار اسد خطر از دست دادن حکومت خود را به جان خریده است»، اگر به حملات هوایی آتی اسرائیل به اهداف نظامی در سوریه واکنش نشان دهد.

بنوشته رادیو فردا، روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه گزارش کرد که «یک مقام ارشد» دولت اسرائیل این اخطار داده است که کشورش حملات جدیدتر به سوریه را، برای جلوگیری از انتقال سلاح‌های مهم به حزب الله، ضروری می‌داند.

این مقام ارشد به نیویورک‌تایمز گفته است که دمشق نباید به این حملات واکنش نشان دهد و افزوده است که اگر بشار اسد همپیمانان منطقه‌ای خود را وارد صحنه کند، «خطر ازدست دادن حکومتش را به جان خریده است».

نیویورک تایمز نام این مقام را با این استدلال که از «حساس‌ترین مسایل داخلی اسرائیل» سخن گفته است، ذکر نکرده ولی نوشته است که این مقام بلندپایه اسرائیلی به خوبی در جریان برنامه‌ریزی‌های دولت این کشور در دو روز اخیر در ارتباط با سوریه بوده است.

روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه، برای نخستین بار دو خمپاره از سوریه به بخش کوهپایه «حرمون» در شمال اسرائیل اصابت کرد.

درحالی که اسرائیل در مورد هر سه حمله به سوریه سکوت کرده است، مقامات پنتاگون و سناتورهای آمریکایی گفتند در اثر این حملات محموله‌های حاوی جنگ افزارهای مهمی که در آستانه انتقال از خاک سوریه برای حزب الله لبنان بودند، منهدم شده‌اند.

بشار اسد پیشتر در واکنش علنی به حملات هوایی اسرائیل علیه سوریه گفته بود «از توانایی پاسخگویی به اسرائیل برخوردار است».

فیصل مقداد معاون وزیرخارجه سوریه نیز گفته بود «اقدام اسرائیل به منزله اعلان جنگ بوده است».
 

نظر شما دربارهء این خبر


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این خبر