جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیدوشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۸۹


اصلاحات تنها راه نجات جهان اسلام است


نویسنده :رادیو زمانه


حامد عبدالصمد، اندیشمند مصری در کتابی که به‌تازگی با نام «سقوط جهان اسلام» منتشر کرده اعتقاد دارد که تنها راه نجات جهان اسلام از نابودی، اصلاحات است.

به گزارش شبکه اول تلویزیون آلمان (ARD)، حامد عبدالصمد در این اثر پژوهشی که به‌تازگی از زبان عربی به آلمانی ترجمه و توسط انتشارات معتبر «درومر» در آلمان منتشر شده، بر اصلاحات مذهبی در جهان اسلام به‌عنوان تنها راه نجات از نابودی تأکید می‌کند.

این پژوهشگر مصری اعتقاد دارد که دین اسلام به‌‌خاطر توانایی‌اش در بسیج مردم مسلمان به‌ظاهر یک دین قدرتمند است، اما در واقع فرهنگ اسلامی به دلیل ناتوانی‌اش در درونی کردن مظاهر تجدد در حال تلاشی است و به همین جهت اگر اصلاح نشود روزی از بین خواهد رفت.

حامد عبدالصمد در گفت و گو با شبکه‌ اول تلویزیون آلمان (ARD) به تلاقی تجدد و سنت اشاره می‌کند. او اعتقاد دارد که بسیاری از کشورهای عقب‌مانده‌ اسلامی و از جمله مصر از نظر فرهنگی در دوران قرون وسطی به‌سر می‌برند، اما هم‌زمان از دستاوردهایی مانند تلفن‌های همراه و اینترنت برخوردار شده‌اند.

او می‌گوید: «این‌که مذهب در زندگی روزانه انسان‌ها تا این حد تعیین‌کننده باشد، معاصر زمان ما نیست. این امر موجب می‌شود که دیواری میان جهان مسلمان و دنیای غرب حائل شود، در حالی‌که جهان اسلام، امروزه بیش از هر وقت دیگری به رویارویی با فرهنگ‌های دیگر نیاز دارد تا بتواند خود را از نابودی نجات دهد.»

پس از انتشار «سقوط جهان اسلام» به زبان آلمانی، این کتاب توسط انتشارات «مریط» در قاهره هم در شمارگان اندکی منتشر شد. محمد هاشم، ناشر مصری این کتاب به انتشار چنین کتاب‌های مناقشه‌انگیزی در مصر اشتهار دارد و تاکنون چندین بار او را تهدید به مرگ کرده‌اند.

اسامه جمال، منتقد مصری در گفت‌وگو با شبکه اول تلویزیون آلمان گفت به‌نظر او هر چند که برخی فصل‌های این کتاب بیش از حد نادقیق است، اما در مجموع وقت آن رسیده بود که نویسنده‌ای بنیان‌های اندیشه‌ اسلامی را به چالش بکشد.

حامد عبدالصمد اما در پاسخ می‌گوید: «برای به چالش کشیدن بنیان‌های اعتقادی راهی جز عمومیت دادن به مشکلات وجود ندارد. باید سوءتفاهم‌ها را به جان خرید و فشارها را تحمل کرد.»

این اندیشمند مصری اعتقاد دارد که اصلاح مذهبی در جهان اسلام به معنای از میان برداشتن حکم جهاد، حذف قوانین شرعی و برابری زن و مرد و احترام گذاشتن به آزادی‌های فردی از جمله آزادی بیان و آزادی پوشاک و حقوق مدنی مردم است.

سال گذشته کتاب دیگری از حامد عبدالصمد با نام «وداع با آسمان» منتشر شد. پس از انتشار این کتاب فتوای قتل او صادر گشت و او ناگزیر مدتی زیر نظر پلیس آلمان به‌سر برد.

«وداع با آسمان» بر اساس زندگی نویسنده در مصر و خشونت‌هایی که متحمل شده نوشته شده است. نویسنده در این کتاب فرهنگ اسلامی در مصر را به چالش می‌کشد و گزارشی از دو مورد تجاوز جنسی که در نوجوانی متحمل شده به‌دست می‌دهد.

حامد عبدالصمد به دعوت توماس دمیزیر، وزیر کشور آلمان در دومین کابینه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در کنفرانس اسلامی که چندی پیش در آلمان تشکیل شد، شرکت کرد.

حامد عبدالصمد در دانشگاه ارفورت، در آلمان تدریس می‌کند، و در دانشگاه مونیخ جزو هیأت پژوهش‌های تاریخی پیرامون یهودیت است. او از بیست و سه سالگی در آلمان زندگی می‌کند.

عبدالصمد ابتدا عقاید ضدیهود داشت، اما به‌تدریج و در طی پژوهش‌هایش پیرامون تاریخ و تمدن اسلامی متحول شد و به اصلاح‌طلبان مسلمان گرایش یافت.
 

نظر شما دربارهء این اندیشه


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این اندیشه