جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیشنبه، ۱۰ دی‌ ۱۳۹۰


وضعیت محمدتوسلی در زندان و ادامه فشار بر اعضای نهضت آزادی


از :کمپین بین المللی حقوق بشر


ندای آزادی : دکتر مهدی نوربخش، عضو نهضت آزادی ایران و داماد دکتر ابراهیم، یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران،در مصاحبه ای که اخیراً با "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" انجام داد، نسبت به وضعیت مهندس محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران که از تاریخ دوازهء آبان در بازداشت است ابراز نگرانی نمود.

مهدی نوربخش، از بستگان نزدیک محمد توسلی،به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که معتقداست با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس و اینکه برخی گروه های سیاسی از تحریم انتخابات سخن گفته اند مقامات امنیتی تلاش می کنند با دستگیری و به زندان انداختن اعضای نهضت آزادی آنها را تحت فشار بگذارند.

مهدی نوربخش، در خصوص وضعیت محمد توسلی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« توسلی در تماسی با خانواده اظهار داشت که دیگر در انفرادی نیست و به بند عمومی منتقل شده است.»

محمد توسلی، ۷۴ ساله و رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران در تاریخ ۱۲ آبان امسال در منزلش توسط نیروهای امنیتی و در ارتباط با نامه ۱۴۳ فعال سیاسی و اجتماعی خطاب به محمد خاتمی بازداشت شد. در این نامه که خطاب به رییس جمهور پیشین ایران نگاشته شده بود این فعالان سیاسی و اجتماعی در اینکه چرا نباید در انتخابات مجلس که طی ماه های آینده برگزار می شود شرکت کرد نوشتند: «کمترین چشم‌انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت.»

مهدی نوربخش در خصوص اتهامات او گفت:« بعد از دستگیری او روزنامه کیهان نوشت که توسلی به اتهام جعل ۱۴۳ امضاء در نامه به خاتمی دستگیر شده است. اما بعد تعداد زیادی از کسانیکه نامه را امضا کرده بودند به وزارت اطلاعات احضار شدند و از آنها خواسته شد که بگویند این امضاها جعل شده است که آنها قبول نکردند. حالا بر اساس اخبار رسیده از داخل زندان متوجه شدیم که می خواهند توسلی را به اتهام نوشتن متن نامه متهم کنند. مشکل آنها این است که نمی خواهند اصلاح طلبان انتخابات آینده را تحریم کنند و آن نامه به خاتمی با ۱۴۳ امضا که به خاطرش محمد توسلی اکنون در زندان است اولین نامه رسمی برای تحریم انتخابات بود. طرفداران خامنه ای از احمدی نژاد می ترسند و می دانند اگر اصلاح طلبان انتخابات را تحریم کنند تنها رقیب باقی مانده میدان احمدی نژاد می ماند و اطرافیانش به احتمال قوی بسیاری از صندلی های مجلس را پر می کنند.»

مهدی نوربخش، در خصوص پیگیری های خانواده آقای توسلی به کمپین گفت:« خانواده اش زیاد پیگیری کردند. یکبار دختر توسلی سوال کرده که پدرش چه زمانی آزاد می شود که آنها هم جواب داده اند پدرت آزاد نمی شود. دکتر ابراهیم یزدی را هم در این رابطه به اطلاعات احضارکردند. بهرحال شواهد نشان می دهد که می خواهند حالا حالاها توسلی را نگه دارند و حبس زیادی به او بدهند. »

مهدی نوربخش با اشاره به اینکه نامه به خاتمی و دستگیری محمد توسلی پیامدهای دیگری هم داشته است، گفت:« تنها مسئله تحریم انتخابات نیست. مسولان مدت ها کوشش کردند تا نهضت آزادی را کمرنگ کنند و حالا با این فرصت پیش آمده و به بهانه نامه به خاتمی تعداد زیادی از فعالان نهضت را به زندان فرستادند و احضار کردند.»

محمد توسلی اولین شهردار تهران بعد از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ بوده و بعد از انقلاب بار‌ها بازداشت شده و تحت شکنجه قرار گرفته است. آخرین بازداشت او مربوط به روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ است که حدود دو ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرد.

شایان ذکر است تازه ترین اخبار از وضعیت مهندس محمد توسلی که بعد از گفتگوی دکتر نوربخش با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بدست سایت ندای آزادی رسید اینجا قابل دسترس است.
 

نظر شما دربارهء این گزارش


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این گزارش