جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادییکشنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۰


باهنر: احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در ماجرای وزیر اطلاعات تا مرز استعفا پیش رفته بود


از :فواد روستایی/رادیو فرانسه


محمدرضا باهنر طی سخنانی در نشست ماهانۀ "جامعۀ اسلامی مهندسین" با اشاره به ماجرای کنار گذاشته شدن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات و ابقای او به وسیلۀ آیت الله خامنه ای و بالاخره قهر ده روزۀ محمود احمدی نژاد پیش از گردن نهادن به فرمان رهبر جمهوری اسلامی، گفت این ماجرا اتفاق نامیمون و نامبارکی بود و ده تا پانزده روزهم طول کشید ولی آقای رئیس جمهور پذیرفتند که آقای مصلحی با حکم رهبری در وزارت اطلاعات باقی بماند.

باهنر افزود آقای احمدی نژاد هم که کار را تا استعفا جلو برده بود در جمع بندی نهائی به این نتیجه رسیدند که در ریاست جمهوری باقی بمانند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنان دیشب (شنبه شب) خود این نکته را نیز روشن کرد که آیت الله خامنه ای تمایلی به پرداخت هزینۀ برکناری محمود احمدی نژاد نداشته و ترجیح می دهد که احمدی نژاد، دورۀ کنونی ریاست جمهوری خود را به پایان رساند.

محمد رضا باهنر اعتراف کرد که برداشت او و همفکرانش این بوده است که رهبر جمهوری اسلامی ایران حاضر است خیلی هزینه ها داده شود و دولت به کارش پایان دهد ولی بعداً این نکته روشن شد که رهبری حاضر است اتفاق غیر معمول نیفتد و دولت فعلی به کار خود ادامه دهد.

دیدار اخیر سران سه قوه با آیت الله خامنه ای یکی دیگر از نکات مطرح در سخنان محمد رضا با هنر بود.

نایب رئیس مجلس نشست احمدی نژاد، علی لاریجانی و آیت الله صادق لاریجانی، رؤسای سه قوه، با رهبر جمهوری اسلامی را که بین دو تا سه ساعت به درازا کشیده بود جلسه ای توأم با "حوادث دلگیرکننده" توصیف کرد و گفت محمود احمدی نژاد در این نشست که به درخواست آیت الله خامنه ای تشکیل شد تفسیر شورای نگهبان در مورد ادغام وزارت خانه ها را به زیر سوأل برد. محمد رضا باهنر گفت، اما رهبری تأکید کرد که تفسیر شورای نگهبان حرف آخر و لازم الاجراست و باید تبعیت شود.

به گفتۀ باهنر در این هنگام محمود احمدی نژاد از آیت الله خامنه ای می پرسد که این حرف او "حکم حکومتی" است و رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ او می گوید "جلسه، جلسۀ حکومتی است زیرا یکی از وظایف رهبری تنظیم روابط قواست ولی این نظر نظر قانون است نه حکم حکومتی."

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به سخنان محمد رضا با هنر اختصاص داده است ماجرای برکناری حیدر مصلحی به وسیلۀ احمدی نژاد و ابقای او از سوی خامنه ای را "طغیانی چشمگیر" از سوی احمدی نژاد توصیف کرده و می نویسد این "طغیان چشمگیر" به بروز بحرانی عمیق در بطن اردوگاه محافظه کاران و اقتدارگرایان حاکم بر کشور منجر شد و روحانیون محافظه کار افراطی را به متهم کردن احمدی نژاد به انحراف از راه راست و فراخواندن او به اطاعت بی چون و چرا از ولی فقیه برانگیخت.

این خبرگزاری در بخش دیگری از گزارش خود بر این نکته انگشت می گذارد که طرفداران رهبر جمهوری اسلامی خواستار برکناری اسفندیار رحیم مشائی، مشاور و رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، بوده و او را یکی از سران جریانی می دانند که از آن با عنوان "جریان انحرافی" یاد می کنند.

البته باید یادآوری کنیم که شماری دیگر از مخالفان دولت و طرفداران رهبر بارها خواستار دستگیری اسفندیار رحیم مشائی شده اند و در هفته های اخیر گروهی از نزدیکان او دستگیر شده اند.
 

نظر شما دربارهء این گزارش


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این گزارش