جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیچهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲


سود مالی دولت، انگیزه واردات خودرو لوکس بجای دارو


از :رادیو فرانسه


ندای آزادی : صندوق بین‌المللی پول، اعلام کرد ایران رتبه ۲۱نرخ بیکاری جهان را در اختیار دارد و پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی کشور هم در سال‌جاری میلادی منفی باشد. همچنین روز گذشته رییس بانک مرکزی ایران عنوان کرد هیچ ارز مرجعی برای واردات دارو به کشور تعلق نگرفته است.

این نهاد بین‌المللی، نرخ بیکاری ایران در پایان سال ۲۰۱۲میلادی را ۱۲٫۵درصد برآورد و پیش‌بینی کرده که نرخ بیکاری در سال‌جاری و آینده میلادی، بترتیب به ۱۳٫۴ و ۱۴٫۷درصد برسد.

همچنین رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی منفی ۱٫۹ درصد، در سال ۲۰۱۳منفی ۱٫۳ درصد و در سال آینده هم مثبت ۱٫۱درصد شود.

این آمار و ارقام مورد قبول بسیاری از کارشناسان نیست؛ چرا که کارشناسان اقتصاد اعلام میکنند، برآوردهای صندوق بین‌المللی پول بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی صورت گرفته است؛ آمارهایی که نمیتوان به آنها اتکا کرد.

اعلام این گزارش از سوی صندوق بین‌المللی پول همزمان شد با اعلام این خبر از سوی رییس بانک مرکزی ایران که دولت دهم هیچ گونه ارز مرجعی به واردات دارو اختصاص نداده است.

پیش از این، وزیر سابق بهداشت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده بود: ارزی که قرار بوده است به واردات دارو اختصاص یابد به دست این وزارت خانه نرسیده بجای آن کالاهای لوکس از جمله زین اسب و خودروهای گران قیمت وارد کشور شده است.

امروز، رییس بانک مرکزی ایران رسماً خبر داد که ارز مرجع برای واردات دارو درنظر گرفته نشده است.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر، امروز در رابطه با جلسه مشترک کمیسیون امنیت ملی مجلس و رییس بانک مرکزی نوشت: «یکی از نمایندگان که نمی‌خواست نامش فاش شود، گفته است که در این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی از عدم اختصاص ارز مرجع برای واردات دارو خبر داد و در جواب به اعتراض نمایندگان در این خصوص گفت لا یکلف الله نفس الا وسعها.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد که «برای واردات کالاهای اساسی از جمله روغن و کنجاله، ارز مرجع در اختیار واردکنندگان قرار داده شده است؛ اما شواهد و قرائن حاکی از عدم اختصاص ارز مرجع برای واردات کالاهای اساسی است.»

حمید مافی، در توضیح انگیزه احتمالی دولت از این اقدام، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت:

«طبیعتاً هیچ منطق اقتصادی و سیاسی که مبتنی بر عقل سلیم باشد این کار را نخواهد کرد؛ اما چون دولت به دنبال سودآوری بیشتر از توزیع ارز و همچنین واردات بوده دست به این کار زده.

در واقع دولت احمدی نژاد خواسته است با اتکا به این روش کثری بودجه خود را از محل واردات تأمین کند. درواقع دولت به این فکر کرده که میتواند خودرو وارد کند و آن را با حداقل سه برابر قیمت و همچنین افزودن سود تعرفه واردات به فروش برساند؛ این کار برای دولت بسیار سودآورتر از واردات محصولات دیگر است.

در واقع دولت در این سال ها نقش یک بنگاه‌دار بزرگ را بازی کرده و از هر روزنه‌ای برای به دست آوردن منافع مالی و تأمین مالی خود استفاده کرده است. سیاست‌ها در این هشت سال دولت احمدی نژاد، تنها و تنها به افزایش فشار بر طبقات ضعیف و درعین حال رشد دادن یک طبقه سرمایه دار نوظهور کمک کرده است. قشر سرمایه داری که باهنر از آن به عنوان "سرمایه داران خشن" دو سال پیش یاد کرد.»
 

نظر شما دربارهء این گزارش


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این گزارش