جستجو در سایتطرح سبز


تقویم ایرانی

همراه با ندای آزادیدوشنبه، ۶ دی ۱۳۸۹


كريسمس و مسلمانان !


نویسنده :عبدالعلی بازرگان/جرس


آن مقداركه قرآن از زندگی عيسی(ع) و مريم(ع) و بيوگرافی آن بزرگواران ذكر كرده ، هرگز در انجيل نمی يابيد.


ميلاد عيسی مسيح(ع) پيامبر پاك خدا، افتخار و آبروی آدمی، انسانی الگو را كه مورد احترام بشريت است، به همه انسان ها، به خصوص پيروان آن پيامبر و به ويژه هموطنان عزيز مسيحی تبريك و تهنيت عرض می كنم و پيروی راستين از تعاليم توحيدی آن اسوه ايمان و اخلاص را برای بشريتِ درجستجوی حقيقت آرزو می كند.

حضور ميليونی ايرانيان مسلمان در كشورهای غربی و ارتباط تنگاتنگ در محيط های كار و زندگي با مسيحيان، موقعيت ممتازی را فراهم كرده است تا از ورای تلخی ها، تعصبات و تهاجمات تاريخی در جنگ های صليبی و جبهه گيری های سياسی و اقتصادی ، پيروان اين دو آئين به تفاهم و تعارف و تبادل تجربيات ديني، فرهنگي و هنري بپردازند و به هدف مشترك همه پيامبران كه آزادي، آگاهي، امنيت، آشتي و پيروي از ارزش هاي متعالي اخلاقي است نائل آيند.

پيامبران، برخلاف فلاسفه كه نظريات مستقل و بعضا متضادي عرضه كرده اند، همگي بر محور مشتركي كه همان خداشناسي خالص، آينده نگري (پيوند عمل امروز با آينده دور) و كردار شايسته است، تاكيد داشته اند و هركدام تصديق كننده قبلي و بعضا بشارت دهنده بعدي بوده اند. اگر اختلافي هست، كه فراوان هم هست! اختلاف ميان پيروان اسير مانده در تعصبات قومي و نژادي است، وگرنه همه آنها از يك گوهر بودند و جان و جوهر تعاليمشان يكسان بود.

به رغم جايگاه عظيمي كه عيسي مسيح(ع) ومريم(س) در قرآن دارند، متاسفانه در ميان مسلمانان نيز دامنه اختلافات تاريخي با مسيحيان، به غفلت از شناخت و تجليل شايسته ازمقام و موقعيت تاريخ ساز آن پيامبر منجر شده ودر ايران خودمان، صرفنظر از كساني كه كريسمس را به خاطرآداب و تشريفات و تزئيناتش جدي مي گيرند و در خريد درخت كاج از ارامنه هم پيش مي افتند، بقيه مسلمانان يك هزارم هزينه و همتي را كه براي بزرگداشت اولياء دين و مذهب صرف مي كنند در اينمورد مبذول نمي دارند، در حالي كه آن مقداركه قرآن از زندگي عيسي(ع) و مريم(ع) و بيوگرافي آن بزرگواران ذكر كرده ، هرگز در انجيل نمي يابيد. اين سخن را نگارنده از يكي از راهبه هاي بي تعصب مسيحي شنيده است كه " من هرگاه مي خواهم در باره زندگي عيسي سخن بگويم ناچارم به قرآن مراجعه كنم، چرا كه جزئيات زندگي او فقط در اين كتاب است"!

به اميد روزي كه ما مسلمانان نيز از شخصيت ممتاز اين "مَثل اعلي" بهره بيشتري ببريم، به نكاتي ازقرآن كه نشان دهنده جايگاه فوق العاده عيسي مسيح (ع) است اشاره مي كند:

۱- "مريم" نام سوره اي از قرآن است كه مفاد آن، از جمله تجليل ازمريم(س)، بانوي برگزيده همه زنان عالم است (يا مريم ...ان الله اصطفيك علي نساء العالمين).

۲- سومين سوره قرآن به نام "آل عمران"، از خاندان و شجره اي كه عيسي (ع) ميوه آن بود، از زمان مادر بزرگش (همسر عمران) ياد مي كند كه دعاي خالصانه اش تاريخ را عوض كرد!

۳- سوره "ياسين" كه از بيشترين سوره هاي قرائت شده قرآن است ، با ماموريت نمايندگان عيسي(حواريون) براي هدايت مردماني آغاز مي شود و از مجاهدت هاي "مومن آل ياسين" تجليل فوق العاده مي كند.

۴- نام عيسي و مريم(جمعا) ۷۰ بار در قرآن آمده است كه پس از نام موسي(۱۳۶ بار) از همه پيامبران بيشتراست و اين درحالي است كه نام پيامبر اسلام(ص) (صرفنظر ازذكرعنوان پيامبري و رسالتش) فقط ۴ بار در قرآن آمده است! آيا چنين وسعت نظري در ميان پيروان وجود دارد؟ حدود يكصد آيه قرآن در باره عيسي و مريم است.

۵- تاريخ بني اسرائيل در ۳۶ سوره قرآن و ۷۶۰ آيه كه حدود يك پنجم قرآن را تشكيل مي دهد، آمده است و آشنائي با تاريخ و تجربيات اين قوم در كتاب و سنت مسلمانان بسيار مورد تاكيد واقع شده است. هرچند اكثرا از آن غافليم!

۶- بخش عمده (۴۰٪) ۵ سوره بلند قرآن در باره تاريخ يهوديت و مسيحيت است (بقره۳۵٪، آل عمران۶۲٪، نساء۱۵٪، مائده۶۰٪ وانعام۳۵٪). آيا مي توان به تاريخ و تجربيات اين مردم بي اعتنا بود؟

۷- در قرآن ۱۶ بارتاكيد شده است كه اين كتاب نه تنها تصديق كننده حقايقي از تورات و انجيل است (مصدقا لمابين يديه من التوراه والانجيل)، بلكه پاسدار و نگهبان (مهيمن) چنان حقايقي است.

۸- قرآن با تجليل از حواريون عيسي(ع)، آنها را مخاطب وحي و انصار خالص خدا ناميده است(مائده۱۱۲،آل عمران۵۲ و صف۱۴).

۹-قرآن قداست عيسي(ع) را به نيروي فرشته "روح القُدُس" تاييد كرده (بقره۸۷و۲۵۳) و او را نمادي از پاكي و طهارت نفس و رحمت ويژه اي(روح خدا) شمرده است(نساء۱۷۱).

۱۰-عيسي در قرآن، همچنان كه در انجيل آمده، "كلمه خدا"(عامل تاثيرگذارمهم خدائي ــ آل عمران۴۵ و نساء۱۷۱) بود و "مَثَل" و مدلي از انسان كامل براي بني اسرائيل(زخرف۵۷).

سلام و درود براو باد، در ميلادش، در مرگش و درروز برانگيخته شدنش (مريم۳۳).

عبدالعلي بازرگان ، شب كريسمس (۲۵ دسامبر۲۰۱۰، ۵ ديماه ۱۳۸۹).

منبع : جرس
 

نظر شما دربارهء این اندیشه


* قابل توجه خوانندگان گرامی : سایت ندای آزادی از انتشار نظراتی که رعایت عفت کلام را ننموده و یا نوشته هایی که مروج نفاق قومی و مذهبی باشند خودداری خواهد کرد. بخاطر داشته باشیم، یکی از شروط آزادی و دموکراسی، احساس مسئولیت است.

نظرات بیان شده دربارهء این اندیشه